Seçim geliyor, borçlar affediliyor

Seçim geliyor, borçlar affediliyor
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu 'Bülten'de...

21 OCAK 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Erdoğan: 60 gün ne zaman bitiyorsa seçim günüdür .../ Altılı masa şubatta açıklar mı?.../ İmamoğlu, 15 şehirlik Anadolu turuna çıkıyor.../ Kuraklığın korkutucu boyutu: Ocak ayında tarla sulanıyor!.../ Konya’da barınakta köpeğin öldürülmesi davasında ödül gibi ceza.../ EYT’de şubatta yasa, martta maaş.../ AKP'den seçim öncesi yeni hamle: Borç yapılandırması geliyor.../ TOBB: Aralık ayında kapanan şirket sayısı yüzde 177,3 arttı.../ Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı... Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan: 60 gün ne zaman bitiyorsa seçim günüdür

Seçim tarihini 14 mayıs olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni açıklamalar geldi. “Seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık” diyen Erdoğan şöyle dedi:

“Şu an Türkiye’de cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 60 gün öncesinde ilanını yapar, sonra YSK kronolojik yapıyı çalıştırır. 60 gün ne zaman bitiyorsa seçim günüdür. Bunu da YSK takip eder.”

Muhalefetten seçim tarihine ilişkin itiraz gelmedi. Ancak muhalefet seçim kararının Meclis’ten çıkmasına destek vermeyecek. Bu durumda seçim Cumhurbaşkanı kararıyla yapılacak.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın konuyla ilgili son açıklaması da şöyle: “Kararın Meclis'ten çıkmasını isterdik. İYİ Parti ve CHP yolu kapattı. Seçim tarihini Cumhurbaşkanının almasını bekliyoruz. Karar 9-10 Mart tarihlerinde açıklanabilir" dedi.

Altılı masa şubatta açıklar mı?

Seçim tarihi olarak 14 Mayıs'ın işaret edilmesinin ardından gözler 6'lı masanın adayına çevrildi. CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, adayın muhtemelen Şubat ayı içerisinde açıklanacağını söyledi.

Demirtaş: Ortak adayda top Altılı Masa'dadır

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortak adaya kapılarını kapatmadığını belirten Demirtaş, "Top Altılı Masa'dadır" dedi.

İmamoğlu, 15 şehirlik Anadolu turuna çıkıyor

Adı altılı masanın olası Cumhurbaşkanı adayları arasında anılan ve son olarak hakkında verilen hapis cezasıyla birlikte siyasi yasak istenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan tam da bu süreçte dikkat çeken bir hamle geldi.

İmamoğlu 15 şehri kapsayan Anadolu turuna çıktı. Imamoğlu dün ilk olarak Kastamonu’yu ziyaret etti.

İmamoğlu önümüzdeki günlerde de aralarında Sinop, Karabük, Tunceli, Artvin, Giresun ve Hakkari’nin de bulunduğu kentleri ziyaret edecek.

İmamoğlu'nun ziyaretleri öncesinde CHP Genel Merkezi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da bilgilendirdiği öğrenildi.

İmamoğlu, 2022 yılı Mayıs ayınd üç günlük Karadeniz gezisine çıkmış ve bu ziyaret siyasette de gündem yaratmıştı. "Cumhurbaşkanı adaylığı hamlesi" olarak yorumlanan ziyaretin CHP yönetiminin onayı olmadan yapıldığı iddia edilmiş ancak her iki taraftan yapılan açıklamalarla bu iddianın doğru olmadığı öne sürülmüştü.

Cindoruk’tan Erdoğan’a 14 Mayıs hatırlatması: Muhalefet iktidara gelmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs’ı seçim tarihi olarak işaret ederken Menderes’in iktidara geldiği 1950 seçimlerine gönderme yapmıştı.

1950'li yıllardan itibaren siyasi hayatın içinde olan eski Meclis başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, 14 Mayıs 1950'de seçimleri iktidar partisinin kaybettiğini muhalefetin kazandığını hatırlattı “Bu 14 Mayıs'ta yine muhalefet iktidar olabilir” dedi.

Cindoruk, bütün siyasi partilere güç birliği yapmalarını tavsiye ederken “İktidar partisi kazanırsa ortaya çıkacak rejim, siyasal İslam rejiminin kuvvetlenmesi olacaktır” diye konuştu.

