HDP'li Kenanoğlu: 2012'den beri Alevilere yönelik 42 tehdit vakası kayda geçti

HDP'li Kenanoğlu: 2012'den beri Alevilere yönelik 42 tehdit vakası kayda geçti
HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2012'den bu yana 42 kez Alevi toplumuna yönelik tehdit vakasını kayda geçtiğini ifade etti.

Mersin'in Mezitli ilçesinde Alevi oldukları bilinen iki ailenin evinin kapısına sprey boyayla çarpı (x) işareti konmuştu.

HDP'li Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde, Mersin'de Alevilerin evlerinin işaretlenmesini gündeme getirdi.

HDP'li vekil, Alevi toplumuna yönelik nefret söylemi, tehditler ve evlerinin işaretlenmesi gibi vakaların artarak devam ettiğini ifade etti.

Kenanoğlu, vakaların 'hız kesmemesinin nedenlerinden biri'nin de kamu otoritesinin etkin bir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklandığını savundu.

HDP'li vekil, "Bugün itibariyle 2012 yılından bu tarafa, farklı tarih ve bölgelerde son Mersin saldırısı ile birlikte toplam 42 vaka gerçekleşmiştir" ifadesini kullandı.

'GÜÇLÜ İRADE ORTAYA KONMALI'

Kenanoğlu şöyle devam etti: "Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konulması ve tehdit içeren yazılar yazılması, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği bilinen bir gerçekliktir. Bu durum Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve sonraki vakaların rahatlıkla yaşanmasına sebep olmaktadır.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumunun, benzer trajedileri bir daha yaşama riski taşımaktadır.

HANGİ TARİHTE NEREDE?

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak; 2012 yılında, Adıyaman, İzmir, Gaziantep, Erzincan, Aydın, Balıkesir, Mersin, İstanbul illerinde, 2013 yılında, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Malatya illerinde, 2014 yılında, İstanbul ilinde, 2015 yılında, Adıyaman, İzmir, İzmit, Elâzığ, İstanbul, Ankara illerinde, 2016 yılında, Adıyaman, Ankara illerinde, 2017 yılında, Adana, Malatya, İstanbul, Manisa illerinde, 2019 yılında, Ankara, İzmir ilerinde, 2020 yılında, Malatya, İstanbul illerinde, 2021 yılında, Yalova, Mersin illerinde, 2022 yılında, Ankara, Balıkesir, Mersin illerinde, muhtelif tarihlerde, evler, kapılar, duvarlar, sokak başları, araçlar, apartmanlar, dernekler gibi onlarca ev veya mekâna işaretleme, hakaret gibi tehditler yazıldığı kamuoyuna yansıyan haberlerden bilinmektedir.

'ÖNCEKİLERE YANIT VERİLMEDİ'

Ancak, bugüne kadar haberlere yansıyan bu 42'nci vaka ile birlikte kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi aktarılmadığı gibi, bunlarla ilgili olarak Bakanlığınıza yönlendirilen bütün soru önergelerimize de yanıt verilmemiştir.

Son olarak, 17 Kasım 2022 tarihinde, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Batıkent mahallesinde bulunan Parkent Sitesinde yaşayan beş Alevi yurttaşımızın evlerinin giriş duvarına kırmızı boya ile çarpı (X) işareti yazıldığı görülmüştür.

Bu bağlamda;

- Yukarıda belirtilen olaylar birlikte, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı kırkiki (42) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?
- Bu (42) vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?
- Bütün bu sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır? (Kısa Dalga)

Gündem