Her gün 18 bin yeni icra dosyası!

Her gün 18 bin yeni icra dosyası!

Gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle hedef gösterilip tehdit ediliyor. Meslek örgütleri, gazetecilerin güvenliğinin sağlanmasını istedi... SADAT tartışmasına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, kamp fotoğraflarını gördüğünü ve suç duyurusunda bulunduğunu söyledi... NATO krizi sürüyor. İsveç, Türkiye'yi dezenformasyonla suçlarken, Türkiye'den sert tepki geldi. Ekonomiden en önemli gündem maddesi, icra dosyaları: Bir yılda yüzde 30 arttı...

KISA DALGA BÜLTEN - 21 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


GAZETECİLERE TEHDİT

Gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle hedef gösterilip tehdit edilmeye devam ediyor.

Tevhid Grubu, gazeteci Hale Gönültaş’ı Kısa Dalga’da yayınlanan ve resmi belgelere dayanılarak yapılan “IŞİD’li kadının bıçaklı videosu millet bahçesinde çekildi” haberinin “kurgu” olduğunu iddia ederek tehdit etti.

Gönültaş haberinde geçen yıl İstanbul’da düzenlenen bir baskınla gözaltına alınan kadının elinde bıçakla şeriata karşı çıkanları ölümle tehdit ettiği görüntüler İstanbul Başakşehir Millet Parkı’nda çekildiğini aktarıyordu... "Handan'ın hikayesi örgütteki kadınların durumuna ışık tutuyordu.

  • Gazeteci Seyhan Avşar da Halk TV'de yayımlanan "Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok" başlıklı haberi nedeniyle tehdit edildiğini duyurdu. Gazeteci Eylem Emel Yılmaz da bir sosyal medya kullanıcısının ısrarlı takibine maruz kaldığını duyurdu.
  • Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu’ndan yapılan açıklamada kadın gazetecilerin güvenliğinin sağlanması istenerek sürecin takip edildiği belirtildi.

AKŞENER: SADAT'IN KAMP FOTOĞRAFLARINI GÖRDÜM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortağı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta kapısına dayandığı SADAT'la ilgili konuştu. halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Akşener, SADAT'ın Tokat ve Konya'daki kamplarından fotoğraflar gördüğünü, bunu deşifre ettiğini ve suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

"Bir deşifreydi benim yaptığım, devletin kayıtlarına girecek şekilde" diyen Akşener, “Kılıçdaroğlu’na gelen bilgiler var. Kemal Bey'in ortaya koyduğu endişe, bizzat kapısına gidişini ciddiye almak lazım” dedi.

KADIKÖY'DEN SONRA MALTEPE BELEDİYESİ'NE DE OPERASYON

Kadıköy Belediyesi'nin ardından CHP'li Maltepe Belediyesi’nde de 10'u kamu görevlisi toplam 18 kişi için ‘rüşvet’ suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

Rüşvet suçuna karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan aralarında Kadıköy Belediyesinde görevli zabıta ve mühendislerin de bulunduğu 160 şüpheliden 124’ünün ise savcılık tutuklanmasını istedi.

SÜLEYMAN SOYLU ÜLKESİNE DÖNEN SURİYELİ SAYISINI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu ana kadar 502 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Her hafta ortalama 400-500 kişi geri dönüyor zaten" dedi.

KILIÇDAROĞLU: HATA BİZDE, SOFRANIZA OTURMADIK, DERDİNİZİ DİNLEMEDİK

Burdur’un Bucak ilçesinde 500 kişi CHP’ye üye oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada Bucak’ta yeterli oyu alamadıklarını belirtirken özeleştiri de yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Eğer bir yerde hata varsa, hata Bucak’ta değil bizde. Biz gelmedik. Sofranıza oturmadık, çayınızı kahvenizi içmedik. Derdinizi dinlemedik. Ankara’da oturduk, güzel laflar ettik" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN İSTANBULLULARA MİTİNG ÇAĞRISI

CHP bugün Maltepe’de büyük miting düzenliyor. CHP İstanbul il Başkanı Kaftancıoğlu’na verilen üç cezanın onanmasından sonra Kılıçdaroğlu Istanbul’da miting kararı almıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mitinge katılım çağrısı yaptı.

HDP ÖNCÜLÜĞÜNDE OLUŞAN 7'Lİ MASA ORTAK DEKLARASYON YAYINLAYACAK

HDP’nin ‘Geniş Demokrasi İttifakı’ oluşturma çağrısıyla bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan oluşan '7’li masa' ortak bir metin yayınlamaya hazırlanıyor. Metinde, kadın, yoksulluk, barış, demokrasi, ekoloji, gibi temel başlıklar yer alacak.


EKONOMİ


TÜRKİYE'NİN İCRA HARİTASI ÇIKARILDI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, UYAP verilerine dayandırdığı Türkiye'nin icra haritasına ilişkin verileri açıkladı. Haritaya göre, Türkiye'deki icra dairelerinde devam eden dosya sayısının 23 milyon 511 bine çıkarken, bir yılda dosya sayısı yüzde 30 arttı.

TCMB'NİN NET REZERVLERİNDE 3,5 MİLYAR DOLARLIK DÜŞÜŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net rezervleri 13 Mayıs haftasında 3,5 milyar düşüşle 11,5 milyar düzeyine indi.

