Yakın arkadaşı anlattı: 'Sinan Ateş’e öldürülmeden önce Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklif edildi'

Yakın arkadaşı anlattı: 'Sinan Ateş’e öldürülmeden önce Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklif edildi'
Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in arkadaşı Cahit Özdemir, cinayetten 15 gün önce Sinan Ateş’e Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklifi yapıldığını, öldürülmeseydi 15 Ocak 2023 tarihinde göreve başlayacağını söyledi. Ateş'in yakınları teklifi doğruladı.

TELE1’in yeni araştırma programı Özlem Gürses’in moderatörlüğünde gazeteciler Masum Gök, Ersin Eroğlu ve Caner Taşpınar ile hazırlanan ‘Kayıtdışı’ programı dün akşam yayınlanan ilk programında Sinan Ateş suikastını masaya yatırdı.

'Devlet Bahçeli'den randevu istedi'

Eski Bursa Ülkü Ocakları Başkanı ve Sinan Ateş’in arkadaşı Cahit Özdemir, Sinan Ateş’in öldürülmeden önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den randevu istediğini, Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in ise MHP Genel Sekreteri İsmet Ataman’ı aramasını söylediğini belirtti.

Cahit Özdemir, “Bu kanın durması için Sinan Ateş gerçekten çok çaba sarf etti. Rahmetli, Devlet Bey’den randevu talep etmek için Özel Kalem Müdürü olan Murat Çeliker’i arayarak Devlet Bey’e durumu izah etmek için randevu talep etti. Murat Çeliker’in şöyle bir cevabı oluyor rahmetli Sinan Ateş’e: ‘Sen İsmet Abi’ne anlat, durumu izah etsin.’ Rahmetli gerçekten çok çaba sarf etti. Hatta daha öncelerde Bursa’da görev yapmış Efendi Barutçu diye birisi var. Devlet Bey’e açık mektuplar yazdı Twitter üzerinden ‘akacak olan kanı lütfen durdurun’ diye” ifadelerini kullandı.

Cahit Özdemir: Sinan Ateş’e Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı teklif edildi

Cahit Özdemir, Sinan Ateş’in öldürülmeden 15 gün önce kendisine Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklifi yapıldığını söyledi.

Özdemir konunun detaylarıyla ilgili şunları söyledi:

“’Cahit bana Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklifi var’ dedi. Bunu yakın çevresi bilir. Bugüne kadar hiç dile getirilmedi bu. Şimdi ben bunu soracağım: Bu teklifi yapan kişi nerede? Ölümünde bu Cumhurbaşkanlığı danışmanlığının da bir etkisi var mı? Ben tamamıyla Külliye’den gelen bir teklif olduğunu biliyorum. Bu konuyla ilgili yanında olan bir arkadaşı vardı. Dedi ki ‘Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklifi var.’ Dedim ‘Ne yapacaksın Reis?’ Dedi ki ‘Ben Devlet Bey’e sunarım. Devlet Bey kabul et derse ederim, etme derse etmem.’ Bu adam Milliyetçi Hareket Partisi’ne ve Lideri Devlet Bahçeli Bey’e bu kadar sadık olan bir adamdı. Bu teklifi yapan kişi Tayyip Bey’e yakın, Külliye ile arası iyi olan, daha önce rahmetli Sinan Ateş ile de birkaç kere görüşmüş Necdet Ada diye bir şahıs. Tam emin değilim. Çünkü o teklif esnasında yanında Erdal diye bir arkadaşı vardı Ankara’da bulunuyor. O’nun ofisinde oluyor bu olay.”

'Cumhurbaşkanlığıyla olan diyalogları çok yoğundu'

Cavit Özdemir’in Sinan Ateş’e danışmanlık teklifini yapıldığını söylediği görüşmenin yanında yapıldığını söylediği Erdal Yılmaz da canlı yayına bağlanarak teklifi doğruladı.

Teklifi yapanın Devlet Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada olduğunu belirten Erdal Yılmaz olayın detaylarını şu şekilde anlattı:

“Sinan Ateş, olaydan bayağı bir önce Külliye’den bir misafirin geleceğini, ofiste misafir edeceğini söyledi. Hay hay dedim. Ticari işlerimin dışında kullandığım bahçeli bir ofis var eş dost misafir ettiğim. Oraya geldikten sonra tanıştık. Cumhurbaşkanlığı’nda görevli bir beyefendi olduğunu söylediler. Sonra tanışırken Necdet Ada olduğunu söylediler. Yemek filan yedik. Sonra Sinan’la özel bir görüşmeye geçtiler. Sonra bu görüşme iki üç defa daha benim ofiste gerçekleşti. Sinan bize şunu söylemişti: Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı teklif edildiğini, ancak kendisinin şöyle bir cevap verdiğini Devlet Bahçeli telakki ettirirse bu görevi kabul edeceğini aksi taktirde ‘Ben Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış biriyim. Ülkü Ocakları’nın daha üstünde bir makam tanımam. Tanımadığı için böyle bir görevi Devlet Bahçeli’ye rağmen kabul etme şansım yok demişti. Ama Cumhurbaşkanlığıyla olan diyalogları çok yoğun şekilde sadece Cumhurbaşkanlığı ile değil birçok AK Partili bürokratlarla ya da başka partilerdeki bürokratlarla CHP’lisi ile de herkesle Sinan görüşürdü.”

Erdal Yılmaz’ın ardından söz alan Selma Ateş de teklifi doğrularken Cavit Özdemir, 30 Aralık 2022 tarihinde öldürülen Sinan Ateş’in teklifi kabul etmesi durumunda 15 Ocak 2023 tarihinde göreve başlayacağını söyledi.

Selma Ateş: İddianameye eklenecek 17 kişi daha var

Sinan Ateş’in Ablası Selma Ateş ise iddianameye eklenecek 17 kişinin daha olduğunu söyledi.

Selma Ateş, “İddianameye eklenecek 17 kişi daha var. Tolgahan Demirbaş var. Ne oldu? Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi bu adam. Tamam tutuklu. Peki Olcay Kılavuz? Eski milletvekili. Emre Yüksel, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı. Suat Yılmazova, Burak Kılıç, Serdar Öktem, Ufuk Göktürk, Ahmet Yiğit Yıldırım. Bunlardan kaç tanesi tutuklu?” diye sordu.

Selma Ateş, 1 Temmuz’daki duruşmada saydığı bu isimlerle ilgili delilleri mahkemeye sunacaklarını belirtti.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in arkadaşı Cahit Özdemir, öldürülmeden 15 gün önce Sinan Ateş’e Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı teklifi yapıldığını, Sinan Ateş’in öldürülmeseydi 15 Ocak 2023 tarihinde göreve başlayacağını söyledi. (Kısa Dalga)

Gündem