Karneler alındı: 19 milyon öğrenci yarıyıl tatiline girdi

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci karnesini alarak yarıyıl tatiline girdi.

İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem, 6 Şubat'ta başlayacak, 17-20 Nisan'da ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim öğretim dönemi, 16 Haziran 2023'te sona erecek.

Konya’da barınakta köpeğin öldürülmesi davasında karar

Konya’da barınakta köpeğin öldürülmesi davasında karar

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde bir köpeğin kürekle öldürülmesi davasında karar çıktı. Sağlık teknisyeni Murat Bacak ile Sefa Çakmak’a önce 1'er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme bu cezayı nitelikli halden 1 yıl 6 aya çıkardı. Sonra da pişmanlıklarından dolayı cezayı 1 yıl 3 ay indirip hükmün açıklanmasını erteledi.

Kuraklığın korkutucu boyutu: Ocak ayında tarla sulanıyor!

Türkiye’nin öne çıkan gündem maddelerinden biri de kuraklık. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre Türkiye’de Aralık 2022’de kaydedilen yağış, Aralık 2021'e göre yüzde 57 daha azdı.

Yağışlarda en fazla azalma yüzde 75 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşandı. Doğu Anadolu Bölgesi aralık ayı yağışları son 27 yılın en düşük seviyesine indi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler arasında olduğuna dikkat çekerken, Akdeniz bölgesinin giderek daha sıcak ve kurak hale geldiğini belirtti.

Ekonomi gazetesinden Ali Ekber Yıldırım köşe yazısında bu konuya ilişkin son gelişmeleri aktardı. Yıldırım buğday, arpa ekimi yapan çiftçilerin daha önce görülmemiş şekilde ocak ayında sulama yaptığını vurguladı.

Tarımda en büyük endişe ise ilkbaharda yağışların yetersiz kalması. Bu konuda ise net tahminler yapılamıyor.

Özellikle büyük kentlerde ise kullanılan su azalıyor. İSKİ’nin dün açıkladığı verilerine göre barajlardaki doluluk oranı yüzde 30'a düştü. Kurum, yurttaşları da su kullanımında dikkatli davranmaya çağırdı.

EKONOMİ

EYT’de şubatta yasa, martta maaş

Milyonlarca kişi günlerdir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı EYT düzenlemesinin yasal hale gelmesini bekliyor. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT'nin şubat ayı içinde yasalaşacağını ve mart ayı içinde de maaşların ödeneceğini söyledi.

AKP'den seçim öncesi yeni hamle: Borç yapılandırması geliyor

AKP, yaklaşan seçimler öncesi devlete olan tüm borçlar için yeni bir yapılandırma paketi hazırladı.

NTV’nin haberine göre 'Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi' diye anılan düzenleme gelecek hafta başında Kabine toplantısında ele alınacak, şubat ortasında yasalaşacak.

NTV'den Ahmet Ergen'in haberine göre 31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak.

Düzenlemenin vergi borçlarını; dava sürecinde olan cezaları, öğrenim kredilerini, trafik cezalarını, nüfus cezalarını, askerlik cezalarını, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş cezalarını da , kapsaması bekleniyor.

TOBB: Aralık ayında kapanan şirket sayısı yüzde 177,3 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), aralık ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı.

Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısı yüzde 177,3, kapanan kooperatif sayısı yüzde 218,8, kapanan gerçek kişi ticari işletmelerin sayısı yüzde 41,3 arttı.

Tarımsal girdi fiyatları yüzde 121 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; tarımsal girdi fiyatları, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,38 arttı. Tarımsal girdi fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 121,49 oldu.

Fitch, rezervdeki iyileşmeyi sürdürülebilir bulmadı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin rezervlerinin seyri ve seçim öncesi politikasıyla ilgili rapor yayınladı.

Fitch, Türkiye’nin uluslararası rezervlerindeki iyileşmenin sürdürebilir olmadığını bildirdi.

Kurum, genel seçim öncesinde yüksek seviyede ekonomik büyüme ve istihdam için uyguladığı politikaların kalıcı iyileşmeye uygun olmadığının ifade etti.

SPK'dan sosyal medya yorumcularına uyarı: '24 saat izliyoruz'

Sosyal medyada yatırımcılara yanıltıcı bilgi verenlere Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) uyarı geldi. SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, sosyal medya hesaplarının 24 saat takip edildiğini belirtirken, "Hatta borsa paylaşımı yapan hesaplar bazen şifreli mesajlar yolluyor mu diye de bakıyoruz." dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Mitsotakis: Türkiye ile savaşmayacağız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye ile ülkesi arasındaki anlaşmazlıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşarak çözebileceğine inandığını söyledi. Mitsotakis "Türkiye ile savaşmayacağız" dedi.