Swap hariç bakıldığında ise net rezervler eksi 52,2 milyar dolar oldu.

KUR KORUMALI MEVDUAT HESAPLARINDA BİRİKEN TUTAR ARTTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteni açıkladı. Buna göre 13 Mayıs'la biten haftada kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 819 milyar TL'den 848,9 milyar TL'ye çıktı.

MERKEZ BANKASI, ÖZEL SEKTÖRÜN YURT DIŞI KREDİ BORCUNU AÇIKLADI

Merkez Bankası mart ayı sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunun 167,3 milyar dolar olduğu açıkladı.

İNGİLTERE İHRACAT SINIRLANDIRMALARINI KALDIRDI

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayi ürünleri konusunda İngiltere tarafından Türkiye'ye uygulanan ihracat kısıtlamalarının kalktığını bildirdi.

TÜKETİCİ GÜVENİ MAYIS'TA TARİHİ DÜŞÜK SEVİYELERDEKİ SEYRİNİ SÜRDÜRDÜ

Tüketici güven endeksi, Mayıs ayında sınırlı artış kaydetse de tarihi düşük seviyelerdeki seyrini sürdürüyor. Nisan ayında 67,3 olan endeks, Mayıs ayında 67,6'ya yükseldi.

Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması Tüketici Güveninde iyimser durumu,100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ ARTIŞ SİNYALİ

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri rekor yüksek seyreden enflasyon konusunda alarma geçerken Temmuz ayında faiz artışına dair sinyaller gelmeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Ignazio Visco bankanın temmuz ayında faiz artışına 'hazır olabileceğini' söyledi. Merkez Bankası’nın iki üyesi faiz artışı mesajı vermişti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


ERDOĞAN: BU TERÖR ÖRGÜTLERİNİN NATO'YA GİRMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin veto edileceğini dün bir kez daha yineledi. Erdoğan, Batılı ülkelerin teröre desteğini sürdürdüğünü belirterek "Diplomasi yürütüyoruz ama tavrımız nettir. Bir güvenlik örgütü olan NATO'ya böyle bir terör örgütünün alınmasına evet diyemeyiz" dedi.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN 'PKK' AÇIKLAMASI: DEZENFORMASYON

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise Erdoğan'a yanıt verdi. Linde, İsveç ve PKK konusunda 'dezenformasyon' yapıldığını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Linde, İsveç'in PKK’yı Türkiye'den sonra terör örgütü olarak kabul eden ilk ülke olduğunu belirtti. İsveçli bakan, AB'nin bu kararı 2002'de aldığını belirterek, "Pozisyonumuz değişmedi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’ ise İsveç bakanının açıklamasında tepki göstererek "Gözümüzün içine bakarak yalan söylüyorsun" dedi.

ESKİ NATO GENEL SEKRETERİ SCHEFFER: BUNUN BİR BEDELİ OLACAK

Türkiye'nin, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine itiraz ederek bazı şartlar öne sürmesine ilişkin tartışma devam ediyor. NATO'nun eski genel sekreterlerinden Jaap de Hoop Scheffer, Ankara'nın tutumuna ilişkin değerlendirmesinde "Bir bedeli olacağı kesin" diyerek ABD'nin F-16 savaş uçakları konusunda devam eden müzakerelerde taviz verebileceğini söyledi.

RUSYA, FİNLANDİYA’NIN GAZINI KESİYOR

Finlandiya'nın doğalgaz ithalatı şirketi Gasum Rusya'nın kendilerine sağladığı gazı keseceğini duyurdu. Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesileceği üçüncü ülke olacak.

Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedariki de daha önce aynı nedenle kesilmişti. Kesilen arz miktarının Finlandiya’nın enerji ihtiyacının yüzde 5’ine denk geldiği dolayısıyla ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı olacağı değerlendiriliyor.

BİDEN, ASYA ZİYARETİYLE NE HEDEFLİYOR?

ABD Başkanı Joe Biden’in Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan Asya gezisi başladı. Göreve geldikten sonra ilk Asya gezisine çıkan Biden'ın ağırlıklı olarak Çin ve Kuzey Kore'ye karşı Asyalı müttefikleriyle işbirliği mesajları vermesi bekleniyor.

'ELON MUSK ÇALIŞANINA UÇAKTA CİNSEL TACİZDE BULUNDU' İDDİASI

ABD'li milyarder Elon Musk'ın, bir uçuş sırasında kendisine masaj yapmakla görevlendirilen bir kadını taciz ettiği öne sürülüyor. Olayın, 2016 yılındaki bir Londra uçuşu sırasında yaşandığı belirtiliyor. Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda da, iddianın Cumhuriyetçi Parti'ye oy verebileceğini açıklamasından bir gün sonra yayınlanmasına dikkat çekti.

HOLLANDA'DA EV SAHİPLERİNE KİRA SINIRLAMASI GETİRİLECEK

Hollanda'da hükümet, artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak adına kiralara müdahale edecek. Ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.


KISA DALGA’DAN

Ukrayna işgaliyle birlikte muhalif Ruslar ülkelerini terk ediyor. , Vizesiz gidebildikleri ülkelerinin başında gelen Türkiye var. Ç Nisan’da Türkiye’ye gelen Ukraynalı sığınmacı sayısı 85 bini geçmişti. İ

Mehveş Evin, İstanbul'a kaçan Rus muhaliflerle konuşuyor...