Kulis: İstanbul ilçelerinde belirleyici isim Ekrem İmamoğlu olacak

Kulis: İstanbul ilçelerinde belirleyici isim Ekrem İmamoğlu olacak
CHP’de belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik takvim hızlandı. Listeler oluşturulurken Ekrem İmamoğlu'nun ağırlığının olacağı konuşuluyor. Karadenizli adaylar ise öne çıkıyor. Ataşehir'de İlgezdi ya da Adıgüzel'in ismi geçiyor.

Kulislerde Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul adaylıkları ile ilgili belirleyici olacağı değerlendirmeleri yapılırken, CHP’de hedef, İstanbul’da kazanılan ilçe sayısını 14’ten 20’nin üzerine taşımak. CHP’nin yönettiği belediyelerde mevcut başkanların bir kısmı ile yola devam edilmesi düşünülürken, 2019 yılında yüzde 2 ile yüzde 4 arasındaki oranlarla kaybedilen 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Kulislerde bir süredir, İstanbul’da ilçe belediye başkan adayları ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belirleyici olacağı konuşulurken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İstanbul ile ilgili adaylıklarda, İl Başkanı, Ekrem Bey, Genel Merkez ile hep birlikte oturulup bakılacaktır” ifadesini kullanmıştı.

İmamoğlu ekibi ile Genel Merkez’in İstanbul adaylıkları ile ilgili çalışmalarını hızlandırdığı öğrenilirken CHP’nin İstanbul’daki öncelikli hedefi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elde etmek olacak.

Karadenizli, adaylar öne çıkıyor

CHP’nin yönettiği ilçe sayısının 20’nin üzerine çıkarılması için 2019 yılında düşük oy oranı farkıyla kaybedilen ilçelere yoğunlaşılırken gözler bir yandan da CHP’nin elinde bulunduğu ilçelere çevrilmiş durumda. İstanbul’da Karadenizli olup, Kurultay sürecinde İmamoğlu ile birlikte hareket eden başkanlardan olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, mart ayındaki yerel seçimlerde aday gösterilmesi beklenen isimlerden birisi olarak öne çıkıyor. Karadenizli olan ve Kurultay sürecinde İmamoğlu ile hareket eden diğer bir isim de Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık. 2019 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen İmamoğlu’nun boşalttığı Beylikdüzü Belediye Başkanlığı koltuğuna seçilen Çalık’ın da bir dönem daha CHP’nin kalelerinden birisi olan Beylikdüzü için aday gösterilmesi bekleniyor. Kurultay sürecinde İmamoğlu ile hareket eden Karadenizli Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de, bir dönem daha aday gösterilmesi beklenen isimlerden. Karadenizli olan diğer bir isim Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de bir dönem daha devam etmek isteyen belediye başkanlarından. Sarıyer’de 2009 yılından bu yana üç dönem üst üste belediye başkanı seçilen Genç, 2009 yılında yüzde 36.5 oy oranıyla AKP’den belediyeyi alırken, oy oranını 2014’te yüzde 51’e, 2019’da da yüzde 56’ya çıkarmıştı. Genç’in, Genel Merkez’in yaptırdığı memnuniyet anketinde başarılı çıkması halinde önündeki tek engelin Kılıçdaroğlu’na yakınlığı olabileceği belirtiliyor.

İlgezdi yerine Adıgüzel olabilir... Belirsizlik sürüyor

Kurultay sürecinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyen belediye başkanlarından olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin durumunun ise henüz belirsiz olduğu ifade ediliyor. Ataşehir için konuşulan bir diğer isim de görüntüleri kamuoyuna sızdırılan ve Ekrem İmamoğlu yöneticiliğinde düzenlenen zoom toplantısında yer alan eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel. (Kısa Dalga)

Politika