Mahzun yavru köpek bakışlarının sırrı çözüldü: Mesele sadece insanlara çekici gelmek değil...

Mahzun yavru köpek bakışlarının sırrı çözüldü: Mesele sadece insanlara çekici gelmek değil...
Afrika yaban köpekleri üzerinde yapılan yeni bir çalışma sadece evcil olanların değil diğer köpek türlerinin de üzgün görünen ifadeler yapmalarını sağlayan benzer kas adaptasyonlarına sahip olduğunu ortaya koydu.

Büyük ve mahzun "yavru köpek bakışları", bilim insanlarının daha önce düşündüğü gibi evcil köpeklerde sadece insanlara çekici gelmek için evrimleşmediği, köpeklerin evrimine daha fazla ışık tutan yeni bir araştırmada tepsit edildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre 2019'da ve 2022'de yayımlanan önceki araştırma makaleleri, köpeklerin özellikle gözlerinin etrafında yeni kaslar geliştirdiğini çünkü bunun insanlarla daha etkili iletişim sağlamayı kolaylaştırdığını teorize etmişti.

Ancak Afrika yaban köpekleri üzerinde yapılan yeni bir çalışma bu teoriyi çürüttü ve diğer köpek türlerinin de üzgün görünen ifadeler yapmalarını sağlayan benzer kas adaptasyonlarına sahip olduğunu ortaya koydu.

The Anatomical Record adlı bilimsel dergide yayımlanan son araştırmada, bilim insanları bir hayvanat bahçesi tarafından bağışlanan ölü bir Afrika yaban köpeği örneğini inceledi ve bu köpeklerin de aynı "yavru köpek bakışı" yapmayı sağlayan kaslara sahip olduğu tespit edildi. Bu yüz kaslarının sadece yabani köpeklerde mevcut olmakla kalmadığı aynı zamanda evcilleştirilmiş akrabalarındaki kadar gelişmiş oldukları da görüldü.

ABD'deki Midwestern Üniversitesi'nden çalışmanın başyazarı Heather Smith, "Afrika yaban köpekleri, evcil köpeklerde 'yavru köpek bakışı’ ifadesini oluşturan aynı iyi gelişmiş yüz kaslarına sahip!" dedi. (Kısa Dalga)

İlgili Haberler
Yaşam