Twitter’ın eski güvenlik şefinden 'bot hesap' itirafı

Twitter’ın eski güvenlik şefinden 'bot hesap' itirafı

Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko, içeriden bilgileri paylaştığını belirterek bazı iddialarda bulundu. Buna göre şirket, bot ve sahte hesapların sayısını bilmiyor.

Peiter Zatko'nun sızdırdığı bilgilere ulaşan CNN ve Washington Post’un haberlerine göre, Elon Musk’ın avukatları, bu bilgileri mahkemede kullanacak. Daha önce Twitter’ı almak için girişimlerde bulunan Musk, 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın ama anlaşmasından “Firmanın sahte hesaplarla ilgili kendisine yeterli bilgiyi vermediğini” gerekçe göstererek çekilmeye çalışıyor. Sosyal medya sitesi ise dünyanın en zengin insanı olan Musk’a, anlaşmadan geri dönmemesi ve şirketi söz verdiği gibi satın alması için dava açtı.

Twitter ise Zatko’nun iddialarının tutarsızlıklarla ve hatalı bilgilerle dolu olduğunu savunuyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre şirket Zatko’nun “etkisiz liderlik ve zayıf performans” sebebiyle ocak ayında işten çıkarıldığını açıkladı. Dava Ekim ayında ABD’nin Delaware eyaletinde görülecek.

Duruşma öncesi taraflar karşılıklı olarak anlaşırsa dava düşebilir. Twitter, Musk’ın anlaşmada belirttiği gibi hisse başına 54,20 dolar karşılığında satın almayı tamamlamasını umuyor. Buna dava sonunda hakim karar verecek. Musk, sosyal medya platformunu günlük olarak kullanan hesapların yüzde 10’unun bot hesap olduğunu savunuyor. Bu konuda araştırmalar yapan uzmanlar ise bu iddiaların doğru olmayabileceğini söylüyor.