Ramazan alışverişi cep yakıyor: Fiyatlar yüzde 100 arttı

Ramazan alışverişi cep yakıyor: Fiyatlar yüzde 100 arttı

İstanbul'da Ramazan ayı öncesi alışverişin merkezlerinden olan Mısır Çarşısı'nda ürünler geçen yıla göre ikiye katlandı.

Ramazan ayı bu geceki sahurla başlıyor.

Ramazan alışverişi için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Eminönü Mısır Çarşısı'nda hareketlilik yaşanıyor.

Fiyatların geçen yıla göre neredeyse yüzde 100'e yakın zamlandığını dile getiren ziyaretçiler, marketlerin daha uygun olduğunu ifade etti.

Esnaf ise kaliteli ürün sattıklarını belirterek, fiyatlardaki artışa rağmen marketten daha ucuz olduklarını öne sürdü.

Çarşıda, Ramazanın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan hurmanın fiyatı 90 ile 300 lira arasında değişiyor.

Kahvaltılıklarda ise en ucuz peynir fiyatı 129 lirayken, en ucuz zeytin fiyatı 95 lira.

Çarşının en pahalı ürünü ise 780 lira ile pastırma. İftarda sofraları süsleyen tatlılarda ise, baklavanın kilosu 350 lirayı buluyor.

Artık 'yarım kilo' alışveriş

Mısır Çarşısı'nda alışveriş yapan Aynur Görgün şunları söyledi: "Ramazan geldi, ihtiyaçlarımı alacağım. Zeytin, et alacağım. Fiyatlar çok fazla ama yapacak bir şey yok. Az az da olsa alıyoruz. Eskiden kilo işi alıyorduk şimdi yarım kilo alıyoruz. Marketler daha pahalı. Buralar yine uygun."

Fiyatların çok yüksek olduğunu söyleyen Behice Oğul ise "Marketlerden biraz daha ucuz burası. Bazen de bakıyorum hemen hemen aynı. Fiyatlar çok pahalı. Peynir aldım sadece" diye konuştu.

Peynir - zeytine 600 lira!

Ürünlerin hijyenik olmadığını söyleyen Ülkü Özel, "Parasına da hiç bakmıyorum, hijyenine bakıyorum. Marketlerde fiyatlar hep aynı, her yer aynı. İndirimleri takip ediyorum. Onları alıyorum" ifadelerini kullandı.

Sadece peynir ve zeytin aldığını, 600 TL ödediğini belirten Ayşe Yılmaz, "Her şey pahalı, marketler daha ucuz. Marketi tercih ediyorum" dedi.

Esnaf fiyatı normal buluyor

Esnaf Tuncay Özaltın, fiyatların normal olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı: "Çökelek 75 lira, kaşar 175 lira, hepsi indirimde. Mecbur almak zorundalar. Kaşar, peynir, zeytin hepsini alıyorlar. Süte zam geliyor, ete zam geliyor. Sucuk zamlanıyor. En ucuz pastırma 675 lira. Geçen seneye göre fiyatlarda neredeyse yüzde 100 artış var. Bir ay içinde 3 kez zam geldi. Geçen sene beyaz peynirin kilosu 125 liraydı, şimdi en ucuz peynir 159 liradan başlıyor. Halkımız bir kalıp alacağına yarım kalıp alıyor. Genel olarak marketlerden daha hesaplıyız."

Esnaf Erdoğan Yusufoğlu, marketlerden daha ucuza ürün sattıklarını savunarak ürünlerinin daha kaliteli olduğunu belirtti. (DHA)