2022: 'İlaç yok' yılı

2022: 'İlaç yok' yılı

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

7 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Meclis’te kavga çıktı, İYİ Partili Örs hastaneye kaldırıldı... / CHP'den belediyelere 'beslenme çantası' talimatı... / Babacan: Akşam yemeğinden et, sabah kahvaltıdan peynir kesildi bu ülkede... / Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi ile ilgili kurumlara 'isyan' etti: Çocuk musunuz?.../ Eczacılar 2022'yi 'yok ilaç' yılı ilan etti: Her üç hastadan ikisi ilaç alamadan eczaneden çıkıyor... / Eczacıbaşı, Madenciler Günü’nde 243 işçiyi işten çıkardı.../ Ekonomistler: 'Enflasyon düşecek fiyatlar düşmeyecek'.../ Uzmanlardan yeni varyant uyarısı... / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Meclis’te kavga

Meclis’te 10 gün daha kesintisiz sürecek bütçe görüşmeleri gergin geçiyor. Önceki gün gece geç saatlere kadar partiler arasında atışmaların olduğu bütçede dün AKP'li ve İYİ Partili vekiller arasında kavga çıktı. İYİ Partili Hüseyin Örs'ün hastaneye kaldırıldı.

CHP'den belediyelere 'beslenme çantası' talimatı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme desteği verilmesi konusunda partili belediyelere çağrı yaptı. Torun, “Evladının çantasına beslenme koyamayan anneler için, arkadaşlarının arasında kuru ekmekle öğün geçiren yavrularımız için yola çıkıyoruz..." dedi. Torun iktidara da "Meclis’te reddettiniz ama sakın ola belediyelerimizin bu hizmetine de engel olmaya kalkmayın” diye seslendi.

Babacan: Akşam yemeğinden et, sabah kahvaltıdan peynir kesildi bu ülkede

CHP’nin vizyon belgesini açıklamasının ardından DEVA Partisi lideri Ali Babacan da partisinin eylem planını açıkladı. İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Babacan, "Akşam yemeğinden et, sabah kahvaltıdan peynir kalktı artık. Pazarda taneyle sebze meyve satılıyor, marketlerde sıradan ürünler zincirle korunuyor. Her gün insanımızın onuru ayaklar altına alınıyor" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi ile ilgili kurumlara 'isyan' etti: Çocuk musunuz?

Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen depremin ardından olası İstanbul depremi gündem olmuştu. Kentin ve ülkenin buna ne kadar hazır olduğu tartışmaları yapılmıştı. Bu konudaki eksikliği her fırsatta dile getiren

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sonunda isyan etti. Görür, beklenen İstanbul depremi için zamanın çok daraldığını ancak kentte hummalı bir çalışma görülmediğini belirtti. Türkiye'de hiçbir kurumun depreme hazır olmadığını söyleyen Görür, " Bir hükümetle belediye kol kola vermezse İstanbul’u depreme hazırlayabilir misiniz? Çocuk musunuz ya? Böyle şey olabilir mi?" diye tepki gösterdi.

Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de depremin ardından kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve 791 binanın yıkılacağını açıkladı.

Bakan Soylu: İstiklal Caddesi'ndeki bomba, sosyal medya üzerinden yaptırıldı

İçişleri Bakanı Soylu, İstiklal Caddesi'ndeki patlamada kullanılan bombanın "sosyal medya üzerinden teker teker tarif edilerek yaptırıldığını" söyledi. Bakan Soylu, “Devlet dedikodu yapmaz, devlet bilgiyle çalışır ve kendi tecrübesine, ciddiyetine uygun şekilde çalışır. İlk verilen ifadelerde 'ben bilmiyordum bunu çikolata paketi sanıyordum' sözleri gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu.

Silindir operasyonu: 400 gözaltı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 50 ilde "Silindir" adıyla operasyon başlatıldığını ve hakkında gözaltı kararı verilen 502 kişiden 400'ünün yakalandığını açıkladı.

Organize suç örgütlerinin suç yöntemleri de deşifre edildi. Buna göre tefecilik yapan şüpheliler senet imzalattıkları kişilerin ikametlerine silahlı baskın düzenliyordu.

Paravan şirketlerle girdikleri kamu ihalelerini kazanın esnafı tehdit ediyordu.

BİM CEO'su Aykaç'a bir tehdit daha

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zamların sorunlusu olarak zincir marketleri sorumlu tutup FETÖ bağlantılarının araştırılmasını istemesinin ardından başlayan gerilim büyüyerek devam ediyor. BİM CEO’su Galip Aykaç, açıklamaları algı operasyonu olarak nitelendirmiş ve sert bir yanıt vermişti.

