Tülay Hatimoğulları, İzmir İl Örgütü saldırısında hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın mezarını ziyaret etti

Tülay Hatimoğulları, İzmir İl Örgütü saldırısında hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın mezarını ziyaret etti
HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın mezarını ziyaret eden HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Türkiye’de Kürt halkına çöktürme planını hayata geçirmek isteyen devlet geleneği zihniyeti ve bunun yürütücüsü olan bu iktidarın anlayışı vardır." dedi.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, bir dizi temasta bulunmak için geldiği İzmir’de, 17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın mezarını ziyaret etti. Hatimoğullarına; HEDEP İzmir Milletvekilleri Burcugül Çubuk ve İbrahim Akın, Mardin Milletvekili George Aslan ve Hakkari Milletvekili Öznur Bartın ile Poyraz’ın ailesi eşlik etti.

"Deniz Poyraz'ı Türkiye sahiplendi"

Mezar başında konuşan Hatimoğulları, Deniz Poyraz'ı katleden zihniyetin arkasında devlet geleneği zihniyeti ve bunun yürütücüsü olan iktidar anlayışının olduğunu söyledi. Bu zihniyete karşı Deniz Poyraz'ı tüm Türkiye'nin sahiplendiğini dile getiren Hatimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Deniz Poyraz’ı katletme cesaretini tek başına o tetikçi değil; o paramiliter güçler ve onun arkasındaki iktidar anlayışı vardır. Deniz Poyraz’ı katledenler zannediyor ki; partimize ve Kürt halkına ve Türkiye’deki demokrasi güçlerine diz çöktürecekler, öyle zannettiler. Ama tam tersi oldu. Deniz Poyraz’ı bütün Türkiye ve dünya sahiplendi. Deniz Poyraz’ın katledilmesinin ne anlama geldiğini Türkiye’deki bütün demokrasi güçleri, Türkiye’deki bütün halklar gayet iyi biliyor. Katilin elini kolunu sallayarak parti binamıza girmesi, aşağıda adeta polisler ve kolluk kuvveti tarafından korunması ve daha sonra yargı sürecinde, adliye koridorlarında ve adliye salonlarında, mahkeme salonlarında yaşananlar bize bir kere daha göstermiştir ki; bu katliamın arkasında sadece o tetikçi yok, bu katliamın arkasında Suriye’de savaş çıkaran, Rojava halkının Suriye’de statü kazanmasını engelleyen, Türkiye’de Kürt halkına çöktürme planını hayata geçirmek isteyen devlet geleneği zihniyeti ve bunun yürütücüsü olan bu iktidarın anlayışı vardır."

"Diz çökmedik geri adım atmadık"

Burada asıl yargılanması gereken o katilin yanı sıra bu anlayışın ta kendisidir ve Türkiye halklarının yüreğinde, vicdanında, Kürt halkının yüreğinde ve vicdanında zaten yargılanmaktadırlar. Bizler ne ölümle ne tehditlerle ne gözaltılarla ne tutuklamalarla bugüne kadar diz çökmedik, geri adım atmadık. Kürt halkı çok ağır bedeller ödedi. 4 parça Kürdistan’da çok ağır bedeller ödedi, diz çökmedik. Çöktürme planının kendisi çökmüştür. Kürt halkı dimdik, 4 parça Kürdistan’da mücadele ediyor. İzmir’de demokrasi güçleri bütün baskılara rağmen dimdik ayakta, mücadele ediyor. Partimiz hakkında açılan kapatma davalarından tutalım da bizleri katletmeye yeltenmelerine rağmen, bizleri katletmelerine rağmen, Deniz Poyraz’ımızı elimizden almalarına rağmen bizler boyun eğmedik, diz çökmedik ve buradan sevgili Deniz Poyraz’a sözümüz olsun ki; bıraktığın bayrak çok daha yükseklere bizlerin vereceği emekle ve mücadeleyle çok daha yükseklerde yerini bulacaktır. Kürt halkının özgürlüğü ve hakları için verdiği mücadele, o yurtseverlik duygunla, umudunla, direncinle bizler bu mücadelenin hep beraber taşıyıcısı olacağız." (Kısa Dalga)

İlgili Haberler
Gündem