11 bin 402 lirayla nasıl yaşanır?

11 bin 402  lirayla nasıl yaşanır?
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

1 ARALIK KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

31 Mart 2024 yerel seçimlerine 4 aydan daha az bir zaman kaldı.

Muhalefet kanadında ittifak tartışmaları sürerken dün kritik bir görüşme gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İYİ Parti lideri Meral Akşener bir araya geldi.

İki genel başkan görüşmeden sonra ortak açıklama yaptı.

Özgür Özel, İYİ Parti'ye yerel seçime yönelik işbirliği içinde olup olamayacaklarını sorduklarını söyledi.

Akşener ise 81 ilde seçime tek başına girme yönündeki parti kararını hatırlattı. Akşener, yerelde bazı bölgelerde işbirliği konusunu ise Genel İdare Kurulu’nda tartışacaklarını ve ona göre cevap vereceklerini belirtti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Meral Akşener'e ittifak çağrısı yaptı. Özdağ "Türk milliyetçilerini, Atatürkçüleri, vatanseverleri HDP ile ittifak içerisine sürüklemeyin" dedi.

AKP ise 2019’da kaybettiği başta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirleri yeniden kazanmayı amaçlıyor. AKP'nin özellikle İstanbul'da hangi ismi aday göstereceği merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkan Erdoğan, grup toplantısında "Bakın bir başlık atıyorum, 'Yeniden İstanbul'" demişti. İstanbul adayları arasında adı geçen eski Çevre Bakanı Murat Kurum'dan dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Erdoğan'ın attığı başlığa destek veren Kurum Erdoğan'ın konuşmasının görüntülerini 'Yeniden İstanbul' notuyla paylaştı.

AKP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da adı geçiyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in kayyım uygulamasını eleştirirken kullandığı “ Kürtler bu memlekette daha az eşittir." sözüne, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan yanıt geldi.

Kurtulmuş, “Maliye Bakanımız Kürt bir arkadaşımızdır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kürt bir kardeşimizdir. Türkiye'nin gündeminde böyle bir şey yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği 50+1 tartışmayla ilgili de açıklama yapan Kurtulmuş, sistemden geri dönüş olmayacağının altını çizdi.

MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin davada, Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki davada, savcı mütalaasını açıkladı. Devlet sırlarının açıklanmasının önlenmesi amacıyla basın özgürlüğünün sınırlanabileceğini savunan savcı, i Gül'ün "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 3 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma son savunma için ertelendi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan Erdem Gül, "Bir tek kelime söyleyeceğim gazetecilik suç değildir" dedi.

İstanbul'da önceki gün etkili olan yağmur barajlara yaradı. 1 günlük yağışla barajlardaki doluluk oranı yüzde 25.62'den yüzde 31'e çıktı. Elmalı Barajı’nda doluluk oranı ise yüzde 74’ü buldu.

EKONOMİ

TÜİK üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Türk ekonomisi bu yılın Temmuz-Eylül döneminde yüzde 5,9 büyüdü. Beklentilerin üzerinde gerçekleyen büyümeye en büyük katkı 7,7 puanla iç tüketimden geldi.

En yüksek büyüme oranı yüzde 8,1 inşaat sektöründe kaydedildi. Hanelerin tüketim harcamaları yüzde 11,2 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyümede daha dengeli bir kompozisyona doğru yol aldıklarını söyledi. Şimşek, "Bir önceki çeyreğe göre özel tüketim daralırken yatırım ve ihracat arttı" dedi.

Şimşek, TRT’de yaptığı açıklamada ise “Önümüzdeki dönemde büyüme muhtemelen bir miktar yavaşlayacak bunda korkulacak bir şey yok" diye konuştu.

Hayat pahalılığı sürerken yurttaş kredi kartlarına yükleniyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122 arttı. Bu tutar 836 milyar lira olarak kaydedildi. Kartlı ödemelerin 683 milyar lirası kredi kartlarıyla yapıldı.

Çalışan emeklilere 5 bin lira ödemesini içeren 86 maddelik kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklif, gelecek hafta Genel Kurul'da görüşülecek.

Çalışan emekliler de 5 bin liralık ek ödeme son anda teklife eklendi.

Torba kanunun Meclis’ten geçmesiyle birlikte çalışan emekliler de 5 bin liralık ikramiyeyi alabilecek.

