İmamoğlu’ndan ‘ekremedit’ açıklaması: Hiçbir ilgim yok, benim çevremde trol duramaz

İmamoğlu’ndan ‘ekremedit’ açıklaması: Hiçbir ilgim yok, benim çevremde trol duramaz
İBB Başkanı İmamoğlu, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bu tweet hesabının Ekrem beye yakın olduğu söylendi” dediği 'ekremedit' hesabına ilişkin, “Anonim bir hesapmış, hiçbir bilgim ve ilgim yok. Benim çevremde troll duramaz” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel’in genel başkan seçildiği CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nın ardından gündeme gelen bazı tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan İmamoğlu, 'ekremedit' adlı Twitter hesabıyla ilgili Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi.

Kurultay akşamı "Kılıçdaroğlu çekilecek" tweeti atılan @ekremedit adlı hesapla ilgili Kılıçdaroğlu, “Bu tweet hesabının Ekrem beye yakın olduğu söylendi” açıklaması yapmıştı.

İddiayı reddeden İmamoğlu, "Anonim hesapmış. Hiçbir bilgim ve ilgim yok. Benim çevremde trol duramaz. Bu tarz yakıştırmalar olunca üzülüyorum. Ekrem İmamoğlu’nun sağından solundan trolvari bir kavram geçemez. Bu sözleri genel başkanımızın da söylemiş olabileceğine inanmak istemem" dedi.

“'Arkamdan hançerlendim' sözünü üzerime alınmadım”

“Kılıçdaroğlu’nun 'Arkamdan hançerlendim' sözünü üzerinize alındınız mı?" sorusuna ise İmamoğlu, şöyle yanıt verdi:

"Hiç alınmadım. Bir an bile düşünmedim. Ben gördüğüm eksiği ve hatayı yüze söyleyen bir insanım. 'Ben uçurumdan atlıyorum, siz de arkamdan atlayın' diyecek yol arkadaşı değilim. Kazanmaya odaklı bir yol arkadaşıyım. Bahsettiği insanlar öyle insanlarsa, hançerlendiğini düşünüyorsa, onlardan birisi olabilir. Ben öyle biri değilim."

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun “Daha nefes alamadan değişim söylemleri başladı” sözleriyle ilgili ise şöyle yorum yaptı:

“Tamam, öyleyse 29 Mayıs’taki üç dakikalık videomu tekrar izlesinler. Tabii ki bir değişimden bahsettim ve bu çok normal, olması gereken bir çağrıydı. Hiç uyumadan, Ankara’dan İstanbul’a geldim. Çünkü 29 Mayıs akşamında Maltepe Meydanı’nda İBB olarak Fetih kutlaması yapacağız. 100 kişiyle kutlama yapamam ben. İnsanları davet ediyorum o videoda aynı zamanda. Millet hayal kırıklığı ve öfke yaşıyor. Bize ‘Bu seçimi nasıl kaybedersiniz’ diyor. Değişim olmadan, ilerlemenin olmayacağını zaten görüyordum. Bir gün sonra 30 Mayıs’ta sabah saatlerinde kendilerini aradım. Randevu talep ettim ve 1 Haziran günü buluşup duygu ve düşüncelerimi açıkça kendileriyle paylaştım. Bu arada video önceden hazırlandı iddiaları da yalan.”

İmamoğlu, “Özgür Özel genel başkan, İmamoğlu parti lideri” şeklindeki iddialara ise şöyle yanıt verdi:

“Babam bana mesaj attı, dedi ki: ‘Hayırlı olsun. Ailece bulunduğumuz yere değer katmak için mücadele veriyoruz, sen de bunu layıkıyla yapıyorsun. Devletine, milletine, partine hizmetinde Allah yardımcın olsun.’ Ben hizmet eden birisiyim. Partimizin bir genel başkanı var: Sayın Özgür Özel. Kim görev yaparsa yapsın, kurumsallığa, kuruma ve kurumun başındaki insana sonsuz saygı gösteren birisiyim. Ben ‘değişim’ diyen insandım. Ona rağmen divan başkanlığı önerildi. ‘Çok olaylar çıkacak’ denilen yerde çıt çıkmadan kurultay yaptık. Bu saygıyı gördüğüm için dünyanın en mutlu insanıyım. Artık partimizin başında yeni bir genel başkan var. O dönemde de genel başkanımız vardı. Farklı düşünmeme rağmen tek bir noktada kendilerine saygısızlıkta bulunmadım. Bugün de sonsuz saygıyla, genel başkanımın işini yapmasına en üst seviyede destek olurum. Yanında olurum.”

“Kardeşlik hukuku”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile ilişkisini “kardeşlik hukuku” olarak nitelendiren İmamoğlu, “Kardeşlik hukuku; şu an bir partinin genel başkanı olan kardeşinize nasıl davranmanız gerekiyorsa öyle davranmaktır. Başta, birinci derecede saygıyla davranmak gelir” dedi.

“Akşener, geleceği düşündüğü anda doğru karar neyse onu verir”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kurultaydan sonra “Bizim için bir şey değişmedi” sözlerini de değerlendiren İmamoğlu, “Hem sayın Meral Akşener hem İYİ Parti’nin kadroları devletinin, milletinin, İstanbul’un ve buna benzer şehirlerin geleceğini düşünerek karar verirler. Şüphe duymam. Geleceği düşündüğü anda doğru karar neyse onu verir ve uygularlar. Dolayısıyla benim “İttifak süreci bitti” diye yorum yapmam mümkün değil. Konuşulmaya muhtaç bir süreçtir” ifadelerini kullandı.

“İktidar olana kadar değişim devam edecek”

Değişimin bir anda tam anlamıyla olacak bir şey olmadığını söyleyen İmamoğlu, “Zamana ihtiyacı var. Ama şu anda benim elbette ki arzu ettiğim noktada önemli bir adım atılmıştır. Ama bu bir anda bitecek bir şey değil. Süreç devam edecek, partimiz yerelde ve genelde iktidar olana kadar. Başardığımızda gerçek anlamda değişimi başardık diyebiliriz” dedi.

“Seçim sonuçları insanları şaşırtacak”

Yerel seçim hedefi de sorulan Ekrem İmamoğlu, “İBB’yi tekrar kazanacağız. İstanbul’da en az 25 ilçeyi kazanma konusunda kararlılığımız var. Doğru toplumsal ittifakları kurabilirsek, İstanbul İttifakı’nı uygulayabilirsek üstüne bile çıkabiliriz. İlave hedefimiz de var elbette. Ortaya koyacağımız İstanbul performansı ve rüzgarı bütün Türkiye’ye pozitif yansıyacaktır. Türkiye’de de insanları şaşırtacak derece sonuçlarla karşılaşacağımıza inanıyorum. Mevcudu koruyacağımız gibi 5-6 büyükşehir belediyesini kazanmakta da iddialı olacağız” dedi. (Kısa Dalga)