Ukrayna istihbaratı, Washington Post'la paylaştı: 'Rusya'dan Türkiye'ye dev ekonomi paketi'

Ukrayna istihbaratı, Washington Post'la paylaştı: 'Rusya'dan Türkiye'ye dev ekonomi paketi'

Washington Post gazetesi, Moskova'nın Türkiye'nin petrol rafinerileri, depoları ve rezervlerine ortak olmayı önerdiğini iddia etti. Haber, Ukrayna istihbaratına dayandırıldı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, bugün "Rusya yaptırımların etkisini azaltmak için Türkiye ve diğer ticaret ortaklarına yöneliyor" başlıklı bir haber yayımladı. Independent Türkçe'nin aktardığına göre, haberde Ukrayna istihbaratının bu hafta gazeteyle paylaştığı bilgilere dayandırılarak, "Rusya'nın bankacılık, enerji ve sanayi sektörlerinde yaptırımlardan kaçınmak için Ankara'ya bir teklif sunacağı" iddia edildi.

Washington Post haberinde, Ukrayna işgali sonrasında artan yaptırımların Moskova'nın canını acıttığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine bugün Soçi'ye yapacağı günübirlik çalışma ziyaretiyle birlikte iki liderin neredeyse son iki haftada iki kere görüşeceği hatırlatıldı.

Gazetenin İstanbul Büro Şefi Kareem Fahim ve Rusya uzmanı gazeteci Catherine Belton'ın imzasını taşıyan haberde, yaptırım uygulamaktan kaçınan bir NATO ülkesinin Kremlin'le ekonomik bağlarını güçlendirmesinin alarm zillerini çaldırdığı ifade edildi.

İDDİALAR NE?

Haberde, Moskova'nın Türkiye'nin petrol rafinerileri, depoları ve rezervlerine ortak olmayı önererek kendi petrolünü Ankara üzerinden satabileceği belirtildi. Rusya'nın Avrupa Birliği'nin gelecek sene yürürlüğe girecek ambargosundan böyle kurtulmaya çalıştığı öne sürüldü.

Ayrıca Rus sanayicilerinin Türkiye'deki serbest bölgelerde iş yapması ve Rus bankalarının Türkiye devletinin bankalarında hesap açması da Moskova'nın talepleri arasında yer alıyor.

'YAPTIRIMLARIN AÇIK İHLALİ OLUR'

Gazeteye göre ekonomistler ve yaptırım uzmanları, banka isteğinin Batı'nın yaptırımlarının açık ihlali olacağını ifade ederek uyardı. Türkiye'nin kendi kurum ve kuruluşlarını yaptırım riskine sokacak ve Batı piyasalarıyla ilişkisini koparacak bu düzenlemeleri kabul edip etmeyeceğiyle alakalı herhangi bir işaret görülmediği de bildirildi.

Washington Post, konuyla ilgili yorum taleplerine Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ya da Erdoğan hükümetinin yanıt vermediğini duyurdu. Kremlin'in önceki açıklamalarında Soçi'deki zirvenin askeri teknik işbirliğiyle ilgili olduğunu ifade etmişti.

'YETERİNCE PARA ÖDERSENİZ RİSKİ KABUL EDEN BANKALAR OLACAKTIR'

İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla gazeteye konuşan Batılı yetkililerse, bu tekliften haberdar olmasalar da Rusya'nın yaptırımlara karşı çözüm yolları aradığını bildiklerini söyledi. Dünyayı dolaşan Rus yetkililerin, "yaptırımları ciddiye almayan Erdoğan yönetimine yanaştığı" da söylenenler arasındaydı.

Sürgünde yaşayan Rusya Merkez Bankası'nın eski başkan yardımcılarından Sergey Aleksaşenko, İran'ın daha önce yaptırımları Türkiye ve Rusya'nın yardımlarıyla atlattığını ifade ederek "Bu bir para meselesi. Yeterince para öderseniz riski kabul edecek bankalar olacaktır" dedi.

Cezalandırılmaktan korkarak kimliğini gizlediğini söyleyen bir Rus yetkiliye göre, Moskova önce Çin bankaları üzerinden ödeme yapmaya yönelse de yaptırımdan korkan bu kuruluşlar çekingen davrandı.

Batı, yaptırımların Rusya'yı küresel ekonomiden izole ederek Putin yönetimine büyük darbe vurduğunu savunuyor. IMF tahminlerinin Rus ekonomisinde yalnızca yüzde 6'lık daralma öngördüğünü vurgulayan Putin'se dağın fare doğurduğu görüşünde.