'Selefi silahları' iddiası Meclis gündeminde

'Selefi silahları' iddiası Meclis gündeminde

Barajsız ilk YKS’de çıkan sonuçlar tartışılmaya devam ediliyor. Her üç adaydan biri açıkta kalacak. Tercihler, 27 Temmuz-5 Ağustos’ta yapılacak. Hukuk fakültelerine girişte başarı sıralaması şartı 100 binden 125 bine düşürüldü. TBB dava açtı. 'Selefiler silahlanıyor' iddiası Meclis gündemine taşındı. Ağbaba, Bakan Soylu'ya sordu: Bu iddiaları araştırıyor musunuz? Merkez Bankası'nda bugün yine faiz toplantısı var. Gelişmeler bültende...

21 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Selefilerin silahlandığı iddiası Meclis gündeminde: Araştırıyor musunuz?

Son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı'na yönelik 'Vehhabi-Selefi' akımla ilgili uyarıları yapan ve kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, Habertürk yayınında önemli iddialarda blundu. Ünlü ”Bunların gizli yerlerde silahları var. Kendi basılacakları hücre evinde bulundurmuyorlar. Kimlere ne zaman dağıtıldıkları belli. Şu anda Türkiye'deki radikal Selefi gruplar son derece tehlikelidir" dedi. CHP’li Veli Ağbaba selefilerin silahlandığı iddiasını Meclis’e taşıyıp İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya TBMM gündemine taşıdı. Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, “Bu iddiaları araştırıyor musunuz” diye sordu.

Kontenjanlar açıklandı: Her üç adaydan ikisi açıkta kalacak

Barajsız ilk YKS’de çıkan sonuçlar tartışılmaya devam ediliyor. 3 milyon 8 bin 287 adayın girdiği YKS’de bu yıl toplam kontenjan 1 milyon 61 bin 686 olarak açıklandı. Her üç adaydan biri açıkta kalacak. Tercihler, 27 Temmuz-5 Ağustos’ta yapılacak.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla ilgili "Üniversite sınavında 100 puanı geçemeyen aday sayısı bir yılda yüzde 308 artmıştır. Bu başarısızlık MEB’in sorumluluğundadır" dedi.

Hukuk fakültesine girişte başarı sıralaması 125 bine düşürüldü

Hukuk fakültelerine girişte başarı sıralaması şartı 100 binden 125 bine düşürüldü. Türkiye Barolar Birliği, “Hukuk eğitimi ve avukatlık mesleği kişilerin ya da kurumların keyfi kararlarına ve uygulamalarına terk edilemeyecek kadar değerli ve önemlidir” açıklamasını yaptı. TBB, dava açtıkları için aileleri de tercihler nedeniyle hak kaybına uğramamaları için uyardı.

Anayasa Mahkemesi'nden Demirtaş hakkında 'hak ihlali' kararı

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında bir eylemde "PKK lehine slogan atılması" gerekçesiyle dava açılmasını 'hak ihlali' saydı. Kararda Demirtaş’ın etkinliğe katılmasının ona otomatik olarak toplantıyı organize eden ve yöneten kişi statüsü vermediği belirtildi.

AYM: Bildiri dağıtmak tişört giymek çevreyi rahatsız etmez

Ankara’da 5 Şubat 2019’da Halkevleri Derneğine ait bildiri dağıttığı ve üzerinde “halk evleri” yazılı tişört giymesinden dolayı çevreyi rahatsız ettiği gerekçesiyle 153 TL para cezası verilen Fırat Can Kara Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapmıştı. AYM üç yıl sonra Fırat Can Kara’yı haklı buldu ve Halkevleri Derneği’ne ait bildirinin dağıtılmasının, üzerinde “halk evleri” yazılı tişörtün giyilmesinin çevreye rahatsızlık vermeyeceğine hükmetti.

Meclis lokantasına yüzde 50'ye yakın zam geldi: En pahalı yemek 25 lira oldu

Meclis restoranlarındaki yemeklere yüzde 50'ye varan oranlarda zam geldi. Restoranın en pahalı yemekleri arasında bulunan kuzu kavurmanın fiyatı, yeni zamla birlikte 18 liradan 25 liraya yükseldi.

Ankara Şehir Hastanesi'nde ikinci Covid-19 yoğun bakımı açıldı

Koronavirüste vaka artışı sürerken Ankara Şehir Hastanesi'nde vaka sayılarındaki yükseliş ile birlikte salgın yoğun bakım alanları yeniden açılmaya başladı. Haziran ayında 1 olan Covid-19 yoğun bakım alanı, şimdi 2'ye yükseldi.

Kuruyan gölü işgalden korumak için komando önlemi

Manisa'da Marmara Gölü'nün kuruması sonrası işgal edilen araziyi korumak için İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı komandolar, nöbet tutmaya başladı. Kuruyan gölün üzerindeki 4 ayrı arazi kavgasında 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Gözaltına alınan 8 şüpheliden 3'ü de tutuklandı. Jandarma, olaylarda kullanılan 7 av tüfeği ve 1 tabancaya el koydu.

Meteoroloji: Avrupa'daki sıcak hava dalgası riski Türkiye'de yok

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin, Avrupa'daki aşırı sıcakların Türkiye'de önümüzdeki günlerde görülme riskinin olmadığını söyledi. Tekin, "Hafta sonu ve pazartesi günü Marmara’nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 4 ile 6 derece üzerinde seyredecek. Yani sıcak hava ülkemizde daha dar bir alanda etkili olacak. Fakat Avrupa ile karşılaştırıldığında aşırı bir sıcak tahminimiz söz konusu değil" dedi.

