Maçoğlu Samsun'da konuştu: Bütçesinin yüzde 85’i yüzde 5'in elinde

Maçoğlu Samsun'da konuştu: Bütçesinin yüzde 85’i yüzde 5'in elinde
Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Ülkenin bütçesinin yüzde 85’i yüzde 5'in elinde. 4 milyon insan 81 milyonun insanın emeğini gasp ediyor. Ama patladı, televizyonlarda görüyorsunuz, paralar saçıyorlar, saçtığı paraların altında kalıyorlar. Söz veriyoruz, bizden alınanların hepsini alacağız” dedi.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Samsun’un Atakum ilçesinde; Ovacık Doğal Ürünler Kooperatifi’nin şubesinin açılışına katıldı.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Komünist olmanın bu kadar ünlü bir şey olduğunu ben bilmiyordum. Bizim zamanımızda komünistlere bedel ödetiyorlardı, işkence yapıyorlardı, cezaevine atıyorlardı, Mehmet Başkan komünizmi Türk halkına sevdirdi” dedi.

Fatih Mehmet Maçoğlu şunları söyledi: Biz bu topraklarda emeği üretenlerin değeri olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Biz bu topraklarda yoksulluğa karşı mücadeleyi büyütmek için çaba harcıyoruz. Bu topraklarda ezilenlerin yanında durmak için aslında bu tür çalışmaları yürütüyoruz. Ama bu tür çalışmaların karşılığında 3- 5 tane büyük tekeller, ürettiklerimizin hepsini kendisinde toplayarak aslında sömürüyü burada güçlendirip, sömürüyle hepimizi yoksullaştırmaya çalışıyorlar. Emin olsun onlar, biz kazanacağız diyoruz. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız.

Yine bu süreç içerisinde bütün sömürüye karşı, bu ülkenin bütün emekçileri, işçileri, köylüleri ezilenlerin her biri yani fabrikadan, köyden, okullardan yaşamın bütün alanında emeği sömürenlere karşı biz hep beraber bir araya gelerek omuz omuza vererek emeği büyüteceğiz, emeği değerlileştireceğiz. Bilirsiniz eskiler şöyle bir şey söylüyorlardı; üreten biz, yöneten biz olacağız diyorlardı. Gerçekten de tam da o dönem geliyor. O döneme doğru yürüyoruz. Biz yöneteceğiz, biz. Başkasına vermeyeceğiz bunu.

Bizden alınanların hepsini geri alacağız'

Bu ülkenin gelirinin yani bütçesinin yüzde 85’i yüzde 5'in elinde. 4 milyon insan 81 milyonun insanın emeğini gasp ediyor. Ama patladı gördünüz, televizyon programlarını izliyorsunuz, televizyonlardan görüyorsunuz, paralar saçıyorlar, saçtığı paraların altında kalıyorlar. Ezilenlerin haklarını yiyerek bunları yaptılar ama o vicdan bir araya geliyor, her birimiz bizden alınanı alacağız. Söz veriyoruz, bizden alınanların hepsini alacağız.

Bu yıl üniversiteli öğrenciler yurtlarda kalamıyor, ondan dolayı okullarını yurt bulamadıkları için, barınma sorununu çözemedikleri için, okullarını gerçekten uzatıyor ya da donduruyorlar. Bugün büyük şehirlerde artık insanlar yaşayamaz hale geldi. Kiraları ödeyemediği için köylerine ya da kırsal kesime doğru gitmeye başladı. Yine bu ülkede yıllarını tecrübelerini bize veren bizi öğretmenimiz dediğimiz o halktan insanlara, emeklilere reva gördükleri hayatı hepimiz biliyoruz. Bunu iyi bilsinler, siz de bilin ki siz bize öğrettiklerinizle sizden aldığımız bayrağı yürüyeceğiz. Bir gün ama bir gün kapitalizm yenilecek, emperyalizm yenilecek sosyalizm kazanacak. Biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız. 10 Aralık Pazar günü emekli arkadaşlarımızın mitingi var. Ben de emekliyim, hepimiz o mitingde buluşalım." (Kısa Dalga)

Gündem