Yerel seçim kulisi: Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde 'değişim' istiyor

Yerel seçim kulisi: Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde 'değişim' istiyor
Yerel seçimlere dört ay kaldı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liste hazırlığı içinde. Kulisler Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta olduğu gibi yerel seçimlerde de büyük bir değişime gideceğini konuşuyor. Erdoğan'ın özellikle deprem bölgesindeki belediye başkanlıklarında değişim istediği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 ildeki mevcut belediye başkanlarını yeniden göstermek istemiyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; özellikle deprem bölgesinde köklü bir yenilenmenin gündemde olduğu ifade ediliyor. Erdoğan'ın AKP yönetimindeki Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Kilis ve Şanlıurfa'da mevcut belediye başkanlarını tekrar aday göstermeye sıcak bakmadığı konuşuluyor. Gaziantep'te ise Fatma Şahin'in anketlerde başarı oranının yüksek çıktığı, bu yüzden değişimin uygulanıp uygulanmayacağına ilerleyen süreçte karar verileceği kaydedildi.

Deprem bölgesi 'değişim istedi'

Temayül ve anket çalışmalarından da bazı deprem bölgesi illerinde değişim sonucu çıktığı, genel merkez yönetiminin yaraların hızlı şekilde sarılması için bölgede yenilenmenin iyi olacağını vurguladığı belirtiliyor. Öte yandan, bölgede yapılan ilk anketlerle güncel anketlerin karşılaştırılacağı ve kararın buna göre verileceği söyleniyor.

Genel görüş, bu illerdeki başkanların önemli kısmının değiştirilmesi yönünde... Bölge için özel bir çalışma yürüten Erdoğan, yeni isimler için ince eleyip sık dokuyor. Aday gösterilecek kişilerde öncelikle yönetim tecrübesi ve empati özelliği aranıyor. Çözüm odaklı bakabilen, depremzedelerin dertleriyle hemhâl olabilecek tevazu sahibi kişilerin aday yapılması planlanıyor. Adayların, halkçı ve hizmet odaklı çalışabilecek kişiler olmasına da dikkat edilecek. (Kısa Dalga)

İlgili Haberler
Gündem