Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretinde neler konuşuldu?

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretinde neler konuşuldu?

HDP’nin, “Emek ve Özgürlük İttifakı” içinde yer alan diğer partilerle yapacağı görüşmelerin ardından, Çarşamba günü tutumunu kamuoyuna açıklaması planlanıyor.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ilan edilmesinden sonra siyasi partilere destek arayışı ziyaretleri yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Büyük Türkiye Partisi ve Milli Yol Partisi’nden sonra üçüncü durağı Halkların Demokrasi Partisi oldu. HDP’nin, “Emek ve Özgürlük İttifakı” içinde yer alan diğer partilerle yapacağı görüşmelerin ardından, Çarşamba günü tutumunu kamuoyuna açıklaması planlanıyor. Parlamentodaki üçüncü büyük parti konumundaki HDP, cumhurbaşkanlığı seçiminde de kilit parti konumunda.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Kılıçdaroğlu ile HDP eş genel başkanları Pervin Buldun, Mithat Sancar görüşmesinde HDP'yi kapatma davasından, seçim güvenliğine, tutuklu siyasetçilerin durumuna kadar birçok konunun ele alındığı öğrenildi.

Kulislere yansıyan bilgiye göre görüşme "olumlu" bir havada geçti ve taraflar buluşmadan “memnun" ayrıldı

HDP heyeti, Kılıçdaroğlu’na adaylık nedeniyle "hayırlı olsun" dileğini iletti.

Seçim sürecine ilişkin değerlendirmeler yapılan görüşmede, Kılıçdaroğlu’nun doğrudan bir destek talebinde bulunmadığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun, HDP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili gelişmeleri sorduğu görüşmede, HDP heyeti ise davanın ertelenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru hakkında bilgi verdi.

Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın da yer aldığı görüşmede HDP heyeti, kapatma olasılığına karşı Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girme yönünde hazırlıkları olduğunu anlattı. CHP heyeti, Millet İttifakı’nın anayasa değişikliği, güçlendirilmiş parlamenter sistem ve iktidara gelmeleri halindeki temel politikalarını içeren “ortak mutabakat metnini" HDP heyetine sundu.

HDP kaynakları, görüşmede “anadil” konusunda kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığını, ancak Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te Kürtçe’nin “bilinmeyen dil” olarak ifade edilmesini, görüşme sonrası yapılan basın toplantısında eleştiri olarak gündeme getirmesini hatırlattılar.

HDP’li tutuklu siyasetçiler de görüşme gündemine geldi. HDP’liler heyetinin siyasi davaların sadece partililerinin değil, Türkiye’nin aşması gereken önemli bir sorunu olduğunu vurguladılar.

HDP yöneticileri, Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime katılmaları halinde, sandık başında sadece “müşahit” bulundurabileceklerini de hatırlatarak Millet İttifakı’nın bu konuda daha dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu.

Edinilen bilgiye göre HDP, Salı günü hem ittifak ortakları, hem de yetkili kurullarında görüşmeye ilişkin bilgi verecek. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek eğilimindeki HDP, içeriğini ittifak bileşenleri ile belirleyeceği ortak bildiriyle aday çıkarmama kararı ve ortak cumhurbaşkanı adayına ilişkin tutumunu bir salon toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.