Meclis Başkanı Şentop'un Zaho yorumu: Teröristlerin yapma ihtimali yüksek bir eylem

Meclis Başkanı Şentop'un Zaho yorumu: Teröristlerin yapma ihtimali yüksek bir eylem
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Zaho'da turistik tesiste sivillerin öldüğü saldırı için, "Teröristlerin yapma ihtimali yüksek bir eylem olarak gözüküyor bu" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetinin Zaho kentinde bulunan bir turistlik tesise yönelik dokuz kişinin öldüğü bombardımanla ilgili soruları yanıtladı.

"Öncelikle oradaki saldırıda vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum. Yaralananlara da acil şifalar diliyorum" diyen Şentop şöyle konuştu:

'TÜRKİYE TERÖRİSTLERİ MÜNFERİDEN VE TEK TEK ETKİSİZ HALE GETİRİYOR'

"Türkiye terörle mücadelesini uzun zamandır, on yıllardır insan hakları ve uluslararası hukuk temelinde sürdürüyor. Bunu azami dikkat gösteriyor. Bu hem siyasi hem hukuki anlamdaki hassasiyet Türkiye'nin elinde bulunmuş bulunan askeri imkanlar, teknolojik imkanlarla da yürütülebilir, sürdürülebilir bir hassasiyet.

Uzun zamandır takip ediyoruz. Türkiye aranan ve Türkiye'de çok büyük katliamlar işlemiş, cinayetler işlemiş teröristleri münferiden tek tek olarak etkisiz hale getiriyor veya yargılanmak üzere Türkiye'ye getiriyor. Dolayısıyla teröristlere karşı yürütülen insani ve hukuki hassasiyetler içerisinde bir mücadele var. Ve bu mücadeleyi yürütebilecek teknolojik kabiliyete de sahip Türkiye. Dolayısıyla sivillere yönelik böyle bir saldırının en başta Türkiye'yi rahatsız ettiğini ifade etmek isterim. Bu konuda zaten Dışişleri Bakanlığımızın da açıklaması oldu. Bu saldırının mahiyetinin ortaya çıkartılması ve faillerinin tespiti yönünde Türkiye'nin her türlü çabaya ve iş birliğine hazır olduğuna Dışişleri Bakanlığımız da ifade etti. Ben tekrar başsağlığı ve taziyelerimi iletmek istiyorum."

'SİYASİ AÇIKLAMA YAPMALARINI ÇOK YANLIŞ BULUYORUM'

"Türkiye'nin bölgede teröristlere karşı gerçekleştirmiş olduğu, uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlere gölge düşürmek için terör örgütünün, teröristlerin yapması ihtimali yüksek bir eylem olarak gözüküyor bu. Bugüne kadar teröristlerin PKK, YPG terör örgütünün sivillere karşı gerçekleştirmiş olduğu birçok eylem meydana geldi. Bunlarla ilgili meclisi toplantıya çağırmak bir yana bir herhangi olağan bir toplantıda görüş beyan etmedikleri gibi bunu kınayan açıklamaları bile olmayan arkadaşların bu konuda bu şekilde bir siyasi açıklama yapmalarında çok yanlış ve samimiyetsiz buluyorum." (DHA)

Gündem