Herkes 'limiti' aştı

Herkes 'limiti' aştı

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu 'Bülten'de...

1 ŞUBAT 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gözler Millet İttifakı'nda... Babacan da 13 Şubat’ı işaret etti, "Ama uzayabilir" dedi.../ Devlet Bahçeli'den Sinan Ateş istifalarına dair ilk yorum.../ Kılıçdaroğlu: Ben Kemal geliyorum.../ İçişleri'nden 'güvenlik uyarısı' açıklaması: Tedbirler en üst seviyede.../ Umut Vakfı: 2022'de silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürüldü.../ Vatandaş kredi kartında ‘limitleri’ zorluyor: Haftalık harcamada rekor kırıldı.../ TÜİK açıkladı: Dış ticarette rekor açık!.../ İngiltere'de grevleri kısıtlayan yasa tasarısı Avam Kamarası'ndan geçti... Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Babacan da 13 Şubat’ı işaret etti

Millet ittifakı adını alan altılı masa aday arayışını sürdürürken liderlerden de mesajlar geliyor.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını 13 Şubat'ta belirleme niyetinde olduğunu söyledi. Babacan ancak bu sürecin bir hafta ya da 10 gün uzayabileceğini de belirtti.

Davutoğlu: Adayı belirleme sürecinde görüş ayrılıkları tabii olacak ama ortak akıl işleteceğiz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ise “Cumhurbaşkanı adayımız 13. cumhurbaşkanı olacaktır ve bu adayı belirleme sürecinde tabii görüş ayrılıkları olabilir. Ama hep beraber bir ortak akıl işleteceğiz" dedi.

Devlet Bahçeli'den Sinan Ateş istifalarına dair ilk yorum

Ülkü Ocakları’nın eski başkanı Sinan Ateş

30 Aralık'ta Ankara'da öldürülmüştü. Cinayete dair sis perdesi aralanmazken, MHP'nin tutumuna tepki gösteren yaklaşık 17 bin üye istifa etti.

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında istifalara ilişkin ilk kez değerlendirme yaptı. "Partimizin zor durumda olduğunu söyleyen çapulcular vardır” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Bıyığını kesmiş ayrılanlar varmış. Hiç olmayanların yokluğundan şikayet edecek değiliz. İşimize, önümüze bakıyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Damarımıza basanlarla, kurumsal kimliğimize saldıranlarla hesaplaşacağız."

MHP lideri Bahçeli, konuşmasında Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığının anayasaya uygun olduğunu savundu. Bahçeli, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi içinde "bir kez" seçildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu: Ben Kemal geliyorum...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da grup toplantısında "Bu rejim bizi mahvetti. Bu rejim Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir beka sorunudur. Türkiye buradan çıkmak zorundadır" dedi.

Kılıçdaroğlu, toplatıda şunları söyledi: ”Bizim hırsıza muamelemiz çok açık ve nettir. Vuracağız neşteri, alacağız devlet malını geriye. Seçimin ertesi günü onların telefonu acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: Ben Kemal geliyorum."

Buldan: Aday olamazsın Erdoğan

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da partisinin grup toplantısında kapatma davasına değinerek “HDP'siz bir seçim süreci tasarlayanlar bilsin ki tasarılarınız çöp olacaktır” dedi. Buldan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Üçüncü kez aday olamazsın” diye seslendi.

İçişleri'nden 'güvenlik uyarısı' açıklaması: Tedbirler en üst seviyede

ABD ve Avrupa Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakılmasının ardından 'Türkiye'de olası misilleme saldırılarına karşı' güvenlik uyarısı yapmıştı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, güvenlik tedbirlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı belirtildi. Yılın ilk ayında IