Karamollaoğlu'ndan Can Atalay açıklaması: Hukuk sisteminin alt üst oluşunun göstergesi

Karamollaoğlu'ndan Can Atalay açıklaması: Hukuk sisteminin alt üst oluşunun göstergesi
Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, Yargıtay’ın cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili kararına ilişkin; "Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını tanımayıp, üstüne hak ihlali kararı veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması Türkiye'de hukuk sisteminin alt üst oluşunun en açık göstergesidir" açıklamasını yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Yargıtay’ın tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili kararına tepki gösterdi. Karamollaoğlu, "Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını tanımayıp, üstüne hak ihlali kararı veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması Türkiye'de hukuk sisteminin alt üst oluşunun en açık göstergesidir" dedi.

Karamollaoğlu, X hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını tanımayıp, üstüne hak ihlali kararı veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması Türkiye'de hukuk sisteminin alt üst oluşunun en açık göstergesidir.

Böyle bakıldığında ülkemizde olağanüstü bir durum yaşandığı ve bu olağanüstü durumun kabul edilemez olduğu anlaşılmaktadır.

Bu karar, demokrasiyle ve hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığı gibi hukukun üstünlüğüne olan güveni zedeler ve toplumsal adalet duygusunu sarsar mahiyettedir.

Hiç kimsenin ve hiçbir kurumun hukukun ilkelerini hiçe sayıp temel değerlere karşı tavır alması kabul edilemez."

Ne olmuştu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği yönündeki kararına uyulmamasına hükmetti. Daire, “yargısal aktivizm” yapmakla suçladığı ihlal kararı yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunurken, aynı zamanda Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararı TBMM Başkanlığı'na gönderdi. (Kısa Dalga)