Üçüncü ittifak ne yapacak?

Üçüncü ittifak ne yapacak?

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: 15 milyar dolar hesapladık 20 milyar doları bulacak…./ Emek ve Özgürlük İttifakı kuruldu... / Eczacılar tarih verdi: 16 Ekim'de Ankara’dayız… / 150 şehir karşılaştırıldı: İstanbul, Ankara, İzmir ilk sırada… / AB'den Putin açıklaması: Nükleer silah konusunda blöf yapmıyor

26 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Emek ve Özgürlük İttifakı, Kılıçdaroğlu'nu destekler mi?

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Emekçi Hareket Partisinin (EHP) bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı partinin bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı kuruluşunu ilan etti. Kuruluş deklarasyonunda şöyle denildi. ”Türkiye halkları ayrımcılığa, nefret söylemine, kutuplaşmaya, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasına sıkışmış bir egemen siyasete mahkum değildir."

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise ortak adayla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

"Kemal Kılıçdaroğlu çok değer verdiğimiz bir kişidir. Türkiye siyasetine demokratik bir düzey getirmek için mücadele ediyor. Aday olup olmayacağı 6'lı masanın kararıdır. Biz hem Kılıçdaroğlu’na saygısızlık yapmak istemeyiz hem de 6'lı masaya isim dayatmak istemeyiz. İsteriz ki her şey kendi yolunda yürüsün.”

Kılıçdaroğlu: Ben 5’li çetelerin adamı değilim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de sokakta çalışan dönüşüm işçilerine seslendi. Kılıçdaroğlu, “Ben 5’li çetelerin adamı değilim. Ben lordların, baronların adamı değilim. Ben sizin yanınızdayım, alın teri dökenlerin yanındayım. Çalışanların yanındayım” diye konuştu.

AKP'li Çelik'ten Kılıçdaroğlu yorumu: AK Parti'de 'Yanımda mısınız, değil misiniz' diye yoklama yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Yanımda mısınız yoksa değil misiniz?’ Çıkışıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

“AK Parti'de 'Yanımda mısınız, değil misiniz' diye yoklama yok" diyen Çelik, Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ‘açmazda’ olduğunu gösterdiğini öne sürdü.

İzmir'e 2022 Avrupa Ödülü

İzmir, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından Avrupa şehirlerine verilen en prestijli ödül olan 2022 Avrupa Ödülü'ne layık görüldü.

İzmir'de aktif yurttaşlığı çoğaltmak için sosyal demokrasiyi, ekolojik demokrasi ve ekonomik demokrasiyle buluşturduklarını anlatan Soyer, "İzmir'de sosyal, ekonomik ve ekolojik demokrasiden oluşan yeni bir demokrasi anlayışı ortaya koyuyoruz ve bunu yerelden inşa ediyoruz" dedi.

Ev sahibi, Sri Lanka Fahri Başkonsolosluğu'nu zorla tahliye ettirdi

Pendik'te bulunan Sri Lanka Fahri Başkonsolosluğu olarak kullanılan daireyi banka icrasından alan yeni sahibi, konsolosluk yetkililerinden daireyi boşaltmasını istedi. Dairenin boşaltılmaması üzerine mahkeme kararıyla avukat ve polisler başkonsolosluğa geldi. Konsolosluk görevlisi, avukat ve polislerin içeriye girmesini önlemek için kapıya sandalyelerle barikat yaptı. Kapıyı çilingir yardımıyla kıran ekipler daha sonra fahri başkonsolosluğun bulunduğu daireyi boşalttı.

Eczacılar tarih verdi: 16 Ekim'de Ankara'dayız

Türk Eczacıları Birliği, 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü’nde açıklama yaptı. Açıklamada “Mesleğimize hak ettiği değerin verilmediği, varlık-yokluk mücadelesi verdiğimiz bir dönemde, 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü’nü bir bayram havasında geçirmek yerine buruk bir şekilde kutluyoruz” denildi. Açıklamada ayrıca 16 Ekim’de Büyük Eczacı Mitingi’nin duyurusu yapıldı.

