Jeolog Celal Şengör'den deprem yorumu: İstanbul'u terk edin

Jeolog Celal Şengör'den deprem yorumu: İstanbul'u terk edin
Jeolog Celal Şengör, Düzce'de meydana gelen depremi 'kötü haber' olarak nitelendirirken İstanbul'u 'bir kez daha uyardığını' söyledi.

Düzce’de bu gece saat 04:08’de Gölyaka merkez üssü olmak üzere 6 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. İstanbul'da da hissedilen depremde 50 kişi yaralanmıştı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuşan Şengör, depremin 'müthiş kötü bir haber' olduğunu ifade etti.

Şengör şunları kaydetti: "“Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı. Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu. Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul. İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.” (Kısa Dalga)

Gündem