Bu sansür hepimize!

Bu sansür hepimize!

Türkiye bürokratların karıştığı cinayetleri konuşuyor. Müzisyen Onur Şener, iki bakanlık müfettişi ve bir mühendisin saldırısında katledildi… Adalet Bakanlığı’nda hakim ve eski Alperen Ocakları Genel Başkanı Serkan Tüzün ise eşini katletti ve intihar etti. Enflasyon oranları yine tartışmaları geldi. TÜİK yüzde 83 derken, ENAG “Yüzde 186” dedi… Ve sansür yasası bugün Meclis'te... / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

4 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Müzisyen Onur Şener cinayetinde üç tutuklama: İkisi müfettiş, biri mühendis

Türkiye gündeminde ilk sıralada bürokratların karıştığı iki farklı cinayet.

Müzisyen Onur Şener’in katledilmesine yönelik tepkiler büyüyor…

Ankara’da, önceki gece bir mekanda sahne alan müzeyyen Onur Şener, istek şarkıyı bilmediğini söylediği için katledildi. Katil zanlılarının bürokrat olduğu ortaya çıktı.

Demirören Haber Ajansı’nın aktardığına göre tutuklanan üç kişiden ikisi bakanlıklarda iş müfettişi; biri de mühendis. Başta sanat dünyası olmak üzere birçok kesimden cinayete büyük tepki geldi. Gazeteci İrfan Değirmenci de Şener’in sınıf arkadaşı olduğunu belirterek davanın peşini bırakmayacağını söyledi.

Türkiye bu olayı konuşurken failin bürokrat olduğu başka bir haber yine Ankara’dan geldi.

Adalet Bakanlığı’nda hakim olarak görev yapan ve eski Alperen Ocakları Genel Başkanı olan Serkan Tüzün, eşi İlksen Tüzün’ü öldürdükten sonra intihar etti.

İlksen Tüzün'ün annesi, Serkan Tüzün’ün kızına şiddet uyguladığını söylerken mahkemeden olayla ilgili yayın yasağı kararı geldi.

Erdoğan: Sinsi saldırıların son mermisi de ekonomimize sıkıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlenen Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan şunları söyledi:, " Birileri son 8-9 dokuz yıldır Türkiye'yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye, her yolu denediler. Bu sinsi saldırıların son mermisi de ekonomimize sıkıldı ama hesap edilmeyen bir durum ortaya çıktı. Bize kurulan tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi daha güçlü kıldı."

Kılıçdaroğlu: Seçimi kazanacağız

Altılı masanın ikinci tur ilk görüşmesi, dün Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde CHP Genel Merkezi’nde yapılmıştı. CHP lideri Kılıçdaroğlu dün FoxTv yayınına katılarak toplantıda alınan kararlara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bizi bir araya getiren bizim kendi özel taleplerimiz değil. Türkiye'nin içinde bulunduğu durum. Sokaktaki vatandaş artık nasıl geçineceğini düşünüyor.

6'lı masa toplantılarını daha sık yapma yönünde karar aldık. Gerekirse 15 günde, 20 günde bir gerçekleştireceğiz.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e geçişin yol haritasını konuştuk.

İktidar olduğumuzda tarım, milli eğitim, sağlık gibi alanlarda neler yapacağımızı belirliyoruz.”

“Seçimi kazanacağımızdan endişem yok” diye CHP lideri ortak adayın da seçim takvimi belirlendikten 2 gün sonra açıklanacağını belirtti.

Basın meslek örgütleri: Dezenformasyonu gazeteciler değil siyasetçiler yapmakta

Geniş bir sansüre neden olacağı için eleştirilen dezenformasyon yasa tasarısı bugün Meclis’e geliyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), DİSK Basın İş, Basın Konseyi, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yayıncılar Birliği İstanbul’da bir toplantı yaparak 'Sosyal Medya Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi çağrısını yineledi.

DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, “Seçime giden süreçte susmuş bir medya hedefliyor” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS); “sansür yasasına” karşı imzalanan dilekçeleri TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere iletti. TGS Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş, “Lütfen seçim hesaplarınıza basın özgürlüğünü alet etmeyin. Bu sansür yasasını geri çekin” dedi.

EKONOMİ

Enflasyon ENAG'a göre yüzde 186, TÜİK'e göre yüzde 83

TÜİK enflasyon oranını dün açıkladı. Resmi verilerle, bağımsız araştırmacı ve sendikaların verileri arasında yine büyük fark ortaya çıktı.

TÜİK’e göre tüketici fiyatlarının aylık yüzde 3,8 arttı. TÜİK yıllık enflasyonu ise yüzde 83,45 olarak açıkladı.

Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) verilerine göre, eylülde aylık enflasyon yüzde 5,30 arttı. Yıllık enflasyon rakamı ise yüzde 186,27’ye yükseldiğini açıkladı.

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), TÜİK'in açıkladığı eylül ayı enflasyon verilerine itiraz etti. DİSK’e göre emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 118,5, en yoksul ikinci yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 119,9, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun enflasyonu yüzde 137,3 olarak gerçekleşti.

Ağbaba: Heteredoks yaklaşımı benimseyince 24 yılın en yüksek enflasyonu çıkıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Eylül ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Ağbaba; “Nebati'nin neoklasik ekonomiden epistemolojik kopuşla heteredoks yaklaşımı benimsenince ortaya sadece son 24 yılın en yüksek enflasyonu çıkmıyor, yüksek enflasyonda dünyada altıncı, Avrupa da ise birinci sıraya çıkıyorsunuz” dedi.

Sebze ve meyve fiyatları 7 yılın rekorunu kırdı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Eylül ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı.

Sebzede fiyat endeksi yüzde 119.91 meyvenin fiyat endeksi yüzde 69.39 arttı.

Yumurtaya zam

Yüksek enflasyon ve peşpeşe gelen zamların ardından yem, enerji, ambalaj, nakliye maliyetleri arttı. Yumurta fiyatlarına yeni zam geldi. Geçen sene 61 kuruş olan yumurtanın tane fiyatı Ekim ayı itibarıyla 2 buçuk lira oldu. Geçen sene 18 TL'ye satılan 30'lu koli yumurtanın fiyatı artık 76 TL.

Yargıtay son noktayı koydu: Havayolu şirketi bagajı kaybederse hem maddi hem manevi tazminat ödeyecek

Yargıtay'ın bir davada verdiği karar göre havayolu şirketleri taşıdıkları bagajı kaybetmeleri hâlinde sadece yolcunun uğradığı maddi zararı değil, manevi zararı da karşılamak zorunda kalacak

Borsada manipülasyon soruşturması: Bir günde 1 trilyon 421 milyar liralık işlem

İstanbul merkezli 4 ilde borsada usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. Bu arada Sermaye Piyasaları Kurulunun (SPK) şüpheliler hakkında yaptığı suç duyurularının detayları ortaya çıktı. Şüphelilerden M.A. ve şirketinin, 13 Eylül'de 1 trilyon 421 milyar lira işlem yaptığı belirtildi.

Raporlara göre, şüpheliler arasında akrabalık bağı bulunduğu, birbirlerine vekalet verdikleri belirtilerek, kamunun uğradığı zararın tam olarak tespitinin mümkün olmadığı vurgulandı. Sanıklar tarafından elde edilen menfaate el konulmasına karar verilmesi istendi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İran dini lideri Hamaney, protestolar için ABD ve İsrail'i suçladı

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini’nin ölümünü protesto edenler 20 gündür sokaklarda… İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, protestoların arkasında ABD ve İsrail’in olduğunu savundu. Hamaney, 100’den fazla kişinin öldüğü protestolarda güvenlik güçlerine destek verdi. Amini’nin ölümüne çok üzüldüğünü söyleyen Hamaney, bunu “çok acı bir olay” diye niteledi.

Brezilya seçimleri ikinci tura kaldı

Brezilya’da yapılan başkanlık seçimlerinin ilk turunda yüzde 48,3 ile İşçi Partisi lideri Lula da Silva birinci oldu. Ancak aşırı sağcı rakibi Liberal Parti’nin lideri Jair Bolsonaro'nun yüzde 43,3 oy almasıyla birlikte seçimler ikinci tura kaldı. Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula ile mevcut Devlet Başkanı Bolsonaro, 30 Ekim tarihinde yeniden yarışacak.

Brüksel’de mum ışığında yemek

Rusya'ya yönelik ağır yaptırımların ardından Avrupa'da enerji krizi şiddetlenirken, Belçika'nın başkenti Brüksel'de lokantalar mum ışığında servis yapmaya başladı.

Valon bölge yönetimi ise artan enerji fiyatlarına karşı alınan tasarruf tedbirleri kapsamında enerji tüketimini azaltmak için yerel saatle 22.00-05.00 arasında otoyol aydınlatmalarını söndürecek.

Rus enerji şirketi Gazprom’dan Kuzey Akım 1'in her iki hattında ve Kuzey Akım 2'nin "A hattında" basıncın normale döndüğü açıklaması geldi.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda’da her hafta, küresel ve ulusal ekonomide olup bitenleri anlatıyor