Siyanüre takipsizlik

Siyanüre takipsizlik
Bakan Soylu, haftada ortalama 5 bin uyuşturucu satıcısının yakalandığını açıkladı, CHP’den açıklama geldi: “Kılıçdaroğlu haklı, bu bir itiraf…” / Tepki çeken kanun gündemde, öğretmenlerin gözü AYM’de… / AFAD’ın tatbikatından detaylar… / AVM’ler borç batağında… / İliç’teki siyanür sızıntısına takipsizlik! Gerekçe: Temizlendi, zarar giderildi... / Laboratuvarda üretilen kan, ilk kez insana nakledildi… Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

8 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Soylu, uyuşturucu bilançosunu açıkladı: Haftada ortalama 5 bin gözaltı

Bursa'da dün sabah saatlerinde büyük bir uyuşturucu operasyonu düzenlendi. 70 adreste 110 kişiye yönelik operasyonda 95 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonu yöneten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tarihin en büyük uyuşturucu operasyonlarını yapıyoruz. Haftada ortalama 5 bin uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alıyoruz” bilgisini aktardı.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan ise Soylu’nun bu sözleri üzerine “Kılıçdaroğlu söylemişti, Soylu itiraf etmiş oldu; ülke uyuşturucu merkezi haline gelmiş. İstifa etmek için ne bekliyorsunuz” dedi.

Öğretmenlerin gözü AYM’de

Anayasa Mahkemesi, eşit işe eşit ücret ilkesini bozduğu, ayrımcılığa neden olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin tepkilerine neden olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili CHP’nin başvurusunu yarın ele alacak.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Anayasa Mahkemesi üyelerine çağrı yapıyorum. Elinizi vicdanınıza koyun 1 milyon 250 bin öğretmen sizin yürütmeyi durdurma talebini onaylamanızı bekliyor” dedi. 14 sendikanın çağrısıyla geçtiğimiz günlerde bir gün iş bırakan öğretmenler yasaya tepki göstermişti.

Bakan Özer: 95 bin öğretmen Kariyer Basamakları Sınavı’ndan muaf

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na ilişkin açıklama yaptı. 600 binden fazla öğretmenin eğitimlerini tamamladığını belirten Özer, yüksek lisans ve doktorası bulunan 95 bin öğretmenin sınavdan muaf olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Umutsuzluk aşılayanlara prim vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elde edilen kazınımların altın tepside sunulmadığını belirterek ''Krizlerden ziyade Türkiye Yüzyılı'ndan bahsedebilmemizin arkasında 20 yıllık tecrübe var. Gazete köşelerinde umutsuzluk aşılayanlara prim vermeyeceğiz'' dedi.

İliç’teki siyanür sızıntısına takipsizlik! Gerekçe: Temizlendi, zarar giderildi

Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB), Erzincan'ın İliç ilçesindeki siyanür sızıntısıyla ilgili yaptığı suç duyurusuna, “Solüsyon temizliği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. Türk Tabipleri Birliği karara itiraz edeceğini duyurdu.

TTB, İliç'te altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında 11 Temmuz 2022 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu.

AFAD: 9 Kasım'da tüm öğrenci yurtlarında deprem tatbikatı yapılacak

AFAD Başkanı Yunus Sezer, 9 Kasım’da Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı tüm yurtlarda deprem tatbikatı gerçekleştirileceğini duyurdu. Tatbikat Düzce depreminin yıldönümü olan 12 Kasım’da yurt çapında yapılacak.

Tatbikatın adı Çök-Kapan-Tutun.

Tatbikat kapsamında acil durum sirenleri kullanılmayacak. İlk kez uygulanacak sistemle televizyon ve radyolardan uyarılar yapılacak. Tatbikatın saati ise 18.57.

Tatbikatın sonunda hem Düzce depreminde hem de bugüne kadarki afetlerde hayatını kaybedenler için dua okunacak.

Ordu'da şehrin simgesi 'üç kız heykeli' yine tahrip edildi

Ordu’da Altınordu ilçesinde kentin simgelerinden biri olan "üç kız heykeli” tahrip edildi. Heykeller ağustos ayında da saldırıya uğramıştı.

Büyükşehir Belediyesinin açıklamasına göre "Tabya başında üç kız yan yana" türküsünden esinlenilerek yapılan 3 kadın heykelinden birinin bacağı koparıldı diğerleri de tahrip edildi.

EKONOMİ

Madenci sendikasına ilk kadın başkan

Genel Maden İşçileri Sendikası’nda (GMİS) Merkez Servisleri Şube Başkanlığına Aysel Yaman Kocabaş seçildi. Böylece 76 yıllık sendikanın tarihinde ilk kez bir kadın şube başkanı oldu. Kocabaş, "Çalışan olarak 10 kadınımız yoktur. Tabii bir kadın olarak erkek arkadaşların arasından çıkmaktan gurur duyuyorum. Çok mutluyum” dedi.

AVM'ler 'batıyor': Bankalara 12 milyar dolar borçları var

Yükselen kurla birlikte banka borçlarında çıkmaza giren bazı AVM'ler kredi borçlarının faizini bile ödeyemeyecek noktaya geldi. Türkiye'deki AVM'lerin toplam banka borcu 12 milyar doları bulurken bunun yüzde 88'inin döviz olduğu belirtiliyor. Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’e konuşan Ece Türkiye Eş Genel Müdürü Nuri Şapkacı, bankalara geçen AVM sayısının 60-70’i bulduğunu söyledi.

