'Kurak Günler'e bir bilet...

'Kurak Günler'e bir bilet...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

9 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Hiranur Vakfı şeyhi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirmesiyle ilgili skandala tepkiler çığ gibi büyüyor.../ Eğitim- İş Başkanı: Dört çocuktan biri okula aç gidiyor.../ Yönetmen Emin Alper açıkladı: Bakanlık 'Kurak Günler' için verdiği fonu geri istedi... Film bugün vizyona giriyor / Sendikalardan Türk-İş'e asgari ücret tepkisi: Kira bile ödenmez.../ Putin: Nükleer savaş tehdidi büyüyor... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

İstismara büyük tepki

Hiranur Vakfı şeyhi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirmesiyle ilgili skandala sürüyor.

Birgün yazarı Timur Soykan’ın olayı 3 Aralık’ta gündeme getirmesinden bu yana kamuoyunda yoğun tepki oluşurken, dün itibariyle neredeyse tüm siyasi partilerden çocuk istismarını kınayan mesajlar geldi. Aile Bakanlığı davaya müdahil olduğunu açıklarken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da müfettişlerin inceleme başlattığını söyledi.

Bu arada Gümüşel’in diğer üç çocuğu video çekip iddiaları reddetti. Dava dosyasına giren 6 yaşındaki cocuğun gelinlikli fotoğraflarının ise etkinlikte çekildiğini öne sürdü.

Ancak gazeteci Timur Soykan, dava dosyasından belgelerle yanıt verdi. Söz konusu dava 6 yaşındayken evlendirilen H.K.G.’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonunda açılmıştı. Fakat, 10 yıl süren istismarda bugüne kadar tarikattan tutuklanan olmadı…

Siyasetçilerin tepkilerinden bazıları şöyle:

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çocuk istismarını lanetliyoruz. Mağdur her kimse yanındayız; suçlu her kimse karşısındayız” ifadelerini kullandı. Dün de bakanlar peş peşe açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir. Hak ettiğinizi bulacaksınız” derken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız” dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu suça ortak olanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da “6 yaşındaki çocuklara tecavüz eden, Enes Kara'yı intihara sürükleyen cemaatleri, tarikatları ülkemizde istemiyoruz” mesajı paylaştı.

Meclis'teki kavga nedeniyle 4 vekilin maaşından 95 bin TL kesilecek

Meclis’te 2023 bütçe görüşmesinde İYİ Partili Hüseyin Örs’ün yaralandığı kavgayla ilgili CHP, HDP, İYİ Parti ve AKP’li 4 milletvekilinin maaşından toplam 95 bin lira ceza kesilecek ve Hazine’ye aktarılacak.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yumruk atan AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’a iki birleşim geçici çıkarma cezası verildi.

Sendika başkanı: Dört çocuktan biri okula aç gidiyor

Artan enflasyon dar gelirlinin geçimini zorlaştırırken, muhalefet partileri okullardan en azından bir öğün yemeğin ücretsiz verilmesi gerektiğini savunuyor. AKP ve MHP ise bu konuyla ilgiliyi Meclis’e gelen öneriyi reddetmişti. Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, okullarda ücretsiz bir gün yemeğin yıllık 50 milyar olduğunu söyledi. Özbay, çocukların yüzde 25'inin okula aç gittiğini ifade etti. Özbay şu çağrıyı yaptı: “Yol ve köprü garanti ödemeleri ile şehir hastaneleri için ayrılan 100 milyar TL ödenek ile bütün çocuklarımızı beslememiz mümkün.”

Yönetmen Emin Alper açıkladı: Bakanlık 'Kurak Günler' için verdiği fonu geri istedi

Yönetmen Emin Alper, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Kurak Günler" filminin çekimleri için verdiği destek fonunu geri istediğini duyurdu. Alper, "Kurak Günler sayesinde ilk kez uzun metraj bir film için 'parayı geri isteme' örtük tehdidi hayata geçirildi" dedi.

Yönetmen Emin Alper, Altın Portal Film Festivali töreninde Gezi davasından tutuklu olan ve filmin yapımcılarından olan Çiğdem Mater’e selam göndererek "Bu karanlık, bu kötü günler geçecek ve dostlarımızı bir şenlik havasında tutuldukları yerlerden çıkarıp layık oldukları yerlere oturtacağız" demişti. Alper bu sözleri nedeniyle hedef gösterilmişti. Kurak Günler filmi bugün vizyona girecek. Sosyal medyadan birçok kişi filme bilet alarak destek olacaklarını belirtti ve çağrı yaptı.

EKONOMİ

Türk-İş: Asgari ücretin ilk toplantısı olumlu geçti

Milyonlarca kişinin sonucunu merakla beklediği toplantının ilki dün yapılmıştı. 2023 yılının asgari ücretini belirlemek için 3 toplantı daha yapılacak, ardından sonuç açıklanacak. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının, 'masadaki işveren tarafıyla olumlu geçtiğini' söyledi. Kavlak, “Oran yüzde 50'lerin üzerinde” dedi.

Sendikalardan Türk-İş'e asgari ücret tepkisi: Kira bile ödenmez

Bu arada Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın asgari ücret görüşmeleri başlamadan önce açıkladığı 7 bin 785 TL rakamı eleştirilere neden oldu.

