İyi Parti'de istifa rüzgarı... Durmuş Yılmaz'dan sonra Bahadır Erdem de istifa etti

İyi Parti'de istifa rüzgarı... Durmuş Yılmaz'dan sonra Bahadır Erdem de istifa etti
İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Bahadır Erdem, partisinden istifa etti. Erdem, açıklamasında 2019 yerel seçimlerinde birçok ilde seçimi kazanılmasını sağlayan güç birliğinin sonlandırılmasını eleştirdi.

İYİ Parti'de eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın istifasının ardından GİK üyesi Bahadır Erdem yaptığı yazılı açıklamayla partisinden istifa ettiğini duyurdu. Erdem, açıklamasında, üç yıldır İYİ Parti çatısı altında görev aldığını ve partisinin hedeflerine katkı sağlamak için çaba harcadığını belirtti. Ancak, 2019 yerel seçimlerinde birçok ilde seçimi kazanılmasını sağlayan güç birliğinin sonlandırılmasını eleştiren Erdem, İstanbul ve Ankara'nın muhalefette kalmasının önemine vurgu yaptı.

İYİ Parti'de daha önce genel başkanlık görevi de yürüten Bahadır Erdem partisinden istifa ettiğini bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla duyurdu. Erdem açıklamasında muhalefet partilerinin seçimde başarısız olduklarını ve vaatlerini yerine getiremediklerini hatırlatarak "Milletimiz üzgün, umutsuz ve yıllardır süre gelen başarısızlıkların ardından yorgun düşmüştür. Gelinen bu noktada muhalefet partileri için tek çare "iktidar baskısı altında sıkışmış, yalnızlaştırılmış ve ekonomik anlamda buhrana sürüklenen vatandaşlarımıza" umut olacak yeni başlangıçlar için gerekli adımları atmaktır. Ve fakat gerekli adımlar atılırken muhalefet partileri alacağı her kararı ince eleyip sık dokumalı ve hasarı büyük olabilecek hatta geri dönüşü olmayan kararlardan uzak durmalıdır. Unutulmamalı ki siyasi partilerinin görevi öncelikle memlekete ve millete hizmettir" dedi.

İttifaktan ayrılma eleştirisi

Erdem şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda partimizin aldığı ve değiştirmemekte ısrar ettiği seçimlere "tüm illerde" ayrı aday ile girme kararı yani bir başka deyiş ile 2019 yerel seçimlerinde birçok ilde seçimin kazanılmasını sağlayan güç birliğini sonlandırmayı son derece yanlış bulduğumu bir kez daha belirtmek isterim. Hiç şüphesiz ki İYİ Parti kurulduğu ilk günden bu yana milletimizin menfaati için çalışan, sorumluluk alan ve bağımsız bir parti olarak kendi adaylarını belirleme hakkına sonuna kadar sahiptir. Ancak diğer yandan da İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin muhalefette kalmasının seçmenimizin moral ve yaşam dengeleri açısından büyük bir katkı sağladığı aşikar olduğu gibi, iktidarın da ülkenin üzerinde kurduğu baskı rejiminde gücünü zayıflattığı bir gerçektir.

"İmamoğlu ve Yavaş'ı Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı gösterdik"

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın iktidarın tüm engelleme çabalarına rağmen son derece başarılı belediyecilik faaliyetleri gösterdiği iki şehrimizin sakinlerinin de malumudur. Hatta bu sevgi kendi şehirlerini aşmış ve bu yüzdendir ki Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş partimizin girişimleri ile 2023 Genel Seçimlerinde milletimize icraatçi Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı olarak gösterilmiştir. Ancak "2024 yerel seçimlerinde" aday çıkarma kapsamına tüm illerin alınması ısrarı maalesef İstanbul ve Ankara’nın muhalefette kalmasını riske atmakta ve son dönemde Anayasa hususunda bilinçli olarak yaratılan büyük devlet krizini de göz önüne bulundurduğumuzda hukuk tanımaz AKP rejimi için yeni fırsatlar doğurmaktadır.

Mevcut kazanımlar riske atılıyor

Bu çerçevede, İYİ Parti’ye katıldığım günden bu yana hedefi yirmi bir yıldır devam eden bu iktidarı değiştirmek olan, ülkemizde yeniden demokrasi ve hukuk devletinin sağlanmasını amaçlayan bir siyasetçi, bir hoca ve bir hukukçu olarak mevcut kazanımların riske atılmasını kabul etmem mümkün değildir. İfade etmek isterim ki bütün olanlara rağmen dürüstlüğün, şeffaflığın, vatan ve millet sevgisinin hala siyasette geçer akçe olduğuna ve olması gerektiğine inancımı sürdürmekteyim."