Muharrem Sarıkaya: DEVA, CHP’den grup için ‘son bir destek’ istiyor

Muharrem Sarıkaya: DEVA, CHP’den grup için ‘son bir destek’ istiyor

Muharrem Sarıkaya, Saadet Partisi, Gelecek ve DEVA yöneticilerinin iki grup yerine tek grubun oluşmasında fayda gördüklerini ancak bu kez de "çatı parti" tartışması yaşandığını aktardı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP listelerinden Meclis'e giren Millet İttifakı milletvekillerinin grup planlarını yazdı.

Meclis’te DEVA Partisi 15, Saadet ve Gelecek partileri 10’ar, Demokrat Parti ise üç sandalye elde etmişti.

Sarıkaya, SP, Gelecek ve DEVA yöneticilerinin iki grup yerine tek grubun oluşmasında fayda gördüklerini ancak bu kez de "çatı parti" tartışması yaşandığını aktardı.

Sarıkaya’nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

"DEVA kendisinin 15 vekil ile diğerlerinden 5 fazlası olduğunu ileri sürerek kendi çatısı altında toplanmasını isteyebilir; nitekim DEVA yöneticilerinin sohbetlerindeki imaları da bu yönde.

Hatta içlerinde, 'CHP bize son bir destek daha atıp 5 vekil verirse biz kendi başımıza da kurarız' cümlesini söylemekten kaçınmıyorlar.

CHP’de bu yönde tek bir adım atılması dahi imkânsız; çünkü kendinden girenler gittikten sonra geriye kalan milletvekili sayısı düşük…

O nedenle hepsinin de üzerinde durduğu tek grubun oluşması, bunun için de milletvekillerinin hangi partinin çatı olması gerektiğine birlikte karar vermesi ve Grup yönetimlerinin de bu anlayış içinde pay edilmesi.

Eş grup başkanının yanında grup başkanvekillerinin de katılan partilerden oluşması da üzerinde durulan formüllerden…" (Kısa Dalga)

Yazının tamamı