'Mahir Ünal istifasında Bahçeli etkisi' iddiasına AKP'den yanıt

'Mahir Ünal istifasında Bahçeli etkisi' iddiasına AKP'den yanıt
Gazeteci Saymaz'a konuşan üst düzey bir AKP'li Mahir Ünal’ın alfabe devrimini eleştirmekle kalmadığını, Cumhuriyet’i yargıladığı için istifasının alındığını ifade ediyor.

“Cumhuriyet lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir” sözlerinin kamuoyunda gördüğü tepkinin ardından AKP Grup Başkanvekilliği görevini ‘bırakan’ Mahir Ünal’ın istifasının ardında AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatsızlığının ötesinde, MHP ve tabanından gelen baskının olduğu iddia edilmişti.

halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, görüştüğü bir AKP'li üst düzey yetkilinin bu iddiayı doğru bulmadığını. aktardı. Saymaz yazısında AKP'li yetkiliye görüşmesini şöyle aktardı:

"(...) Görüştüğüm bir AK Partili üst düzey yönetici bu iddiayı doğru bulmuyor. “Bazıları MHP’ye bağlıyor” diyor. “Ben de bu fikirdeyim” diye ekledim.

“Hayır” diye itiraz ediyor. Bahçeli’nin rolü olmadığını savunuyor.

Ünal’ın alfabe devrimini eleştirmekle kalmadığını, Cumhuriyet’i yargıladığı için istifasının alındığını ifade ediyor.

Şöyle konuşuyor:

“İnsanların harf inkılabına eleştirisi ile Ünal’ınki farklı. Mahir bey, ‘Harf inkılabını doğru bulmuyorum, kültürümüzden kopardı’ dese kimse dokunmaz. En çok uyarırlar. Ama ‘Cumhuriyet bunu yaptı’ derseniz, bu başka bir dil. ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ diyor. Bu çok yanlış. ‘Cumhuriyette bazı adamların yanlışı’ dersiniz ve ‘Harf inkılabı hatası’ dersiniz; hepsi kabul. ’Cumhuriyet’ dediğiniz zaman başka bir şey söylemiş oluyorsun.”

AK Partili üst düzey yöneticiye Ünal’ın İslamcıların bildik bir tezini tekrarladığını ve benzer sözleri Erdoğan’ın da söylediğini hatırlatıyorum.

“Milli Görüş’ün göbeğinden geliyorum” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Harf inkılabı Cumhuriyet olmasaydı da Osmanlı’nın yapacağı bir şeydi. Milli Görüşçü olarak Mahir beyin ifadesine imza atmıyorum. ‘Siyasi olarak yapmaması lazım’dan da öte içerik olarak katılmıyorum.‘Harp inkılabını yaparak, mezar taşlarımızı okumaya engel oldunuz’ diyebilirsiniz. Mahir bey, ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ diyor. Bedel medel ödetmedi ya! Cumhuriyet’i seviyorum kardeşim. Cumhuriyet’i demokratikleştirmek istiyorum. Geliştirmek istiyorum. ‘Bedel ödetti’ diyorsan başka bir şey söylemiş oluyorsun. Milli Görüşçü olarak ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ ifadesini reddediyorum.”

Ünal’ın yerine neden Özlem Zengin’in tercih edildiği sorusunu yönettim.

AK Partili üst düzey yönetici, Zengin’in grup başkanvekilliğinde tecrübeli olduğunu, genel başkan yardımcılığı görevinden mutlu olmadığını, açığa alınmış gibi hissettiğini söylüyor. “Yeni birini bulmaya, maceraya girmeye, risk almaya gerek yok” diyor.

Yazının tamamı

Gündem