EKONOMİ

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin beklenti anketine katılan 17 kurum faizin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde tahmin bildirdi. Merkez Bankası geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14'e çekmişti.

Güven endeksi arttı

TÜİK'in açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 7,4 oranında arttı. Haziran ayında 63,4 olan endeks, temmuz ayında 68 oldu.

Yurt dışı üretici enflasyonunda yeni rekor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi Haziran ayında yıllık yüzde 110,7 artışla endeks tarihinin en hızlı yükselişini kaydetti.

İngiltere enflasyonunda rekor serisi durmak bilmiyor

İngiltere'de yıllık enflasyon yüzde 9,4 ile 1982 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken bu veri piyasalarda Ağustos toplantısında 50 baz puanlık artış beklentisinin güçlenmesine neden oldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Erdoğan’dan ABD’ye: Yemezler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, stana Üçlü Zirvesi’nin ardından İran dönüşü uçakta soruları yanıtladı. Suriye'de YPG kontrolündeki bölgeye asılan rejim bayrağı tartışmalarını değerlendiren Erdoğan, "Amerika’nın elemanları Suriye'de terör örgütünü eğitirken Türk ordusunu aldatmak için rejimin bayrağını dalgalandırıyor, yemezler" dedi. Erdoğan, “Amerika Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda. Astana sürecinden çıkan tespit bu” diye konuştu.

F-16 konusunda ABD Başkan Joe Biden'ın elinden geleni yapacağına dair söz verdiğini söyleyen Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerinin değerlendirilmesi için de "Önce verdikleri sözleri tutmaları gerekiyor" diye konuştu.

Putin: Ukrayna'dan ön barış koşullarını yerine getirme arzusu görmedik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın mart ayında kabul edilen ön barış anlaşmasına dair şartları yerine getirme konusunda istekli olmadığını savundu.

İran'da yapılan Astana Zirvesi sonrasında gazetecilere konuşan Rus lider, “ Zelenskiy ile görüşecek misiniz?" şeklindeki bir soruya karşılık Kiev'in mart ayında pratikte ulaşılan ön barış şartlarına bağlı kalmadığını ifade etti.

Putin "Gidişatın sonucu tarafların varılan anlaşmayı uygulamasına yönelik istekliliğine bağlı. Bugün Kiev'deki güçlerde bu arzuyu görmüyoruz" diye konuştu.

ABD: Rusya, Ukrayna'da işgal ettiği bölgeleri ilhak etmeye çalışacak

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için şimdiden hazırlıklara başladığını belirtti.

Kirby, Rusya'nın eylül ayından itibaren "sahte" referandumlar yapabileceğini belirtti.

Rusya, 2014 yılında Kırım'ı uluslararası kamuoyunun meşru görmediği bir referandumun sonuçlarını dayanak göstererek ilhak etmişti.

Lavrov: ABD savaş istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’yı silahlandırarak Rusya ile Avrupa arasında "gerçek savaş" istediğini söyledi.

ABD'de kürtaj hakkı eylemleri: Kongre üyeleri gözaltına alındı

ABD'de kürtaj hakkı eylemlerinde aralarında Kongre'nin Demokrat Partili üyelerinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı. ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran'da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararı"nı iptal etmişti

Avrupa’da sıcak hava dalgası: Almanya ve Belçika’da halka 'Dikkatli olun' uyarısı

Avrupa’yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgası kıtanın kuzeyi ve doğusuna doğru ilerliyor. Almanya ve Belçika’da yetkililer, hava sıcaklığının daha da artacağını belirterek halkı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İngiltere, Fransa ve İspanya’da sıcaklıklar dünden itibaren düşmeye başladı ancak yetkililer henüz yangın riskinin ortadan kalkmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Londra Belediye Başkanı İmran Han, sıcak hava dalgası nedeniyle önceki gün itfaiyenin 2. Dünya Savaşı'ndan beri en yoğun gününü yaşadığını söyledi.

Covid 19 vakaları dünyada da artıyor

Almanya’da maske zorunluluğunun geri getirileceği belirtiliyor.

Japonya’da ise günlük vaka sayısında rekor kırıldı. Japonya Sağlık Bakanlığı 24 saatte ülke genelinde 152 bin 535 yeni vaka açıkladı. Bu sayı salgının başından bu yana görülen en yüksek Vaka Sayısı oldu.

Güney Çin’de, ise artan Covid vakaları karşısında önlem almak isteyen yetkililer ülkede uygulanan 0 Vaka politikası doğrultusunda yaygın test ve temaslı takibi planını devreye soktu. Yetkililer, olası yakın temaslıların aranması sırasında 84 eve zorla girdi ve içeridekilere şiddet uyguladı. Görüntüler sosyal medyada yayınlanınca özür dilediler.

KISA DALGA’DAN

1997’de DVD kiralama şirketi olarak kurulan Netflix, dünyanın en büyük dijital platformuna dönüştü. Ancak şirket son zamanlarda abone kayıplarıyla gündemde.

Amazon Prime, Disney Plus ve HBO Max’in küresel çapta atağa kalkmış olmaları Netflix’i hayli zorluyor.

Peki hepsi birer küresel dev olan bu şirketlerin Türkiye ilgisinin altında neler yatıyor? Bu kadar büyük yatırımların karşılığını verecek potansiyele sahip mi ülkemiz. Şenay Aydemir bu sorulara yanıt arıyor.