Murat Yetkin: Erdoğan Anayasa Mahkemesi üstünlüğünü bitirme hazırlığında

Murat Yetkin: Erdoğan Anayasa Mahkemesi üstünlüğünü bitirme hazırlığında
Gazeteci-yazar Murat Yetkin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Anayasa Mahkemesi üstünlüğünü bitirme hazırlığında' olduğunu yazdı.

Anayasa Mahkemesi, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için 'tahliye edilsin' kararı verip, uygulama için kararı İstanbul Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme kararı uygulamayıp, evrakı Yargıtay'a iletti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise AYM'nin yetkisini aştığını ileri sürerek hak ihlali kararına uymadı ve Atalay'ı tahliye etmedi.

Ayrıca Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemlerinin başlaması için dosyayı TBMM'ye gönderdi. Daire, kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'dan 'AYM birçok yanlışı arka arkaya yapar hale geldi' yorumu

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, konuya ilişkin bir yazı kaleme aldı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin "birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldiğini" söyleyerek, kesin tavrını ortaya koyduğunu dile getirdi ve Erdoğan'ın şu sözlerine yer verdi:

“Her şeyden önce Yargıtay’ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkar edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez. Anayasa Mahkemesinin kararına karşı Yargıtay da şu anda demiştir ki “Sen yüksek mahkemeysen ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak da şu anda sizinle ilgili bir yaptırımı ben de talep ediyorum.”

'Meclis’teki AK Parti ve MHP oylarıyla yeni yargıçların atanacağı da bir gerçek'

"Erdoğan’ın işlevine son vermek istediği yüksek yargı organının Anayasa Mahkemesi olduğu görülüyor" diyen ve Anayasa Mahkemesi'nin iktidar tarafından işlevsiz bırakılmak istendiğini kaydeden Yetkin, "AYM’nin yüksek yargı işlevine kapatılmadan son verilmesi, örneğin istifalar yoluyla değiştirilmesi yöntemiyle de mümkün. Özellikle Erdoğan’ın bu çıkışı ardından Anayasa Mahkemesi üyelerinden Atalay’a tahliye oyu kullandığı için Yargıtay’ın suç duyurusuna muhatap olan 9 üyeden istifa edenlerin olması kimseyi şaşırtmayacak. İstifaların yerine hem Cumhurbaşkanı hem de Meclis’teki AK Parti ve MHP oylarıyla yeni yargıçların atanacağı da bir gerçek. Kaldı ki istifa gelmese de Erdoğan’ın bu çıkışının yargı üzerinde siyasi etkisi olacaktır" ifadelerini kullandı.

(Kısa Dalga)