Market tartışmasına Davutoğlu da katıldı, Bahçeli'ye yüklendi: 128 milyar dolarını bu marketler mi buharlaştırdı?

Market tartışmasına Davutoğlu da katıldı, Bahçeli'ye yüklendi: 128 milyar dolarını bu marketler mi buharlaştırdı?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gıda fiyatlarındaki artışlarda marketleri suçlu bulmasına tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını bu marketler mi buharlaştırdı, doları bu marketler mi fırlattı?" dedi.

Hükümet bir süredir zincir marketlerle ilgili sert söylemlerde bulunurken denetimler de sıkılaştırılıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zincir ve diğer marketlerle ilgili 'Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurulduğunu söyledi. MHP lideri Bahçeli ise bu marketlerin FETÖ bağlantılarının araştırılmasını istemişti.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve BİM Marketleri İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, İstanbul'da katıldığı etkinlikte iddialara yanıt verdi ve özetle şunları söyledi: “Bu algı operasyonunuzun vatandaşta karşılığı yoktur. Brüt kar marjımız 17.5. Yani 100'e aldığımız bir malı 117.5'e satıyoruz. Yahu nerede burada bire alıp üçe, üç kata satılan fiyat? Nerede öyle bir ürün?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda market tartışmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bahçeli'nin "Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ’yle irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz" açıklamasına tepki gösteren .Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomi hocası Sayın Devlet Bahçeli’ye göre raflardaki zamlı ürünlerden ekonomiyi yönetenler değil, marketler suçlu!

O zaman sormak lazım; Sayın Devlet Bahçeli, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını bu marketler mi buharlaştırdı, doları bu marketler mi fırlattı?"

Gündem