Erdoğan’a dün Miçotakis’in bu açıklamaları soruldu. Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu:

“Bu söylemler bölgenin kaderini belirlemeye yeterli değildir. Gerek Lozan gerek diğer anlaşmalara ters adımlar atılıyor. Gereken adımları biz uluslararası toplantılarda söylüyoruz. Bunlar da başlarının çaresine bakacaklar."

Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunlar içinde Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusundaki anlaşmazlığın yanı sıra Atina'nın Ege'deki adalara asker ve silah konuşlandırması da yer alıyor. Ankara adalardaki Yunan askerî varlığının uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini belirtiyor. Yunanistan ise anlaşmaların adalarda asgari bir askeri varlığa izin verdiğini ileri sürüyor .

Zelenskiy'den Almanya'ya Leopard 2 tepkisi: Bu bir oyun değil, elinizde varsa bize verin

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Almanya'nın ülkesine Leopard 2 tanklarını göndermekte tereddüt etmesini eleştirerek, "Altı ay daha bu konuyu konuşabilirsiniz ama burada her gün insanlar ölüyor" dedi.

Zelenski ayrıca Silahların susması ve Rusya'nın suçunu kabul etmesi halinde diplomatik adımların gelebileceği sinyalini verdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, çarşamba günü Davos'ta Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının tedariki konusunda taahhütte bulunmaktan kaçınmıştı.

ABD'den Ukrayna'ya 2.5 milyar dolarlık ek askeri yardım

ABD yönetimi, ordu envanterinden Ukrayna'ya 2.5 milyar dolarlık ek askeri yardım yapılacağını açıkladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ukrayna'dan gelen 'Kırım'a operasyon' açıklamalarına yeşil ışık yaktı.

Ürdün, ABD'yle F-16 anlaşması imzaladı

Ürdün, ilk etapta 12 adet olmak üzere ABD ile F-16 savaş uçağı satın alımı için anlaşma imzaladı.

AA'nın Ürdün devlet televizyonu El-Memleke'den aktardığı habere göre, anlaşmanın, Amman'ın “savunma kapasitesini ve askeri caydırıcılığını güçlendirmeyi hedeflediği” belirtildi.

Peru’da 53 ölü

Peru'da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte'nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden Pedro Castillo yanlısı protestocular ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 53'e yükseldi. Protestolar, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun 7 Aralık 2022'de Kongre tarafından görevinden alınması üzerine patlak vermişti. Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, göstericilere 10 Ocak'ta bir kez daha diyalog çağrısında bulunmuş, eylemlerin son bulmasını istemişti. Kongre'de yapılan oylamada seçimin Nisan 2024'te yapılmasına karar verilmişti.

Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı

Almanya Federal Meclisi, IŞİD'in 2014 yılında Şengal'de Ezidilere yönelik katliamının soykırım olarak tanınmasını içeren önergeyi kabul etti. Meclis'teki oturuma katılan tüm milletvekilleri, önergeye 'evet' oyu verdi. Önergede, 5 binden fazla Ezidi'nin IŞİD tarafından işkence edilerek öldürüldüğü belirtildi.

Avrupa Parlamentosu'nun eski başkan yardımcısı Kaili'den Belçika'ya işkence suçlaması

Belçika Federal Savcılığı'nın 9 Aralık’ta düzenlendiği “temiz eller” operasyonu kapsamında,gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu'nun eski başkan yardımcısı Eva Kaili’nin tutukluluk hali devam ediyor.

Kaili ise avukatları aracılığıyla gözaltı sürecinin “Orta Çağ koşullarında” sürdüğünü savunan Kaili, 23 aylık bebeğini görmesine sadece iki kez izin verildiğini, geçen hafta kimseyle temas kurmasına izin verilmediğini öne sürdü.

KISA DALGA’DAN

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu ve Kısa Dalga işbirliğiyle hazırlanan “Bedenin Hakkı: Cinsel Hakları Konuşuyoruz” podcast serimizin üçüncü bölümü yayında. Bu bölümde Türkiye'de HIV ve AIDS'in takibi ve HIV'le yaşayanların deneyimleri konuları ele alınıyor.

Podcast