Asgari ücret görüşmeleri, aralık ayının ilk haftasında başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Sosyal diyaloğu ve taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek, verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, bu yıl görüşmelerde masada 4 tane işçinin oturacağını hatırlattı. İşçilerin bu paralarla nasıl geçinemeyeceklerini anlatacaklarını söyleyen Atalay şöyle devam etti:

“Cambaz olsanız 11 bin 400 TL'yle bir hafta geçinemezsiniz ya. Bu hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Başlarını aşağı eğme lüksümüz yok..”

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), aralık ayı itibarıyla mesken ve sanayi aboneleri ile elektrik üretim amaçlı gazın satış tarifesinde değişiklik yapılmadığını bildirdi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ordusu ve Hamas, Gazze Şeridi'nde altı gün devam eden geçici ateşkesin bir kez daha uzatıldığını duyurdu.

İsrail ordusudan yapılan yazılı açıklamada, “insani aranın” kaç gün uzatıldığı bilgisine ise yer verilmedi. Bu süre içinde esir takasının süreceği belirtildi.

Hamas ise bu süreyi 1 gün olarak açıkladı

İsrail ise "insani ara" adı verilen geçici ateşkes sonrası için saldırı planları yapmaya devam ediyor.

İsrail ordusu, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin “insani ara” sonrası Gazze Şeridi’ne yönelik saldırı planını onayladığını duyurdu.

28'inci BM İklim Değişikliği Konferansı bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılıyor. Dün başlayan konferans, 12 Aralık’a kadar sürecek.

Kamuya ait bir petrol şirketinin başında bulunan Sultan Ahmet El Cebir, konferansın başkanı seçildi.

Petrol de kömür gibi fosil bir yakıt kaynağı. Konferansa 200 hükümet davet edildi.

Türkiye’den Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığındaki ekip konferansa katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Erdoğan da konferansta bir konuşma yapacak.

Avrupa Komisyonu Türkiye - AB ilişkilerine dair yeni rapor açıkladı. 17 sayfalık rapor, 2019 ve 2020’de yaşanan Doğu Akdeniz geriliminin sonuçlarını ortadan kaldırmayı ve b taraflar arasında yeni bir angajman yaratılmasını hedefliyor.

Komisyon Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında Ankara'dan Kıbrıs ve Rusya konusunda adım atmasını istedi.

Raporun resmileşmesi için 15-16 Aralık'ta yapılacak AB Konseyi’nde 27 üye ülke lideri tarafından onaylanması gerekiyor.

Soğuk Savaş Dönemi'nde ABD Dışişleri Bakanı olan ve tepki toplayan çok sayıda kararın altında imzası bulunan Henry Kissinger, 100 yaşında öldü.

Kissinger, özellikle Kamboçya'nın bombalanması ve 1970'te Vietnam'ın güneyinin işgal edilmesindeki rolü nedeniyle ülke içinde ve dünya çapında yaygın bir şekilde kınanmıştı.

Komşu Yunanistan'da sağlık çalışanları grev kararı aldı.

Kamu çalışanı doktorlar ve sağlık personeli, maaşlarının iki katına çıkarılması ve sözleşmeli personelin kadroya alınması gibi taleplerle 48 saatlik grev yapacak.

Kuzey Kore, geçen hafta uzaya yeni bir casus uydusu fırlatmıştı. Kuzey Kore basınında yer alan haberlere göre casus uydu ABD'deki Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD'ye ait uçak gemilerinin fotoğraflarını çekti.

Bu iddiaya Pentagon’dan yanıt geldi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ryder, internette Pentagon ve Beyaz Saray'a ait pek çok fotoğraf olduğunu belirterek “Bu kadarla yetinelim" dedi.

Astronomlar, Dünya'dan 100 ışık yılı uzakta, milyarlarca yıldır değişmemiş 6 gezegenden oluşan bir güneş sistemi keşfetti.

BBC’nin aktırdığına göre bu sistem bilim insanlarına, yaşam barındırma ihtimali olan gezegenleri inceleyebilmeleri için ideal şartlar sunuyor.

KISA DALGA’DAN

Uluslararası İklim Konferansı’nın 28’incisi başladı… Peki geçen yıl yapılan 27. Konferans nasıl geçti neler konuşuldu..

Mehveş Evin ve Ferdi Akarsu’nun geçen yıl yapılan konferansı tüm detaylarıyla anlattıkları podcast dinleyebirsiniz…

Podcast