Market savaşlarında tehdit, istifa...

Market savaşlarında tehdit, istifa...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

5 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Market kavgası büyüyor... Kürşad Yılmaz, BİM CEO'sunu açık açık tehdit etti... / Galip Aykaç dernek başkanlığından istifa etti... Meclis'te 12 gün sürecek bütçe maratonu başlıyor... Gözler TÜİK'te... Türk-İş enflasyon oranlarını asgari ücret masasına götürecek... /CHP'li Mahmut Tanal'dan yerinde gözlem için 'cezaevine girelim' önerisi... İran'da protestocuların zaferi.. Ahlak polisi kaldırılıyor... / Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Market kavgası büyüyor

Hükümetin fiyat artışlarından sorumlu tuttuğu zincir market tartışması büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu marketlerin daha sık denetleneceğini söylerken, MHP lideri Bahçeli konuyu başka bir noktaya taşıyarak bu marketlerin FETÖ bağlantılarının araştırılmasını istemişti.

BİM CEO’su Galip Aykaç da bu açıklamalara sert yanıt verip “algı operasyonu” demişti.

Bu tartışma dün bambaşka bir boyuta taşındı. Suç örgütü liderliğinden tutukluyken Bahçeli’nin devreye girmesiyle bırakılan Kürşad Yılmaz, Aykaç’ı açık açık tehdit ettiği “Tuttuğunuz köşe taşları mezarınız olur” dedi.

Öte yandan Şok Marketler Galip Aykaç'a istifa çağrısı yaptı.

Bu arada AKP’li Ağrı Belediyesi, yaptığı denetimler sonucu kentteki beş zincir marketi mühürledi.

Ve istifa

Tüm bu gelişmelerin ardından akşam saatlerinde açıklama yapan Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Derneğin hiçbir siyasi yapıyla ilişkisi olmadığını belirten Aykaç, Devlet Bahçeli için de " Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen" dedi.

Kılıçdaroğlu: Epistemolojik kopuşlar’ onların olsun...

CHP ekonomiye dair çözüm önerilerini "İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması" adı altında cumartesi günü açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ekonomi ve endüstriyel dönüşüm alanlarında, Şampiyonlar Ligi'nin en iyi oyuncularıyla birlikte dünyayla rekabet edeceğiz. ‘Epistemolojik kopuşlar’ onların olsun bizim Türkiye vizyonumuz budur.” dedi.

Çalışmayı ekonomistler "iktisat bilimine dönüş" olarak değerlendirirken, siyaset bilimciler ise bu politikaların sahada halka aktarılmasının önemine dikkat çekti.

CHP’den bütçe görüşmelerinde ‘Süleyman Soylu’ için özel hazırlık

TBMM Genel Kurulu'nda başlayacak ve kesintisiz 12 gün sürecek 2023 yılı bütçe maratonunda 15 bakanlığın bütçesi görüşülecek.

Görüşmelerin seçim öncesi iktidarla muhalefetin sert tartışmalarına sahne olması bekleniyor. Ana muhalefet partisi CHP bütçe maratonu için hazırlıklarını tamamladı. Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılacağı bütçe görüşmesinde tam kadro Genel Kurul’da olacak.

‘Dört parti olarak ittifakı kuracağız’

Zafer Partisi, Memleket Partisi, Doğru Parti ve Adalet Partisi’nin ittifak çalışmalarında sona gelindi. Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, “Açıklamamızı Anıtkabir’de yapacağız” dedi.

CHP'li Mahmut Tanal'dan yerinde gözlem için 'cezaevine girelim' önerisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM İnsan Hakları Komisyon toplantısında yaptığı konuşmada cezaevlerinin durumunu yerinde saptamak için cezaevine girme önerisinde bulundu. Sözcü’den Başak Kaya’nın aktardığına göre AKP Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise “Hepimizin yerine Mahmut Tanal içeri girsin, bir hafta kalsın, sonra gelip bize gözlemlerini anlatsın'' karşılığını verdi.

Tanal da, “Ben hazırım” diyerek Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Akbelen’de yürütmeyi durdurma kaldırıldı

Muğla 1. İdare Mahkemesi, Akbelen Ormanı’nda genişletilmek istenen kömür madeni sahasıyla ilgili ağustos ayında verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararını üçüncü bilirkişi raporuna dayanarak kaldırdı. İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, karara “Bu mücadeleden de zeytinlerimizden de vazgeçmeyeceğiz. Akbelen Ormanı kesilemez" diye tepki gösterdi.

İstanbul'da taksicilere yeni sistem: Eğitimde başarılı olamayan şoförlük yapamayacak

İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, İstanbulluların hizmetine sunulacak yeni taksilerin nasıl işleyeceğini açıkladı. İBB Ulaşım Akademisi’ndeki 15 günlük eğitimde başarılı olamayanlar şoförlük yapamayacak. Bir araç üç sefer ihlal yaptığında, her ihlalinde uyarılacak, üçüncüde taksi lisansı iptal edilecek. Yeni araçların üstünde artık, dolu, boş, rezerve şeklinde uyarı olacak.

EKONOMİ

Asgari ücret için gözler enflasyonda

TÜİK enflasyon oranını bugün açıklayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranının da aralarında olduğu ekonomik göstergeleri komisyona sunacak.

Asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç 7 Aralık'taki ilk toplantıyla başlayacak.

