İsrail’den ilk kez esirler konusunda ‘anlaşma’ sinyali

İsrail’den ilk kez esirler konusunda ‘anlaşma’ sinyali
İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, her ne şekilde olursa olsun esirleri kurtarmaya kararlı olduklarını, bunun anlaşma ya da operasyon yoluyla olabileceğini belirtti.

Filistinli direniş örgütlerinin elinde bulunan esirler konusunda İsrail’den ilk kez “anlaşma” ihtimaline dair açıklama geldi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, esirlerin serbest kalması için "anlaşma yapabileceklerini" belirtti.

Sputnik Türkiye’nin İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinden aktardığına göre Galant, Filistinli direniş örgütleri tarafından esir alınanların aileleriyle bir araya geldi.

"Bu savaşta, emniyet teşkilatı sadece iki şeyle ilgileniyor: Hamas'ın yenilmesi ve esirlerin geri dönüşü" diyen Galant, her ne şekilde olursa olsun esirleri kurtarmaya kararlı olduklarını, bunun ise anlaşma ya da operasyon yoluyla olabileceğini dile getirdi.

Galant, "Savaş için bir takvimimiz yok. Esirler serbest bırakılıncaya kadar devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e düzenlediği saldırıda çok sayıda İsrailliyi de esir alarak Gazze'ye götürmüştü.

İsrail ordusu, yoğun biçimde saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde, yaklaşık 240 İsrailli esirin bulunduğunu belirtiyor.

Kassam Tugayları, 38 gündür aralıksız bombalanan Gazze’de İsrail’in saldırılarında 60 kadar esirin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İsrail hükümeti, ateşkes çağrılarını reddediyor.

İsrail'de esirlerin bazı yakınları başta olmak üzere farklı gruplar, iki tarafın da tüm esir ve tutukluları karşılıklı olarak serbest bırakması önerisini destekliyor. (Kısa Dalga)