EKONOMİ

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: 15 milyar dolar hesapladık 20 milyar doları bulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un maliyetinin 15 milyar dolar olarak hesapladıklarını ancak bu tutarın 20 milyar doları bulacağını söyledi.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’e konuşan Karaismailoğlu özetle şunları söyledi: ”Kanal İstanbul'da Sazlıdere Köprüsü'nün yapımına başlandı. Yollar ve tren hatları yapılıyor. İmar planları yapıldı. Maliyet ilk baştaki hesaplamalardan biraz daha fazla… 15 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 20 milyar doları bulacak. Burayı genel bütçeye yük olmadan yapmak istiyoruz. Proje eninde sonunda hayata geçecek."

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, Bakan Nebati ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya geldi. AA'nın aktardığına göre, Veliaht Prens Selman ile Bakan Nebati'nin Cidde'deki Al-Salam Sarayı'nda gerçekleşen görüşmesine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarının da teyit ettiği görüşmede, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

150 şehir karşılaştırıldı: İstanbul lüks Miami’yi geçti

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını yayımladı.

Dünyadaki 150 kenti kapsayan araştırmaya göre İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında zirveye yerleşti. Türkiye şehirlerinin listede zirvede yer alması raporda, enflasyonun yüzde 80’e ulaşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.

'48 ilde 3 milyon dekara yakın ekili alan doğal afetlerden etkilendi'

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bu yıl 48 ilde 3 milyon dekara yakın ekili alanın doğal afetlerden olumsuz etkilendiğini açıkladı. Kirişci, doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının ertelenebildiğini ya da taksitlendirilebildiğini belirtti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Çavuşoğlu: Hedefimiz Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın temel hedefi sayın Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek. Bunun için de güven arttırıcı adımlar da atmak gerekiyor . En son esir takası konusunda biz önemli bir rol oynadık" dedi.

AB'den Putin açıklaması: Nükleer silah konusunda blöf yapmıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'da savaşın tehlikeli bir noktaya ulaştığını söyledi.

Rusya son hafta içinde Ukrayna toprağı 4 bölgeyi ilhak etmek için harekete geçti ve kısmi seferberlik ilan etti.

Borrell, “Rus ordusu köşeye sıkışmış durumda ve Putin’in nükleer silah tehdidi ile buna tepki vermesi çok kötü” dedi.

Putin “yıkım yaratacak farklı silahları” bulunduğunu hatırlattığı açıklamasında “blöf yapmadığını da” vurgulamıştı.

BBC Türkçe'de yer alan haberde, Borrell bu cümleye atıfla “Eğer insanlar blöf yapmadıklarını söylüyorlarsa bunu ciddiye almalısınız” dedi.

Putin, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Bulgakov'u görevden aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, lojistikten sorumlu Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dmitriy Bulgakov'u görevden aldı. Bulgakov'un yerine Mariupol'de doğum hastanesini ve binden fazla sivilin sığındığı tiyatro binasını yok eden hava saldırılarının emrini verdiği ileri sürülen Mikhail Mizintsev getirildi.

Ukrayna'da referandum: Kapı kapı dolaşan silahlı askerler tarafından yapılıyor

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki dört bölgede Rusya'ya ilhak konusunda düzenlenen tartışmalı referandumların kapı kapı dolaşan silahlı askerler tarafından yapıldığı bildiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Moskova’nın referandumlarını 'düzmece’ olarak niteledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Rus yetkililerin seçime katılım oranlarını uyduracağını ve sonuç yaratacağının kanıtları bulunduğunu söyledi

Mahsa Amini protestolarında ölü sayısı 41'e çıktı

İran’da Mahsa Amini’nin 16 Eylül’deki ölümü sonrası başlayan protestolar birçok kentte devam ederken İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi gösterilere sert müdahale edilebileceği sinyali verdi.

