Her gün salatalık yerseniz ne oluyor? İşte salatalığın daha önce duyulmamış faydası

Her gün salatalık yerseniz ne oluyor? İşte salatalığın daha önce duyulmamış faydası
Salatalık yemenin daha önce duyulmamış müthiş faydaları

Her gün salatalık tüketmenin insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Salatalık, düşük kalorili ve yüksek su içeriğiyle besleyici bir sebzedir. Ayrıca, içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde sağlık için birçok faydası bulunmaktadır.

Salatalığın içerdiği su, vücudu nemlendirir ve susuzluğu giderir. Bu sayede cilt sağlığını korur ve sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda, düşük kalorili olması sayesinde kilo kontrolüne de yardımcı olur.

Salatalık lif, C vitamini, provitamin A ve E vitamini ve küçük oranlarda folat, B1, B2 ve B3 gibi B vitaminleri içerir. Kabuğunda az miktarda beta karoten bulunur.

Salatalık 100 gramda 15 kalori verir. Lif bakımından zengindir, tokluk hissini sağlar ve ferahlatıcı özelliklere sahiptir.

Salatalık, diğer sebzelere kıyasla düşük karbonhidrat içeriği ve yüksek su içeriği ile öne çıkmaktadır. Yüzde 95 sudan oluşan salatalık, ayrıca güçlü bir nemlendirme gücüne sahiptir.

İçeriğindeki E vitamini, kan hücrelerinin sağlığında ve doğurganlıkta rol oynar ve güçlü bir antioksidan. C vitamini de antioksidan etkiye sahiptir ve ayrıca kolajen, kırmızı kan hücreleri, kemik ve diş oluşumunda rol alır, demirin emilimini kolaylaştırır ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.
Fosfor kemiklerin ve dişlerin oluşumunda rol oynar. Salatalığın bileşiminde küçük bir oranda beta sitosterol bulunur. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendiren iltihap önleyici bir maddedir. Salatalık bol miktarda potasyum içerir ve daha az oranda fosfor ve magnezyum sağlar. Potasyum, hücre içi ve dışı su dengesinde rol almasının yanı sıra sinir uyarılarının iletimi, üretimi ve normal kas aktivitesi için gerekli bir mineral…

655475fb50acca837c2cf36b.jpg

Cilt sağlığını iyileştirir
Detoksa yardımcı olur
Sindirimi iyileştirir
Kabızlığı önler
Salatalık cildi yeniliyor.
Zayıflamaya yardımcı olur
Vücudun susuz kalmasını önler
Kanser önleyici maddeler içerir
Kalp ve damar sağlığını korur
Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur
Diyabet kontrolüne yardımcı olur

Kaynaklar: Yeniçağ, DHA, Kisadalga.net

İlgili Haberler
Yaşam