Türk-İş’ten “asgari ücret teklifi netleşti” iddialarına yalanlama

Türk-İş’ten “asgari ücret teklifi netleşti” iddialarına yalanlama
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "asgari ücreti 14 bin 25 liradan açacağız" iddialarını yalanladı. Atalay, asgari ücret taban fiyatının komisyon toplantılarının ardından masada bulunan komisyon üyeleri ile karar verileceğini ifade etti.

Türk-İş, 'asgari ücret tekliflerinin netleştiği' yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Türk-İş’in yaptığı açıklamada, Genel Başkan Atalay’ın Asgari Ücret ile ilgili bir televizyon kanalına verdiği röportajında muhabirin açlık sınırı ile ilgili sorusu üzerine, “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz. Onu konuşmanın bir anlamı yok” ifadeleri üzerine kamuoyunda ‘Türk-İş’in 2024 yılı asgari ücret ile ilgili taban fiyatı belli oldu’ şeklinde açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, asgari ücret taban fiyatının komisyon toplantılarının ardından masada bulunan komisyon üyeleri ile karar verileceği yer aldı.

2024'teki asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacağı ilk toplantı 11 Aralık'ta gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamada asgari ücrete yılda bir kez zam yapılacağını belirterek, "Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay NTV'de asgari ücrette pazarlığı dört kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak belirledikleri 14 bin 25 liradan açacaklarını söylediği öne sürülmüştü. (Kısa Dalga)

Gündem