SGK'dan EYT'lilerin maaşları için bilgilendirme: Farklı hesaplama yok

SGK'dan EYT'lilerin maaşları için bilgilendirme: Farklı hesaplama yok

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamındaki sigortalılar için farklı aylık hesabı olmadığını bildirdi.

Emekli maaşları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) emekli maaşı hesaplama robotu üzerinden görülebiliyor.

Emekli maaşına ocak ayında yüzde 30 zam yapılmasının ardından geçici olarak kapatılan hesaplama robotu yeniden açıldı. Bazı EYT'lilerin kendi maaşlarına yaklaşık yüzde 18 zam yapıldığını gördüğü belirtildi.

Yalanlama geldi

SGK'nın açıklamasında sigortalıların aylıklarının, hizmetin geçtiği dönemde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı esas alınarak hesaplandığı belirtildi.

Açıklamada, sigortalının gün ve kazançlarında değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme hızı, aylık artışı verileri farklı olduğundan talep yılına göre aylık miktarının değişebileceği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır.

Ayrıca, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir. Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5 bin 500 TL'nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır." (Kısa Dalga)