Bu yanıtın ardından önce Kürşad Yılmaz, ardından Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu ve son Kırıkale’de faaliyet gösteren Aybimaş firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ayan, Aykaç’ı tehdit etti.

Ramazan Ayan, "Nasıl ki denizler dalgalar ile pisliği kenara atıyorsa biz de sizi bu dalgalar ile kenara atacağız” dedi. Ayan, BİM çalışanlarını kendi marketlerine alacaklarını ve şubenin kapanacağını savundu.

EKONOMİ

Eczacıbaşı, Madenciler Günü’nde 243 işçiyi işten çıkardı

Eczacıbaşı Holding’e bağlı Esan Madencilik, Balıkesir Balya’da bulunan madende Bağımsız-İş Sendikası üyesi 243 işçiyi işten çıkardı.

4 Aralık Madenciler Günün’nde yaşanan işten çıkarmalara gerekçe olarak "mücbir sebepler ve arazi koşulları" gösterildi.

Ancak Bağımsız Maden-İş Sendikası, işçilerin sendikaya üye olup haklarını aradıkları için işten çıkarıldıklarını belirtiyor.

İşten çıkarma kararının ardından madenciler, Eczacıbaşı Esan Kuzey sahası önünde toplanarak, direnişe başladı. İşe iade edilmelerini isteyen işçilerin eylemi devam ediyor.

Eczacılar 2022'yi 'yok ilaç' yılı ilan etti: Her üç hastadan ikisi ilaç alamadan eczaneden çıkıyor

Eczanelerde ilaç sıkıntısı büyüyor. 2022’yi, “yok ilaç” yılı ilan eden eczacılar, önceki yıllarda son çeyrekte yaşanılan ilaç sıkıntısının artık kronik hale geldiğini belirtti. Türk Eczacıları Birliği'nin eski Başkanı Erdoğan Çolak, “Şu anda piyasada 2 binden fazla kalem ilaç yok. Bu da hem biz eczacıları hem de vatandaşı mağdur ediyor. Her üç hastadan ikisi ilaç alamadan eczaneden çıkıyor” diye konuştu.

Merkez Bankası’ndan enflasyon raporu

Merkez Bankası, kasım ayı enflasyon rakamlarına ilişkin Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayınladı. Raporda enflasyona etki eden kalemler tek tek analiz edildi. Rapora göre, kasımda tüketici yıllık enflasyonu gıda hariç tüm alt gruplarda gerilerken, aylık bazda gıda grubu fiyat artışları öne çıktı.

'Enflasyon düşecek fiyatlar düşmeyecek'

TÜİK’in enflasyonu yüzde 84 olarak açıklamıştı. Ekim ayına göre 1 puanlık düşüşü de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” diye duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da gelecek yıl şubat ayından itibaren enflasyonun makul bir noktaya geleceğini söyledi.

Ekonomistlere göre ise kasım ayı enflasyon rakamlarındaki düşüş "baz etkisiyle önümüzdeki aylarda da devam edecek bir eğim" ve fiyatlara yansımayak. Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş şu yorumu yaptı: “Yıllık enflasyon oranı kasım sonundan ocak sonuna, iki ayda tam 29 puan düşecek. Ve bu düşüş mayısa kadar devam edecek.

Fiyatlar artmaya devam edecek. Ama yıllık enflasyon oranındaki düşüş, sanki fiyatlar geriliyormuş gibi servis edilecek.

2023 yılının resmi enflasyon hedefi yüzde 25. Bu oranda kalınması neredeyse olanaksız da, hadi kalındı diyelim. Bu yıl aralıkta 100 liraya satın alınabilen bir mal ve hizmet, önümüzdeki yıl aralıkta en az 125 lira olacak.”

SGK’nın finansman açığı 9 ayda 37 milyar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bütçeden finans edilen finansman açığı, geçen yılın aynı dönemine göre, yılın ilk 9 ayında 37.9 milyar lira oldu.