Reisi, “İran, ülkenin güvenliğine ve huzuruna karşı hareket edenlerle kararlı şekilde başa çıkmalı” dedi.

Protestolarda ise en az 41 kişi hayatını kaybetti. Devlet medyası ölenler arasında 5 güvenlik görevlisinin olduğunu bildiriyor. Ülkenin batısında bir kentin göstericilerin kontrolüne geçtiği de kaydediliyor.

Protestolar 80'den fazla şehir ve daha küçük yerleşim yerine yayıldı.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Cuma günü yaptığı açıklamada Amini'nin dövülmediği iddiasını tekrarladı.

Vahidi “Tanıklarla konuşuldu, videolar incelendi, adli tıptan görüş alındı ve dövülme olmadığı sonucuna varıldı” dedi.

Almanya'da enflasyon iç güvenliği tehdit edebilir

Almanya’da Federal Emniyet Teşkilatı (BKA), enerji krizi ve yükselen enflasyonun gelecek aylarda ülkede iç güvenliği tehdit edebileceği uyarısında bulundu. Kurum içi bir yazışmada, enerji krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle gelecek aylarda protestolar benzeri bir durumun ortaya çıkabileceğini ifade edildi. Ukrayna'ya savaş açan Rusya'nın AB'nin yaptırımları sonrası Almanya'ya doğal gaz sevkiyatını kesmesi, ülkede enerji fiyatlarının fahiş seviyelere yükselmesine yol açmıştı. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlar Almanya'da enflasyonu iki Almanya'nın birleştiği 1990 yılından bu yana ki en yüksek seviyeye çekti. Almanya'da Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 7,9 olarak açıklanmıştı ancak kış aylarında enflasyonun iki haneli sayılara ulaşması bekleniyor.

Roger Waters, Polonya konserlerini iptal etti

Polonya basınında cumartesi günü çıkan haberlere göre, Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters, Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonuna yönelik tutumu nedeniyle Polonya'da planladığı konserleri iptal etti.

CIA kendini podcast'le anlatıyor: Aşırı hızlı araba kullanıp, küresel krizleri tek başımıza çözmüyoruz

ABD'nin dış istihbarat servisi CIA, kuruluşla ilgili yanlış anlamalara son vermek amacıyla bir podcast serisi başlattı. CIA Direktörü William Burns podcast serisinin amacını şöyle açıklarken Hollywood yapımlarındaki tasvirlerin gerçekçi olmadığını belirtti.

Burns, "Çoğu kişi CIA'i şatafatlı bir dünya zannediyor. Ajansın hızlı arabalar kullanan, bombaları etkisiz hale getiren ve tek başına küresel krizleri çözen kahramanlardan oluştuğunu düşünüyorlar" dedi.

Kanada'nın Atlantik Okyanusu kıyılarındaki eyaletlerinde Fiona fırtınası hayatı olumsuz etkilerken, kıyılardaki bazı evlerin denize sürüklendiği açıklandı. Filipinler, kategori 3 ila 5 şiddetinde etkili olacak Noru süper tayfununa hazırlanmak için kıyı bölgelerinde tahliyelere başladı. Florida valisi OHAL ilan ederek Kategori 4 şiddetine ulaşması beklenen Ian fırtınası için hazırlıklara başladı.

Üçüncü kez ertelendi: Artemis bu kez fırtına yüzünden Ay'a gidemedi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a dönüş projesi (Artemis I görevi) kapsamında test uçuşuna hazırlanırken, Florida ve Küba'ya yaklaşan tropik fırtına nedeniyle uçuş denemesi üçüncü kez iptal edildi. Uçuş daha önce de teknik arıza nedeniyle iptal edilmişti.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda’da, bir haftanın ekonomik panoramasını çıkarıyor…

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendiren Ekinci. “Enflasyonla mücadele tamamen terk edilmiş durumda” diyor.