Tuncay Özkan TBMM'yi ziyaret eden öğrencilere 'adalet nöbetini' anlattı: Meclis hakkı verilmeyen Can Atalay için nöbetteyiz

Tuncay Özkan TBMM'yi ziyaret eden öğrencilere 'adalet nöbetini' anlattı: Meclis hakkı verilmeyen Can Atalay için nöbetteyiz
CHP Milletvekili Özkan, TBMM’yi ziyarete gelen ilkokul öğrencilerine seslendi ve “Biz bugün burada Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilen ancak hakkı yenen, hala cezaevinde tutulan, meclis hakkı verilmeyen Can Atalay için nöbetteyiz" diyerek adalet nöbeti hakkında bilgilendirdi.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, TBMM’yi ziyarete gelen ilkokul öğrencilerine ‘adalet nöbeti’ni anlattı.

TBMM’yi ziyaret eden bir grup ilkokul öğrencisi CHP’nin adalet nöbeti tuttuğu genel kurul salonuna girince İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Çocuklar ‘adalet nöbeti’ni biliyor musunuz?” diye sordu ve kalabalık bir “Evet” cevabı aldı. Çocukları “Aferin size” diyerek kutlayan Özkan’ın konuşması şu şekilde:

'Biz sizin partiniziz, sizin için buradayız'

“Biz bugün burada Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilen ancak hakkı yenen, hala cezaevinde tutulan, meclis hakkı verilmeyen Can Atalay için nöbetteyiz. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına karşı Yargıtay tarafından yapılan yanlış uygulamaları protesto ediyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Biz sizin partiniziz, sizin için buradayız. Hoş geldiniz çocuklar, hoş geldiniz. Canımsınız siz.”

Adalet nöbeti hakkında

CHP, Yargıtay 3. Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararını uygulamaması ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını “yargı darbesi” olarak nitelendirmiş ve ardından Meclis Genel Kurulu’nda, 10 Kasım’da Atalay için “adalet nöbeti” başlatmıştı.

Ne olmuştu?

Gezi Davası tutuklusu Can Atalay TİP’ten Hatay Milletvekili seçilmesinin ardından “milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti.

Bunun üzerine Atalay’ın avukatları yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Bu arada, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 12 Ekim’de başvurunun görüşülmesini, bir üyenin dosyaya hazırlanamadığını belirtmesi üzerine ertelemişti.

Anayasa Mahkemesi, 25 Ekim'de yaptığı toplantıda ise oy çokluğuyla Can Atalay'ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetmişti.