JP Morgan: Türkiye'de enflasyon yıl sonuna kadar yüzde 65-75 bandında kalır

JP Morgan: Türkiye'de enflasyon yıl sonuna kadar yüzde 65-75 bandında kalır

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan: Türkiye'de enflasyonun aralık ayına kadar yüzde 65-75 bandında kalmasını bekliyoruz. Enflasyon mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapabilir.

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun aralık ayına kadar yüzde 65-75 bandında kalmasını beklediğini açıkladı. TÜİK'in dün açıkladığı nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan, 'enflasyonun yüzde 70'e yükseldiği bir ülkede politika faizinin yüzde 14'te durmaya devam etmesini açıklamanın zor olduğunu' vurguladı.

Dünya gazetesinin aktardığına göre JP Morgan, talebin güçlü olmaya devam ettiği, maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların güçlü olduğu ve kredibilitenin zayıflamaya devam ettiği ortamda TCMB'nin politika duruşunu normalleştirmede acelesi olmadığını ifade etti; bu ortamda TL istikrarının enflasyonist baskıları sınırlamada ana araç olacağını öngördüklerini belirtti.

'MAYISTA YÜZDE 72 İLE TEPE YAPACAK'

Türkiye'de enflasyonun mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacağını öngören JP Morgan, aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, aralık ayında güçlü baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.

JP Morgan, dün açıklanan nisan ayı enflasyon rakamları sonrasında 2022 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 43,5'ten yüzde 49,5'e çıkarırken, 2023 sonu için beklentisini de yüzde 15,0'dan yüzde 19,0'a yükseltti.