Erdoğan'dan döviz, altın uyarısı: Gemi batar

Erdoğan'dan döviz, altın uyarısı: Gemi batar

Erdoğan'dan altın döviz uyarısı: Türkiye gemisi, ekonomi üzerinden açılan deliklerden su alırsa hepimiz boğulacağız..." Türkiye, göz göre göre sağlık krizine doğru gidiyor. Pandemi dönemindeki istifa yasağı kalktıktan sonra en az 10 bin hekimin Türkiye'yi terk ettiği belirtiliyor. / Derik'te 20 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya yayın yasağı getirildi / Antalya'da 9 köpek daha ölü bulundu, 25 köpek kayıp... Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu bültende...

23 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan: Türkiye gemisi, ekonomi üzerinden açılan deliklerden su alırsa hepimiz boğulacağız

Erdoğan: Türkiye gemisi, ekonomi üzerinden açılan deliklerden su alırsa hepimiz boğulacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü kabine toplantısının ardından ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Enflasyonun etkilerinin dünyada daha ağır hissedildiğini belirten Erdoğan, kimsenin altına ve dövize yönelmesine gerek kalmadığını savundu. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: ”Hepimiz aynı Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu gemi güvenlik gibi, ekonomi üzerinden açılan deliklerden de su alarak batarsa hepimiz boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı desteklemek için verilen düşük maliyetli Türk Lirası'nı götürüp dövize veya altına yatırmak Türkiye gemisinde delik açmaktır.”

Sağlık krizi kapıda: Emekli olan, görevi bırakan hekim sayısı 10 bine ulaştı

Sağlık krizi kapıda: Emekli olan, görevi bırakan hekim sayısı 10 bine ulaştı

Covid-19 salgını sırasında getirilen istifa yasağının kalkmasının ardından emekliye ayrılan ve istifa eden doktor sayısının yaklaşık 10 bin kişiye ulaştığı belirtildi. Genel Sağlık İş Başkanı Dr. Derya Uğur’un açıklamalarına göre acil tıp, beyin ve sinir cerrahisi, anestezi, genel cerrahi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum gibi kritik branşlardan yurtdışına gidenlerin sayısında dikkat çeken artış gözleniyor. Uğur, yurt dışına gitmek için başvuruların bu şekilde devam etmesi halinde sadece bu yıl 3 bin hekimin ülkeden gideceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Suça sürüklenen çocuk sayısında büyük artış: Saatte 55 çocuk ya suç işliyor ya mağdur oluyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı ‘Suça Sürüklenen Çocuklar Raporu’na göre, son beş yılda 2,3 milyon suça sürüklendi. Bu, saatte 55 çocuğun ya suç işlediği ya da suçun mağduru olduğu anlamına geliyor.

2008 yılında mağdur olarak kolluk kuvvetlerine getirilen çocuk sayısı 44 bin iken bu sayı, yüzde 371 artarak 2021 yılında 207 bin 999’a ulaştı.

2017-2021 yılları arasında suç mağduru olan toplam çocuk sayısı ise 1 milyon 66 bin 804 olarak kayıtlara geçti.

Verilere göre ayda ortalama 17 bin 780 çocuk, suçun mağduru oldu.

Son beş yılda dikkat çekici bir diğer veri ise 22 bin 538 çocuğun göçmen kaçakçılığı suçundan güvenlik birimlerine getirilmesi oldu. Ayrıca sahtecilik suçunu işleyen çocuk sayısının 10 bin 710 olması da dikkat çekti.

Derik'te 20 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya yayın yasağı getirildi

Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos 2022 tarihinde 20 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin yayın yasağı getirildi.

Belgelere göre yasak kararı, “Toplum sağlığı, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla…” gerekçesine dayandırıldı.

HDP Sözcüsü Ebru Günay kazadan sonra yaptığı açıklamada kazaya neden olan TIR'ların Cengiz Holding'e ait olduğunu ve uzun zamandır bakımlarının yapılmadığını söylemişti. Cengiz Holding ise kazaya karışan araçlar, Mardin’deki gübre fabrikasından alınan ürünlerin nakliyesi için müşter i tarafından organize edilen tırlar olduğunu, holdingle bağlantılı olmadığını savunmuştu.

Muğla'da 'hatalı sollama' kazası; eski belediye başkanlarıyla birlikte 5 kişi hayatını kaybetti

Gaziantep ve Mardin Derik’te 35 kişinin yaşamını yitirdiği kazaların ardından ‘Muğla'nın Seydikemer ilçesinde de hatalı sollama nedeniyle meydana gelen kazada 5 kişi öldü.Hayatını kaybedenler arasında Burdur'un Altınyayla ilçesi eski belediye başkanları Süleyman Kılınç (66) ile Mevlüt Şimşek'in (57) de bulunduğu 5 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Antalya'da neler oluyor? 9 köpek daha ölü bulundu, 25 köpek kayıp

Sokak hayvanlarının katledilmesi gündemindeki önemli başlıklardan biri olmaya devam ediyor.

