Netanyahu: ABD ve dünyanın baskılarını reddediyoruz, savaşmaya devam edeceğiz

Netanyahu: ABD ve dünyanın baskılarını reddediyoruz, savaşmaya devam edeceğiz
İsrail Başbakanı Netanyahu, "ABD içinde ve dünya genelinde bize karşı giderek daha ağır bir baskı uygulanıyor. Bu baskıları reddediyor ve dünyaya sesleniyorum. Zafere kadar savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 44. gününde devam ederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan "durmayacağız" açıklaması geldi. Netanyahu, 7 Ekim'den bu yana 12 bin 300 Filistinlinin yaşamını yitirdiği saldırıları "Hamas'ı yok edene" kadar sürdüreceklerini söyledi. Netanyahu, ayrıca savaştan sonra dahi Gazze'deki varlıklarını sürdüreceklerini sinyalini verdi.

DHA'nın haberine göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, dün gece düzenlediği basın toplantısında son haftalarda ABD içinden ve dünya genelinden gelen baskının arttığını söyledi.

Netanyahu, "ABD içinde ve dünya genelinde bile son haftalarda bize karşı giderek daha ağır bir baskı uygulanıyor. Tam bir ateşkesi kabul etmemiz için bize baskı yaptılar, biz de reddettik. Sadece geçici bir ateşkesi, rehinelerimizin iadesi karşılığında kabul edeceğiz. Meslektaşlarımla birlikte bu baskıları reddediyor ve dünyaya sesleniyorum. Zafere kadar savaşmaya devam edeceğiz. Hamas'ı yok edene ve rehinelerimizi evlerine geri getirene kadar" ifadelerini kullandı.

"Dünyanın en ahlaklı ordusu"

Netanyahu, dünyadaki "en ahlaklı" ordunun kendi orduları olduğunu iddia ederek, şöyle konuştu:

"İnsani yardım konusunda yorum yapmak istiyorum. Her şeyden önce, İsrail savaş kanunlarına göre hareket etmektedir. Dünyanın en ahlaklı ordusu olan ordumuz işte böyle çalışır. İnsani yardım aynı zamanda uluslararası desteğin devamı için de elzemdir. İnsani yardım olmadan en iyi dostlarımız bile zaman içinde bizi desteklemekte zorlanır ve savaşı sonuna kadar sürdürmemiz çok zor olur."

"IDF Gazze'de tam bir hareket serbestisine sahip olacak"

Baskı artsa bile "kendisinin belirlediği ve herkesin uyması gereken" üç göreve bağlı kalmaktan vazgeçmeyeceğini söyleyen Netanyahu, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin savaştan sonra dahi Gazze'de kalacağının sinyalini verdi.

Netanyahu, şöyle konuştu:

"İlk görev, mutlak zafere ulaşmak, Hamas'ı yok etmek. İkinci görev ise rehineleri geri getirmektir. Bu kutsal görevden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu görev bize daima rehberlik edecektir. Üçüncü görev, zaferden sonra Gazze'nin bir daha asla İsrail vatandaşlarını tehdit etmemesini sağlamak. IDF her türlü tehdide karşı Gazze Şeridi'nde tam bir hareket serbestisine sahip olacak." (Kısa Dalga)