İmamoğlu'ndan Erdoğan'a hem diploma hem de 'temel atma töreni' göndermesi

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a hem diploma hem de 'temel atma töreni' göndermesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son günlerde tartışmaya açılan mezuniyet belgelerine değindi. İBB başkanı, devlet hastanesinin temel atma törenini de eleştirdi.

Muhalefet tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dört yıllık fakülte diploması bulunmadığı için cumhurbaşkanı olamayacağı iddiası yıllardır dillendiriliyor.

Yine bir seçim döneminde diploma tartışması açılınca Marmara Üniversitesi bazı belgeler yayınlamıştı.

Öte yandan Erdoğan'ın Hatay'daki bir hastanenin temel atma töreni kapsamında yalnızca küçük bir alana beton dökülmesi eleştiri konusu olmuştu.

İstanbul Sözleşmesi'ne atıf

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün İBB Bağcılar Ebubekir Meydanı ve Kadın Merkezi Açılış Töreni'ne katıldı.

İmamoğlu, konuşmasında görevi şiddeti önlemek olan bazı yöneticilerin bu amaç için çıkarılmış kanunları siyasi pazarlık meselesi haline getirdiğini ifade etti.

"Bu da acı bir durum. Onların yaptığı insanlık mıdır, yöneticilik midir, asla değildir" diyen İmamoğlu, "Konu kadın olunca her ne hikmetse üç beş erkek bir araya gelip karar alma, yasa yapma ve çerçeve çizmeyi kendilerine hak sayıyorlar" ifadesini kullandı.

İBB başkanının açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

* Seçimlerde rakibimiz olan ittifak böylesi bir akılla sürece bakıyor. Buna itiraz eden kendi kadın yöneticileri dahi sosyal medyada fanatiklerce adeta linç ediliyor. Açıkçası bu üzücü bir fotoğraftır. Bunu da değiştireceğiz.

* Halbuki iktidar partisine mensup kadın yönetici ne demiş de saldırıya uğramış, 6284 sayılı kanun bizim kırmızı çizgimiz demiş. Doğru demiş, ben alkışlıyorum hanımefendiyi. Bizde doğruya doğru, eğriye eğri.

* Bu akıl aynı siyasi baskılarla İstanbul Sözleşmesi’ni de kaldırmıştır. Üstelik bugünün iktidarının başındaki kişi sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi kızı dahi kaldırılmanın karşısında durmuş. Bir baba kızını bile hayal kırıklığına uğratıyorsa bu milleti de hayal kırıklığına uğratır.

Diploma göndermesi

* Milletin aklını dinleyen güzel iş yapıyor. Kendi aklını millete dayatan da millete zulüm çektiriyor. Sayın cumhurbaşkanım için oy istiyorum. Herkesi muhakkak sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye davet ediyorum. Bizim cumhurbaşkanı adayımız merhametiyle, adaletiyle insan. Çok iyi bir yönetici olmanız gerekiyor bu ülkeye hizmet etmek için. İyi bir yönetici olmak için de vermeniz gereken sınavlar var. Diploma işine girmeyeceğim.

* En önemli sınav insanlık. Sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu o sınavı binlerce kez geçtiği için insanlık diplomasına sahip. Onun için yürekten oy isteyeceğim her vatandaşımızdan…

* Bugün İstanbul Bağcılar’da bu şık alan; hemen arka tarafımızda hızla tam gaz yükselen şantiyemiz var, çağdaş bir proje daha geliyor. Şunu söyleyeyim; şu platform kadar bir yerden temel olmaz. 21. yüzyılda çarpık çurpuk demirleri bağlanmış, orada sadece pompasının borusunun ucundan akan betonu göstererek betona bak diye açılış yapılmaz. (Kısa Dalga)