Gayrimenkul alım ve satım vergisinde artık güncel rayiç baz alınacak

Maliye rayiç güncellemesi yaparak konut satışlarından elde edilen vergi gelirini artırmak için harekete geçti. 1 Ocak 2023’ten itibaren gayrimenkul alım satımında rayiç bedeli düşük göstermek olumsuz hale gelecek. Bu durum emlak alım satımının daha yüksek vergiye tabi olacağı ve bunun da emlak maliyetini artıracağı anlamına geliyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a: Gereğini bir gece ansızın yaparız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Rodos ve Midilli’deki tatbikatına ilişkin konuştu. Yunanistan’ın barış istemediğini ve iki anlaşmalara uymadığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan şunu unutmasın; 'rüzgar eken fırtına biçer.' Barışı istemiyorsan biz de gereğini bir gece ansızın yaparız" dedi.

Yunanistan’da polis şiddetine büyük protesto

Yunanistan'ın Selanik kentinde Roman asıllı 16 yaşındaki bir gencin polis tarafından vurulması üzerine büyük protestolar başladı.

Selanik'te yaşanan olay aynı zamanda, 2008'de polis kurşunu ile hayatını kaybeden 15 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos'un ölüm yıl dönümünden bir gün önce meydana geldi. Grigoropulos'un 14 yıl önce Atina'da polis tarafından öldürülmesinin ardından, ülke çapında haftalarca süren ve yer yer büyük şiddet olaylarına sahne olan kitlesel protesto eylemleri düzenlenmişti. Söz konusu olay her yıl 6 Aralık'ta protesto gösterileri ile anılmaya devam ediliyor.

Kalıcı barınma talep eden göçmen çocuklar Paris'te çadır kampı kurdu

Fransa'da çoğunlukla Batı Afrika ve Afganistan'dan gelen ortalama 15 yaşlarındaki 350 kadar göçmen çocuk, kalıcı barınma talebiyle 2 Aralık'tan bu yana başkent Paris'te yardım kuruluşlarının desteğiyle çadırlarda kalıyor. Ülkesi Mali'den ağustos ayında yola çıkarak Fas ve İspanya'nın ardından Fransa'ya vardığını söyleyen 16 yaşındaki bir çocuk ,sokakta uyuduklarını anlatarak, "Çok soğuk. Çadırlardan içeriye su akıyor. Devletten yardım istemek için buradayız" dedi.

Gineli 14 yaşındaki başka bir çocuk da yağmur nedeniyle kaldıkları çadırların ıslak olduğunu belirterek, kampta ayakları şişen ve ağır hasta olan çocuklar bulunduğunu kaydetti.

İran yargısı: İdam cezalarının bir kısmı onaylandı, yakında infaz edilecek

İran'da Mahsa Jîna Amini'nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda idama mahkum edilen 6 kişiden bir kısmının cezalarının Yüksek Mahkeme'de onaylandığı ve yakında infaz edileceği bildirildi.

Endonezya'da evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası getiren yasa onaylandı

Endonezya'da evlilik dışı cinsel ilişkiye bir yıla kadar hapis cezası öngören yeni ceza kanunu değişikliği parlamentodan geçti. Değişiklik, ayrıca devlet başkanı veya devlet kurumlarına hakaret etmeyi ve Endonezya'nın devlet ideolojisine aykırı herhangi bir görüş ifade etmeyi yasaklıyor.

Avrupa'da 'kara para' operasyonu: 2 bin 469 kişi gözaltında

Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol koordinasyonunda 25 ülkede gerçekleşen kara para aklama ve para kuryelerine yönelik operasyonda 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı, 8 bin 755 para kuryesinin tespit edildiği bildirildi. Europol'den yapılan yazılı açıklamada, para aklayan ve kuryeleri işe alan 222 kişi ve 8 bin 755 para kuryesinin tespit edilerek 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Uzmanlardan yeni varyant uyarısı:

50 ülkede tespit edilen yeni bir Omicron türünün mevcut Kovid-19 türlerine direnç gösterdiği tespit adildi. Virologlar, son haftalarda artan vakalara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Yeni varyant da diğerleri gibi ateş, öksürük, bitkinlik, tıkanıklık, boğaz ağrısı, mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı gibi semptomlara sahip. Ancak bazı uzmanlar, BQ1 varyantının bağışıklığı düşük kişiler için büyük bir zorluk oluşturabileceğinden endişeli.

KISA DALGA’DAN

Emekli hakim, akademisyen Orhan Gazi Ertekin ile avukat Seda Alçınar’ın kaleme aldıkları “Cellatlarım Olabilirsiniz ama Yargıçlarım Asla” kitabında yargının artık doğrudan infaz eden bir kurum haline geldiğini ileri sürülüyor. Kemal Göktaş, Orhan Gazi Ertekin ile yargının cellatlaşma sürecini ve buradan nasıl çıkılabileceğini konuşuyor.