HDP'den Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'ye yalanlama

HDP'den Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'ye yalanlama
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, başörtüsü teklifinde partisinin AKP'yi destekleyeceğini yazan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi yalanladı.

AKP’nin hazırladığı ve siyasi partilerle müzakereye açtığı Anayasa değişikliğini Meclis’e ne zaman sunacağı merak konusu.

Selvi, bugünkü yazısında HDP için "Anayasa değişikliğine destek verecekleri izlenimi veriyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Diken'den Altan Sancar'a konuşan Tiryaki, HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın MYK toplantısı sırasında yaptığı basın açıklamasını hatırlattı.

Tiryaki Selvi’nin yazısına dair “Gönülden geçen böyle bir şey olabilir ve onu söylemiştir. HDP’nin 9 Kasım tarihli MYK toplantısındaki eğilimini aynı gün Ebru Günay bir basın toplantısıyla deklare etti. Bu konuda herhangi bir tereddüt olduğunu düşünmüyorum” dedi.

'SÖYLEDİĞİMİZ AÇIK'

HDP’nin oylamada ne yönde oy kullanacağı sorusunaysa şöyle yanıt verdi: “Temel hak ve özgürlükler referandum konusu olamaz. Türkiye’de özgürlükleri kısıtlayan pek çok nokta var ve başörtüsü bunlardan biri. Kürtlerin sorunu var, Alevilerin inanç sorunu var, farklı cinsel yönelimlerin sorunları var. Çok sayıda kısıtlama var, çünkü elimizdeki anayasa bir darbe anayasası. Bu darbe anayasası eğer değiştirilecekse özgürlüklerin tamamını teminat altına alacak biçimde bir değişiklik olması gerekir. Sadece yeni bir kutuplaşmaya yol açacak ve seçim seçimde propaganda malzemesi yapılacak bir değişiklik doğru değil. Hayır dememizi bekliyorlar ama söylediğimiz bence açık.”

YENİDEN ÇÖZÜM SÜRECİ Mİ?

Tiryaki, AKP’den gelen ‘çözüm süreci’ açıklamalarını ve muhalefetin tavrını da değerlendirdi.

Tiryaki’ye göre ortada çözüm süreci olarak adlandırılacak herhangi somut bir veri bulunmuyor: “Türkiye’de bir çözüm süreciyle ilgili somut bir şey yok. Bu konuyla ilgili kim ne söylerse söylesin, temennilerini dile getirmekten öteye gidemezler. AKP’nin çözüm süreci başlatacağına dair herhangi bir veri yok. Fakat bizi yok etmeye çalıştığına dair çok sayıda somut veri söz konusu. Partimizin eş genel başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, binlerce yöneticisi cezaevinde ve belediyelerine kayyum atanmış durumda. Partimiz hakkında bir kapatma davası devam ediyor. AKP Urfa Milletvekili Cevheri’nin açıklamasıysa bence bir temennidir. AKP’nin niyetini bilemem, yorum yapamam, ama muhalefetin parçalanmasını, muhalefetin birbirine düşmesini ister elbette. Karşısında tek bir blok olması yerine parçalı bir blok olmasını kesinlikle ister. Ama bize ziyaretin amacı bu mudur? Ben bundan da çok emin değilim.” (Kısa Dalga)

Politika