Save The Children: Ateşkes olmazsa Gazze'de 15 bin yeni doğan bebeğin hayatı tehlikede

Save The Children: Ateşkes olmazsa Gazze'de 15 bin yeni doğan bebeğin hayatı tehlikede
Save The Children kuruluşu, İsrail-Filistin çatışmalarında ateşkes ilan edilmemesi halinde Gazze'de önümüzdeki iki ayda doğacak 15 bin bebeğin yaşam hakkının yok olacağını açıkladı.

Birleşik Krallık merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children (Çocukları Kurtarın), Gazze'de 7 Ekim ile bu yılın sonu arasında yaklaşık 15 bin bebeğin dünyaya gelmesinin öngörüldüğünü belirttiği açıklamasında, artan şiddet olayları nedeniyle bu bebeklerin tamamının "ciddi risk altında" olduğunu duyurdu.

Independent Türkçe'nin yer verdiği açıklamada, kuruluşun bebek doğumlarına ilişkin yaptığı bu çalışmanın, Gazze'de her gün yaklaşık 180 kadının doğum yaptığı tahminine yer veren Birleşmiş Milletlerin (BM) son verilerine dayandığı aktarıldı.

Ayrıca, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya da atıfta bulunularak, işgal altındaki Filistin topraklarındaki çoklu doğum oranlarının da hesaba katıldığı ifade edildi.

Gazze'de doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 15'inin hamilelik veya doğumla ilgili komplikasyonlar yaşamasının "muhtemel" olduğuna işaret edilen açıklamada, şu vurgular yapıldı:

Save the Children, Gazze'de bu yıl 66 binden fazla bebeğin doğmasının beklendiğini ve insanların temel ihtiyaç malzemelerinden mahrum bırakıldığı bir dönemde gelecek ay 5 bin 500 hamile kadının doğum yapacağını tespit etti. Temiz su kıtlığı yaşanıyor, gıda ve ilaçlar azalıyor. Halihazırda ciddi zorluklarla karşı karşıya olan hastaneler ve sağlık tesisleri saldırı altında ve bu durum hamile kadınlar ve yeni doğanlar dahil binlerce hastayı ciddi tehlike altında bırakıyor. (Kısa Dalga)