Twitter'ın ardından Meta'da büyük çaplı işten çıkarmalar yolda

ABD'nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi Meta'nın çarşamba günü büyük çaplı işten çıkarmalar yapmaya başlayabileceğini duyurdu.

WSJ'nin haberine göre işten çıkarmaların Meta'nın binlerce çalışanını etkilemesi bekleniyor.

Haber doğrulanırsa, eylül sonunda 87 binden fazla çalışanı olduğunu bildiren Meta, tarihindeki ilk büyük personel azaltımına gitmiş olacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD, Rus tarafıyla gizli görüşmeler yapıyor iddiası: Ukrayna'ya desteğin azalmasından endişe ediliyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Zelenski, Rusya'nın ülkesinin enerji alt yapılarına yönelik saldırılarını artıracağı uyarısında bulundu.

Zelenskiy, altyapı hasarı nedeniyle ülke genelinde 4.5 milyon aboneye elektrik verilemediğini bildirdi.

Tahran yönetimini Rusya'ya insansız hava aracı (İHA) tedarik etmekle suçlayan Zelenskiy, "İran'ın silah tedariki olmasaydı şimdi barışa daha yakın olurduk" dedi.

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan'ın gerilimin daha da tırmanmasını önlemek amacıyla Rus yetkililerle gizli görüşmeler yaptığını öne sürdü.

'Tahıl koridoru'ndan 10 milyon ton ürün taşındı: Afrika'ya yüzde 13'ü gitti

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukrayna'nın limanlarından ihraç edilmesine izin verilen tahıl miktarının 10 milyon tonu geçtiğini söyledi.

Bakan Kirişçi bu tahılın 6 milyon tonunun yani yüzde 60'ının Avrupa ülkelerine gittiğini belirtti. Bakanın verdiği bilgilere göre tahılın sadece yüzde 27’si Asya ülkelerine, yüzde 13’ü Afrika ülkelerine gitti. En az gelişmiş ülkelere ulaşan tahıl oranı sadece yüzde 5,9 oldu. Bakan Kiriçi Erdoğan’ın bu durumu Endonezya'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde de gündeme getireceğini belirtti.

İran'da Amini protestolarında ölenlerin sayısı 304'e yükseldi

İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), ahlak polisi tarafından katledilen 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolarda güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 304'e yükseldiğini açıkladı. Raporda, hayatını kaybeden göstericilerden 41’inin 18 yaşın altında, 24’ünün de kadın olduğu ifade edildi. İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı'nın (HRANA) haberinde ise gösterilerde şu ana kadar 38 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ülke genelinde devam eden gösterilerde 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülüyor.

Almanya’da vatandaşlık parası tartışması

Almanya'da federal hükümetin 1 Ocak'ta yürürlüğe koymayı planladığı vatandaşlık parası uygulamasına muhalefetten ret geldi. Hristiyan Demıokrat Birlik'in (CDU) lideri Friedrich Merz, uygulamanın yürürlüğe girmesi hâlinde "kendisinden sorumlu olan vatandaşın giderek yardım alan vatandaşa dönüşeceği" değerlendirmesinde bulundu.

Federal hükümetin planladığı vatandaşlık parasının, 1 Ocak'tan itibaren bir yıldan uzun süredir işsiz olan kişilere ödenen sosyal yardımın (Harz IV) yerini alması bekleniyor.

Federal hükümet, uygulamanın amacının söz konusu kişilerin yeni eğitim olanakları ile iş aramaya odaklanması olduğunu açıklamıştı. Yeni uygulamayla evli olmayan işsizler için aylık 502 euro yardım yapılması öngörülüyor. Evlilerde partner başına 451 euro, çocuklara ise 14-17 yaş arasında 420 euro, 6-13 yaş arasında 348 euro, 5 yaşına kadar olanlara 318 euro ödeme yapılması planlanıyor.

Laboratuvarda üretilen kan, ilk kez insana nakledildi

İngiliz bilim insanları laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez insana nakletti. Birkaç yemek kaşığı miktarındaki kanın vücutta nasıl işlev göstereceği test edilecek. Çalışma, hayati önemde olan ama çok nadir görülen kan gruplarını üretme amacı taşıyor.

Araştırmacılar ileride daha az miktar, daha az aralıklı kan bağışına ihtiyaç duyulabileceğini ön görüyor.

KISA DALGA’DAN

COP 27 iklim zirvesi Mısır’da devam ediyor. Gazeteci Mehveş Evin, geçen yıl yapılan COP26 İklim Zirvesinde neler olduğunu anlatmış, Türkiye, enerjide dönüşümü nasıl yapacak? İklim fonu mekanizmalarını nasıl yönetecek? Sermayede gerçekleşen büyük dönüşümler yakın gelecekte hayatımıza nasıl etki edecek? Sorularına yanıt aramıştı.

COP27’yi takip ederken Mehveş Evin’in podcastini dinlemenizi öneriyoruz.

Podcast