Reisi'nin ölümünün ardından İran Cumhurbaşkanlığına Muhammed Muhbir getirildi: Muhbir kimdir, önemi nedir?

Reisi'nin ölümünün ardından İran Cumhurbaşkanlığına Muhammed Muhbir getirildi: Muhbir kimdir, önemi nedir?
İran Cumhurbaşkanı Reisi, içinde bulunduğu helikopterin kaza yapmasıyla hayatını kaybetti. Ortadoğu'yu yakından ilgilendiren gelişmenin ardından Reisi'nin koltuğuna kimin oturacağı ve sürecin nasıl ilerleyeceği merak ediliyor. İran anayasasına göre, seçimler yapılana kadar, Reisi'nin birinci yardımcısı Muhammed Muhbir, Hamaney'in de atamasıyla geçici cumhurbaşkanı oldu. Muhbir'in 50 gün içinde seçime gitmesi gerekiyor. Peki, kritik dönemde görev olan Muhbir kimdir, önemi nedir?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, aralarında Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da olduğu heyetiyle birlikte içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Ortadoğu’yu yakından ilgilendiren olayın ardında Reisi’nin yerine kimin geçeceği merak konusu oldu. İran Anayasası'nın 131'inci maddesi, cumhurbaşkanının ölümü durumunda cumhurbaşkanının seçilememesi hallerinde, ülkenin dini liderinin (Ali Hamaney) atamasıyla, birinci cumhurbaşkanı yardımcısının cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarını devralmasını öngörüyor.

Bu sebeple, cumhurbaşkanlığı görevine geçici olarak 1955'te doğumlu (69 yaşında) Muhammed Muhbir'in geçmesine karar verildi. Muhbir, ayrıca Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi ve İmam Humeyni Fermanı İcra Kurulu'nun (EIKO) eski başkanı.

Muhbir, "Uluslararası haklar" konusunda bir doktora, akademik makalesi dahil olmak üzere iki doktora derecesine ve; ayrıca yönetim konusunda doktora derecesine yönetim alanında da yüksek lisans derecesine sahip.

Üçlü Konsey’de yer alacak, İran’ı 50 gün içinde seçime götürecek

Muhammed Muhbir, bu pozisyonda, meclis başkanı ve yargı erkinin başkanıyla birlikte üç kişilik bir konseyin parçası olacak. Bu konsey, Reisi'nin ölümünün ardından 50 gün içinde yeni bir Cumhurbaşkanlığı seçimini organize etme görevini üstlenecek. Peki, geçici cumhurbaşkanı olmasına karar verilen Muhammed Muhbir kimdir?

Hamaney’e yakın birisi

1 Eylül 1955 tarihinde dünyaya gelen Muhbir, hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Reisi gibi, ülkenin dini lideri Ali Hamaney'e yakın bir isim olarak biliniyor. Muhbir, Reisi 2021 yılında Cumhurbaşkanı seçildiğinde, kendisinin birinci cumhurbaşkanı yardımcısı olmuştu.

O dönemde Reuters'a konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre, Muhbir, ekim ayında Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret eden, İranlı yetkililerden oluşan heyetin bir parçasıydı. İddiaya göre, o ziyarette, İran'ın Rusya ordusuna karadan karaya füze ve daha fazla insansız hava aracı tedarik etmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Aynı ekipte, Devrim Muhafızları Ordusu ile Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nden de yetkililer vardı.

Setad Başkanlığı da yaptı, AB’nin yaptırım listesinde yer aldı

Muhbir, daha önce ayrıca İran'ın dini lideri Hamaney'e bağlı olan bir yatırım fonu olan Setad'ın başkanıydı. Avrupa Birliği (AB), 2010 yılında, 'nükleer veya balistik faaliyetlere' katıldıkları iddiasıyla bir dizi İranlı isim hakkında yaptırım kararı aldı, bu yaptırım listesinde Muhbir'in de adı vardı. Muhbir'in ismi, iki yıl sonra yaptırım listesinden çıkarıldı.

ABD'nin Hazine Bakanlığı da 2013 yılında Setad ve gözetimi altındaki 37 şirketi yaptırım listesine ekledi. Tam adı 'Setad Ejraiye Farmane Hazrate Emam' olan Setad, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin emriyle oluşturulmuştu. Söz konusu emirde, yetkililerin, 1979 İran 'İslam Devrimi'nin ardından terk edildiği iddia edilen mülkleri satması ve idare etmesi öngörülüyordu. Aynı emre göre, elde edilen gelirlerin büyük bir kısmı 'hayır işlerinde' kullanılmak üzere kanalize edilecekti. (Kısa Dalga)

Dünya