Yunan adalarına 'vize' uygulaması AB Komisyonu'nca onaylandı

Yunan adalarına 'vize' uygulaması AB Komisyonu'nca onaylandı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Miçotakis'in Erdoğan ile görüşmesinde açıkladığı, Türk vatandaşlarına Yunan adaları seyahatlerinde 7 gün geçerli kapıda vize uygulamasının AB Komisyonu tarafından onaylandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ziyareti sırasında gündeme gelen yedi günlük vize uygulamasına hakkında açıklama yaptı.

"Bu konuda bir süredir çalışılıyordu"

Miçotakis'in duyurduğu üzere; Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatte, 7 gün geçerli olacak kapıda vize uygulamasının AB Komisyonu tarafından onaylandığı müjdesini veren Bakan Keçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yunanistanlı yetkililer, Sayın Cumhurbaşkanımızın Atina'yı ziyaretleri sırasında, vatandaşlarımızın on Yunan adasına yapacakları turistik seyahatlerde kapıda tek girişli ve yedi gün geçerli vize uygulanmasına yönelik çalışmanın AB Komisyonu'nca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin hazırlanmakta olduğunu tarafımıza aktardılar. Uygulamanın resmen bildirilmesini bekliyoruz. Bu konuda bir süredir çalışılıyordu. Uygulamaya dahil olacak adalarda, gümrük ve pasaport kontrolü gibi gerekli altyapının geliştirilerek vatandaşlarımızın adalara giriş ve çıkışlarda zorluklarla karşı karşıya kalmamaları amacıyla Yunan makamlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor." (DHA)

İlgili Haberler
Gündem