Antalya'da son günlerde yaşanan köpek ölümlerine yenileri eklendi. Muratpaşa'da ölen 30 köpeğin ardından bu kez Konyaaltı ilçesindeki ormanda 9 köpek ölü bulundu, 20'si yavru, 25 köpek ise ortadan kayboldu.

Köpek katliamında kullanıldığı iddia edilen 'Havrita'ya erişim engeli geldi

Bu arada sokak hayvanlarının yerlerini göstererek katliamlara yol açtığı belirtilen havrita uygulamasının erişimi mahkeme kararıyla engellendi.

İsim değişiklikleri için son tarih duyuruldu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Ad ve soyadında değişiklik yapmak isteyenler için son başvuru tarihini duyurdu. Buna göre genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadlar için değişiklik başvuruları 24 Aralık'a kadar yapabilecek.

Akçakoca Belediyesi Lenin'i kaybetti

Yaklaşık 30 yıl önce Akçakoca sahiline vuran Lenin büstü, kaldırıldığı belediye deposundan kayboldu. Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, “Mutlaka bulmaya çalışacağım” dedi.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla denize atıldığı ve bu şekilde Akçakoca sahiline geldiği tahmin edilen Lenin büstünün sahile vurduğu dönemde Akçakoca’da belediye başkanı, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) adına Hüseyin Yanmaz’dı. Hüseyin Yanmaz, sahilde bulunan ve kendisine ulaştırılan Lenin büstünü belediyenin deposuna kaldırmıştı.

EKONOMİ

Tarımsal girdi fiyatları bir yılda yüzde 134 arttı

Tarımsal girdi fiyatlarında yıllık artış yüzde 135

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; tarımsal girdi fiyatları haziranda bir önceki aya göre yüzde 7,92, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 81,07, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,96 oranında arttı. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 233,89 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 228,03 ile enerji ve yağlar oldu.

Ücret artışları enflasyonun altında kaldı

Ücret artışları enflasyonun altında kaldı

TÜİK verileri işçilerin ücret artışlarının enflasyonun altında kaldığını gösterdi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksi, 2022 yılı 2. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 56,2 arttı.

Ancak TÜİK verilerine göre, tüketici enflasyonu nisanda 69,97, mayısta 73,50, haziranda ise 78,62 olarak gerçekleşmişti.

Şeker skandalı: Ucuz şekerin haberini alan gruplar 15 dakika içinde şekeri eritiyor

Şeker skandalı: Ucuz şekerin haberini alan gruplar 15 dakika içinde şekeri eritiyor

Kamu şekerinin tüketiciye ucuz fiyatla ulaşması için 2022 Ocak ayında faaliyete geçirilen Raf Fiyat Garanti sistemi bazı illerde geçim kapısı haline geldi. Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre ucuz şekerin haberini alan bazı gruplar, marketteki şekeri 15 dakikada bitiriyor. Ardından da bu şekeri küçük imalatçılara satıyor. Bu yüzden şeker ihtiyacı olanlar ucuz şeker kalmayınca, mecburen daha pahalı olan şekeri tüketmek zorunda kalıyorlar.

Otomotiv üretimi 100 bin adedin altına düştü

Temmuz ayında otomotiv sektörü üretimi önceki yıla göre iyi bir performans gösterse de bu yıl kaydedilen seviyelerin gerisinde kaldı. Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, temmuzda sektörün toplam üretimi 93 bin 659 adet oldu. Böylelikle ocak ayından bu yana ilk kez sektör 100 bin adedin altında üretim gerçekleştirdi.

ŞOK market işçilerinden kampanya: Maaşlar en az 7 bin 500 TL olsun

Türkiye’nin 81 ilinde bulunan üç market zincirinde çalışan işçiler örgütlenme faaliyeti yürütüyor. En son ŞOK’ta çalışan işçiler maaşlarının en az 7 bin 500 lira olması talebiyle kampanya başlattı. DİSK’e bağlı Sosyal- İş ve Mağaza Market- Sen’in de destek verdiği eylemde, işçiler arkadaşlarını hem sendikalı olmaya hem de taleplerine sahip çıkmaya çağırdı.

