Milyar dolarlık zarara neden oldu: Metaverse çöküyor mu?

Milyar dolarlık zarara neden oldu: Metaverse çöküyor mu?
Meta'nın yeni dünya etiketiyle büyük bir yatırım yaptığı Metaverse, milyar dolarlık kayıplara neden oldu. Şirket, çıkış yolları arıyor.

Geçtiğimiz yıl Facebook Connect 2021’de metaverse dünyasını tanıtan Zuckerberg’in şirketi, ismini de Facebook’tan Meta’ya çevirmişti. Ancak, yaz sonu açıklanan şirket bilançosuna göre son yılların en düşük seviyesini görmüştü.

shiftdelete.net'ten Ramazan Erdinç'in haberine göre Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse projesine verdiği önem Meta’da dev kayıplara neden oldu. Şirket, çıkış yolları arıyor. Metaverse yatırımcıları da projeye olan inançlarını kaybetmiş durumda. Şirket, yaz döneminde yaklaşık dörtte bir oranında değer kaybı yaşadı. Zuckerberg, çalışanlarına şu sözlerle seslendi:

"Metaverse gibi uzun vadeli fırsatlar hakkında çok konuşuyoruz, ancak gerçek şu ki, ticari mesajlaşma muhtemelen işimizin bir sonraki büyük ayağı olacak. WhatsApp ve Messenger’dan daha fazla para kazanmak için çalışacağız."

Meta’nın WhatsApp ve Messenger platformlarından nasıl para kazanacağına ilişkin net bir demeç verilmedi. Ancak önemli kaynaklar şirketin reklam yöntemine gideceğini belirtiyor. Ayrıca, WhatsApp’ta ücretli abonelik katmanı da uygulanabilir.

Zuckerberg, bu yıla 125 milyar dolarlık kişisel servetiyle başlarken, Meta veri tabanına yapılan büyük yatırımlar ve kullanıcılardaki düşüş nedeniyle Meta’nın net gelirinin düşmesinin ardından servetinin yarısından fazlasını kaybetti.

Teknoloji