Yeni asgari ücret rakamının ayın sonuna gelmeden kararlaştırılması bekleniyor.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

İşçi çıkarma dalgası

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Avrupa'daki resesyon ve iç pazardaki durgunluktan endişe eden her üç iş insanından ikisi işçi çıkartmayı düşünüyor" dedi.

8 ay da 37 bin 657 abonenin doğal gazı borcu nedeniyle kesildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk 8 ayında 37 bin 657 abonenin doğal gazının borcu nedeniyle kesildiğini açıkladı. Bakan Dönmez’in soru önergesine verdiği bu yanıtı değerlendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Elektrik, akaryakıt zamları, sabit ve dar gelirlinin belini büktü. Artık insanlar battaniye altında soğuktan korunmaya çalışıyor, elektrik düğmesine elleri gitmiyor” dedi.

Otomotiv sektörü 'sıfır ÖTV' için harekete geçti, bakanlığa rapor sundu

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), dünyada sadece Türkiye’de olan ÖTV sisteminin tamamen kaldırılması için harekete geçti. ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, ÖTV’nin kademeli olarak düşürülerek, 2034 yılına kadar tamamen kaldırılması için dernek olarak bir simülasyon yaptıklarını, bu çalışmayı kısa süre önce bir rapor halinde ilgili bakanlıklara sunduklarını söyledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İran rejimi geri adım attı: Zorunlu başörtüsüne yasal düzenleme geliyor

İran’da Mahsa Aminin’nin eylül ayında ahlak polisi tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolar sürerken İran hükümetinden geri adım geldi. İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, başörtüsü konusu üzerinde çalışıldığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söyledi. AFP’nin aktardığı gelişmeye göre Başsavcı, ahlak polisinin lağvedildiğini açıkladı.

Resmi adıyla "Rehberlik Devriyesi" olarak bilinen ahlak polisi 2006’da, Ahmedinejad döneminde "tesettür kültürünü yaymak" amacıyla kuruldu. açıklamasında protestolar sırasında güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Avrupa ve Rusya arasında yeni gelirim

Avrupa Birliği'nin yanı sıra Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD'den oluşan G7 ülkeleri ve Avustralya, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolardan fazla ödenmemesi için anlaştı.

Ancak atılan bu adımın petrol fiyatlarının artmasına neden olmasından da endişe ediliyor.

Rusya'nın Viyana'daki uluslararası örgütlerdeki daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, tavan fiyat anlaşmasına destek veren Avrupa ülkelerinin bu kararından pişman olacaklarını söyledi.

Tavan fiyat uygulamasının, AB'nin Rusya'ya uyguladığı petrol ambargosunun devreye girdiği 5 Aralık Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Macron kış aylarındaki elektrik kesintisi ihtimaline karşı 'Panik yapmayın' dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron önümüzdeki kış elektrik kesintileri konusunda halkı panik yapmayaya çağırdı. Macron, halktan daha az enerji kullanmalarını istedi. Macron, “Hükümetlerin günde bir kaç saatlik kesintiler gibi en kötü senaryoya göre hazırlık yapması normaldir," ifadelerini kullandı.

Macron ayrıca devletin elektrik şirketinden de soğuk havalarda kesintiler meydana gelmemesi için nükleer reaktörleri yeniden çalıştırmasını talep etti.

Finlandiya Başbakanı Marin: Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Avrupa'nın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı tek başına ayakta duracak “güçte olmadığını” ve ABD'nin desteğine güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Avustralya ziyareti esnasında konuşan Finlandiya lideri, Avrupa’nın savunma gücünün mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Marin, “Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil” dedi.

ABD’den açıklama: Tonlarca patlayıcı bulundu

ABD Deniz Kuvvetleri'nden yapılan yazılı açıklamada, 1 Aralık'ta Umman Körfezi'nde bir balıkçı teknesinin durdurulduğu belirtildi. Teknenin İran-Yemen hattında durdurulduğuna işaret edilen açıklamada, teknede 50 ton mühimmat mermisi, füze ve roket ekipmanı bulunduğu aktarıldı. Açıklamada Yemen'deki Husilere doğrudan ya da dolaylı olarak silah satımı ya da transferinin uluslararası hukukun ihlali olduğuna dikkat çekildi.

İngiltere'de 6 çocuk hayatını kaybetti: Strep A enfeksiyonu nedir?

İngiltere'de 2017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları nedeniyle 10 yaşın altında dört çocuk hayatını kaybetmişti. Eylül ayından bu yana altı çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle öldüğü açıklandı.

İnsanlar bu bakteriyi, yakın temas, öksürük ve hapşırma yoluyla alabiliyor.

Salgınlar okullar ve bakımevlerinde görülebiliyor. Strep A’nın aşısı yok, antibiyotiklerle tedavi ediliyor.

KISA DALGA’DAN

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm?e=PFC6807380153" width="100%"></iframe>

Bu hafta Marjinal Fayda’da İbrahim Ekinci, 'dost ülkelerden' gelen döviz karşılığında Türkiye ne verdi Büyüme oranları bize ne anlatıyor? Enflasyondan zincir marketler neden, nasıl sorumlu tutuluyor? Sorularına yanıt veriyor. Ekinci’nin ekonomi gündemini analiz ettiği podcastini dinleyebilirsiniz.