Uzmanlar yanıtladı...İstanbul'a neden kar yağmadı? 'Bundan sonra kar görmek isteyen Kars'a gidecek'

Uzmanlar yanıtladı...İstanbul'a neden kar yağmadı? 'Bundan sonra kar görmek isteyen Kars'a gidecek'
İstanbul'da bu yıl kar yağmamasının "ısı adası etkisinden" kaynaklandığını belirten uzmanlar, bundan sonra kar yağışının nadiren görüleceğini belirtiyor. Uzmanlar, "Bundan sonra kar görmek isteyen İstanbullular Kars'a, Sarıkamış'a gitmek zorunda olacak" diyor.

İstanbul'da bu yıl yeterli düzeyde kar yağmamasını değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bunun "metropol bir şehirde, betonlaşmış bir şehirde ısı adası etkisinden" kaynaklandığını söyledi.

Gelecek yıllarda İstanbul'da kar yağışının sürpriz haline gelebileceğini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz ise, "Her yağan kar yağışı biraz daha sürpriz olacak. İstanbul'un normali artık bu ya da buna benzer bir hava" dedi.

İstanbul'daki iklim değişikliğini değerlendiren Prof. Dr. Orhan Şen'e göre, şehirdeki ısı adası etkisi, kar yağışını nadir hale getiriyor. İstanbul'un sıcaklığını 5 derecenin üzerinde tutan bu etki, kar yağışını engelliyor. Ayrıca, küresel ısınma ve Akdeniz ikliminin değişmesiyle birlikte kar yağışlarının azalması kaçınılmaz hale geliyor.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz da İstanbul'da kar yağışı olmamasının nedenini 'şehrin geniş coğrafyası ve ısı adası etkisinin' yanı sıra küresel ısınma ve değişen iklim koşullarına bağlıyor. Prof. Dr. Kurnaz'a göre, İstanbul'da kar yağışını görmek isteyenler artık daha doğuya, Kars ve Sarıkamış gibi bölgelere gitmek zorunda kalabilirler. Uzmanlar, artık İstanbul'a kar yağmasının beklenen bir sürpriz olacağını değerlendiriyor.

"Bundan sonra İstanbul'a kar yağışı çok nadir olur"

Prof. Dr. Orhan Şen, şehir içindeki sıcaklıkların genellikle 5 derecenin üzerinde seyretmesi, kar yağışını engellediğini ifade ederek şunları söyledi:

"İstanbul'da yağmadı bu sene kar ama İstanbul'da bundan 40-50 sene önceki kar yağışları yok artık. Yok olmasının nedeni nedir? Yok olmasının nedeni metropol bir şehirde, betonlaşmış bir şehirde ısı adası etkisidir. Isı adası etkisinden dolayı, İstanbul'da kar yağışı çok nadir olur. Çünkü kar yağışı nedir? 5 derecenin altına düşmesi lazım hava sıcaklığının. 5 derecenin yukarısında kar yağışı yağmaz. 5 derecenin altına düşecek ama yağış da olacak, ikisi birlikte olması lazım. Şimdi baktığımız zaman İstanbul'un etrafında 5 derecenin altına düşüyor ama 2-3 derecelik ısı adası etkisi hep, 5 derecenin üzerinde tutuyor İstanbul'da sıcaklığı. Dolayısıyla İstanbul'da kar yağmıyor. Hiç mi yağmadı? Geçen sene de yağdı, ondan önceki sene de yağdı. Hatırlarsınız, yollarda kalmıştık iki sene önce. Bu dediğim gibi şehir ısı adası etkisi, İstanbul'a çok bariz olarak kendisini gösteriyor. Düşünün kışın o gökdelenler ısıtılıyor değil mi? Ne ile? Doğal gaz ile ısıtılıyor. O ısı enerjisi nereye gidiyor? Atmosfere gidiyor. Atmosfere gittiği için dışı, havayı 2-3 derece daha ısıtıyor. Dolayısıyla bu büyük şehirlerdeki kar yağmamasının nedenlerinden bir tanesi odur."

orhan-sen.jpeg
Prof. Dr. Orhan Şen'e göre İstanbul'a kar yağmamasının nedeni 'ısı adası etkisi' Fotoğraf: DHA

Kar yağışı azalacak

Bu yıl kar yağışının azalmasında küresel iklim değişikliğinin de etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Orhan Şen, "Biz Akdeniz iklimine tabii idik. Yani şimdiye kadar Akdeniz yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıydı. Şimdi Akdeniz ikliminden Türkiye çıkıyor, bunun yerine nereye geliyor? Yarı kurak bir iklime geliyor. Yarı kurak iklim dediğimiz, 30 derece enlemlerdeki tropik iklimin kuzeye doğru kaymasından, küresel ısınmadan dolayı. Dolayısıyla artık yarı kurak iklime döndüğümüz için sıcaklıklar da artık biraz yüksek görünüyor. Dolayısıyla bizim bulunduğumuz enlemlerde artık kar yağışı azalacak" diye konuştu.

"Uludağ'da bile parçalı kar kaldı"

İstanbul'a uzun zamandır kar yağmadığını belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, "1987 kışında bu bulunduğumuz yerde bir metreden fazla kar vardı. Dolayısıyla yağdığı zamanlar oldu mu, oldu. 2003'te, 2004'te falan bayağı kar yağdığı zamanlar oldu ama bunu epey zamandır söylüyoruz, Türkiye'de yaklaşık olarak Sivas'ın batısına artık pek kar düşmesini beklemiyoruz. İstanbul zaten çok kar yağan bir yer değil ama bu sene Ankara'ya da çok fazla bir kar yağmadı. Dolayısıyla biz artık yavaş yavaş bu bölgelerde karın çekildiğini görmeye başlayacağız. Uludağ'a bile baktığımızda Uludağ'da bile parçalı kaldı kar. Dolayısıyla artık Batı'da çok fazla kar yok. Kar görmek isteyen Kars'a, Sarıkamış'a gidecek" diye konuştu.

levent-kurnaz.jpeg
Prof. Kurnaz'a göre kar görmek isteyen İstanbullu Kars'a gitmek zorunda olacak..

"2030'da kar yağması sürpriz olacak"

Gelecek yıllarda İstanbul'da kar yağışının beklenen bir sürpriz haline gelebileceğini dile getiren Prof. Dr. Levent Kurnaz, "Gittikçe kar yağışı azalıyor. Her yağan kar yağışı biraz daha sürpriz olacak. İstanbul'un normali artık bu ya da buna benzer bir hava. Bundan sonra artık Nisan başı gibi yazlık kıyafetleri giyeceğiz, böyle devam edecek. Kar yağarsa "Ne kadar güzel sürpriz oldu" diyeceğiz. Son 5 yıl veya 10 yıl içerisinde değil, bu yavaş yavaş bu hale gelen bir durum. 1980'den bugüne baktığımız zaman düşen kar miktarı azala azala bu seneyi buldu, yani hiç kar yağmadı. Daha önce de hiç kar yağmadığı oldu mu, oldu. Yalnız bu gittikçe artacak. 2000 yılında kar yağması sürpriz değilken, 2030 yılında İstanbul'a kar yağması sürpriz olacak" dedi. (DHA)

İlgili Haberler
Yaşam