İYİ Parti sözcüsünden 'kulak çekme' polemiğine: Uzlaşma fotoğrafı gösterilmeli

İYİ Parti sözcüsünden 'kulak çekme' polemiğine: Uzlaşma fotoğrafı gösterilmeli
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Parti ile CHP'nin 'uzlaşma fotoğrafı' vermesi gerektiğini belirtirken, 'milletin sorunlarına kulak kesilmesi gerektiğini' ifade etti.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın karşısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday görmek istediğini belirterek "Ben kaybetme korkusunu dillendiriyorum, endişeli davranıyorum” demişti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise İYİ Partili isme “Her evin çocuğunun kusuruyla ilgili kulağı çekilecekse evin reisi çeker" yanıtını vermişti. İYİ Parti de fikir zenginliğini esas alan bir parti olduklarını kaydetmişti.

'İfade yanlış'

Sözcü yazarı Aytunç Erkin'e konuşan Zorlu'nun açıklaması şöyle:

* Son günlerde Cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinden başlayan ancak farklı bir yöne evrilen tartışmaların, ülkemizin gerçek sorunları karşısında bir an önce geride bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz partimizin görüş zenginliğine ve çeşitliliğine dikkat çekerek, sözlerinin Sayın Ağıralioğlu'nun kendi görüşü olduğunu ifade ettik. Kendisi de bunun böyle olduğunu zaten vurguladı. Bununla birlikte ‘Kulak çekme' gibi ifadeler çok yanlıştır; siyaset hedefimizin içerisinde esas alabileceğimiz bir yaklaşım değildir.

'Uzlaşma fotoğrafı olmalı'

* Bir defa millet bizden bu tartışmalardan çıkıp onların gerçek sorunlarına kulak kesilmemizi beklemektedir. Millet ittifakının iki paydaşı ve altılı masanın çekirdeği olarak İYİ Parti ve CHP'nin el birliği ile rasyonel ve halkın arzusunu esas alan bir uzlaşma fotoğrafını göstermesi aslında 6'lı masanın geleceği ve başarısı bakımından da hayatidir.

Aday kriterleri

* Biz aday olacak kişinin liyakatinin yanı sıra milletimizin makul çoğunluğunu birleştirecek, heyecan dalgasına imkan tanıyacak bir duruş içerisinde olmasını arzu ediyoruz. Çünkü vatandaşımız uzun süredir ağır ekonomik koşullar içerisinde altılı masadan umut ve kararlılık beklemektedir.

* Umudu ayakta tutabilmek de güven ve heyecanla mümkündür. Henüz aday konusunda bir isim üzerinden müzakere yapılmış değildir. Bu aşamaya yakın bir zamanda geçilecektir. O süreçte sayın genel başkanımız yetkili kurullarımızla istişare ederek partimizin görüş ve teklifini milletimizle paylaşmış olacaktır. Zaman halkımızın istek ve arzusunu esas almak, ayrışmada değil uzlaşmada buluşabilmek zamanıdır. (Kısa Dalga)

Politika