Türkiye’ye gelen yabancı sayısı yüzde 52 arttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; temmuz ayında Türkiye’ye gelen yabancı sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52,84 artarak 6 milyon 665 bin 129 oldu. Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 128,28 artarak 23 milyon 30 bin 209’a ulaştı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya, suikast için Ukrayna'yı suçladı

Rus istihbaratı: Dugina'yı Ukrayna istihbaratı öldürdü

Rus istihbaratı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'beyni' olduğu iddia edilen Rus milliyetçisi ideolog Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina'nın öldürüldüğü bombalı saldırı konusunda Ukrayna istihbaratını suçladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden (FSB) yapılan açıklamada, saldırının Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından hazırlandığı ve hayata geçirildiği savunuldu.

Açıklamada, saldırıyı düzenleyen kişilerin sonrasında Estonya'ya gittiği" belirtildi. Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Poldolyak, saldırıyla ilgilerinin olmadığını açıklamıştı.

Zelenskiy'den bağımsızlık günü öncesi açıklama: Önümüzdeki hafta çok önemli

Ukrayna'da 24 Ağustos'ta kutlanan bağımsızlık günü yaklaşırken, Devlet Başkan Vladimir Zelenskiy kutlamalar öncesi yayınladığı mesajında 'ihtiyatlı olunması' çağrısında bulundu. "Rusya'nın özellikle çirkin ve saldırgan bir şey yapmaya çalışabileceğinin farkında olmalıyız" diyen Zelenskiy, bağımsızlığının 31'inci yılını kutlayacak Ukrayna için önümüzdeki haftanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Pakistan'ın eski başbakanı İmran Han hakkında soruşturma başlatıldı

Pakistan'ın eski başbakanı İmran Han hakkında "güvenlik güçleri ve yargı sistemi çalışanlarını tehdit etmek" gerekçesiyle soruşturma açıldı.

2018’de seçimleri kazanan ve başbakan olan Han, son dönemde orduyla bazı anlaşmazlıklar yaşamış; muhalefetle de haftalar süren gerilimin ardından parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

Nisan ayında muhaliflerine karşı haftalar süren mücadele sonrasında güven oylamasıyla görevden alınan Han, o dönemden bu yana sıkça hükümeti ve orduyu eleştiren konuşmalar yapıyor.

Kerbela'da türbe çöktü: En az sekiz kişi hayatını kaybetti

Kerbela'da türbe çöktü: En az sekiz kişi hayatını kaybetti

Irak’ın Kerbela vilayetinde Şiilerin kutsal saydığı İmam Ali Bin Ebu Talib Türbesi'nde göçük oluştu. En az sekiz kişinin hayatını kaybettiği enkazda kurtarma çalışmaları başladı. Enkaza hâlâ birçok kişinin bulunduğu, kurtarma çalışmasının yeni çökmelere yol açmaması için küçük delikler üzerinden devam ettiği açıklandı. Buna göre, yaralılara bu deliklerden su ve yiyecek veiliyor. Kerbela kentine 28 kilometre mesafede bulunan türbenin yakınlarında, kutsal addedilen bir su kaynağı bulunuyor. Toprak kaymasına da buradaki rutubetin yol açtığı düşünülüyor

Casus yazılım Pegasus'u geliştiren şirketin CEO'su istifa etti

Geçen yıl dünya genelinde pek çok önemli ismi hedef aldığı ortaya çıkan casus yazılım Pegasus'u geliştiren şirketin CEO'su istifa etti. İsrailli kaynaklar, şirketin yeniden yapılanma sürecine girdiğini de paylaştı. Pegasus casus yazılımı, kişilerin hiçbir şekilde haberi olmadan telefon konuşmalarının dinlenmesini, ses kaydı alınmasını, e-postalarının takip edilmesini ve telefonlarından habersizce görüntü çekilmesini sağlıyordu. Yazılımın dünyanın dört bir yanındaki gazetecileri, devlet yetkililerini, iş insanlarını ve aktivistleri hedef almak için kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Yemen’de yıldırım düşmesi sonucu bir günde 13 kişi öldü

Yemen'in kuzeyindeki Hacce ve Amran kentlerinde 24 saatte yıldırım düşmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.

KISA DALGA’DAN

Türk sinemasının gişede motor gücü olan önemli isimler hızla dijitale yöneliyorlar. Şahan Gökbakar, Recep İvedik 7 için Disney Plus, Cem Yılmaz da iki film için Netflix ile anlaştı. Bu isimlerin gidişinin salonlardaki tahribatı daha da artırıp artırmayacağı kafalarda soru işareti. Şenay Aydemir hem bu durumu hem sinema salonları ve sektörün geleceğini sektörün temsilcileriyle konuşuyor