-DİSK İstanbul Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, asgari ücretin 13 bin 200 TL olması gerektiğini belirterek bunun bilimsel verilere dayandığını söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’ndan Hüseyin Özev de, TÜRK-İŞ’in öne sürdüğü fiyatla bir kiranın bile ödenmediğini söyledi.

HDP’den Cemalettin Yüksel de asgari ücretin 12 bin 500 TL olması gerektiğini belirterek, TÜİK oranlarının baz alınmasının yanıltıcı olduğunu vurguladı.

Erdoğan'dan mesaj: Yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, rekor seviyelere ulaşan enflasyonda yılbaşında itibaren düşüş sinyali verdi.

Erdoğan, “Aldığımız tedbirlerin etkisiyle inşallah önümüzdeki yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız” dedi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyonda baz etkisi dışında da düşüş olacağını söyledi. Kavcıoğlu, kalıcı fiyat istikrarının da sağlanacağını kaydetti.

Reuters: Suudi Arabistan'la swap anlaşması birkaç gün içinde yapılacak, Türkiye'ye 5 milyar dolar gelecek

Suudi Arabistan'ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na 5 milyar dolarlık mevduat sağlayacağı iddiaları kasım ayında gündeme gelmişti. Bloomberg HT'nin Reuters'tan aktardığı haberine göre Suudi Arabistan Maliye Bakanı iki ülke arasında varılan mutabakat kapsamında 'birkaç gün içinde' TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracaklarını açıkladı. Bakan gazetecilere verdiği demeçte, "Yakında bu işlem gerçekleşecek. Karar iki ülke arasında alındı."

Türkiye'de 5 yıldır fiyatı artmayan tek ürüne yine zam gelmedi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, alışveriş poşeti fiyatının 25 kuruştan 75 kuruşa yükseltilmesi için talepte talepte bulunmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, poşet fiyatlarının 2023’te de da 25 kuruş olacağını duyurdu. Poşet, 2019’dan beri 25 kuruşa satılıyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD'de F-16 açıklaması: Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamak istiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'ye F-16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin savunma bütçesinin nihai metninden çıkarılmasına ilişkin, ABD'nin, önemli NATO müttefiki Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olduğunu söyledi.

Putin: Nükleer savaş tehdidi büyüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer savaş tehdidinin büyüdüğünü söyledi. Putin şöyle konuştu: “Biz çıldırmadık, nükleer silahların ne olduğunun farkındayız. Bu araçlara diğer tüm nükleer ülkelerden daha gelişmiş ve modern biçimde sahibiz. Ama bu silahı bir jilet gibi savurarak dünyanın karşısına da çıkacak değiliz.”

Putin bu açıklamaları yaparken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna Savaşı'nda nükleer silahların kullanılması riskinin azaldığını dile getirdi.

İran'da protestolarla ilgili ilk idam gerçekleşti

İran'da Mahsa Amini'nin ölümü sonrası başlayan protestolarla ilk idam cezası infaz edildi. İran basını bir güvenlik görevlisini bıçakla yaraladığı iddia edilen kişinin idam edildiğini duyurdu.

Peru’da siyasi kriz

Güney Amerika ülkesi Peru’da siyasi kriz çıktı. Devlet Başkanı Castillo, devlet televizyonuna çıkarak çoğunluğunu muhalefetin oluşturduğu Kongre'yi feshedeceğini ve "özel acil durum hükümeti" kuracağını söyledi. Ancak parlamento bu sözleri ciddiye almadı, hızla toplanarak Castillo'yu azletme kararı aldı. Castillo, kısa süre içinde "meşru hükümete karşı ayaklanma başlatmak" suçlamasıyla gözaltına alındı. Dina Boluarte, yemin ederek hemen göreve başladı ve Peru’nun ilk kadın başkanı oldu.

Taliban ilk halka açık idamını infaz etti, yüzlerce kişi izledi

Afganistan'da geçen yıl kontrolü ele geçiren ve hızla katı şeriat kurallarını hayata geçiren Taliban, ilk halka açık idamını infaz etti. İnfazı yüzlerce kişinin yanı sıra Taliban'ın üst düzey yetkilileri de izledi. Taliban 1996-2001 arasında ülkeyi yönettiği dönemde çok sayıda kişiye kırbaç cezası vermiş, birçok kişi de taşlanarak öldürülmüştü.

AB ülkelerinin savunma harcamaları ilk kez 200 milyar euro aştı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, 2021'de ilk kez 200 milyar euro'dan fazla savunma harcaması yaptı.

Danimarka dışında 26 AB ülkesinin verdiği bilgileri göz önünde bulunduran Avrupa Savunma Ajansı'nın (EDA) raporuna göre, savunma harcamaları geçen sene ilk defa 214 milyar euro oldu.

New York Times gazetesi çalışanlarından 24 saatlik grev

Dünyanın en ünlü gazetelerinden ABD merkezli New York Times (NYT) çalışanı 1100 kişi, maaş anlaşmazlığının bir yıldır çözülememesi üzerine greve çıkma kararı aldı. Gazete yönetimi ile çalışanların örgütlü olduğu sendika New York NewsGuild arasında, Mart 2021’den beri yapılan 40 görüşmede taraflar maaşlar, sağlık ile emeklilik hakları gibi konularda anlaşmaya varamamıştı.

KISA DALGA’DAN

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm?e=PFC4043688863" width=“100%"></iframe>

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da Susma Platformu’ndan Sonay Ban, kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklamaları anlatıyor.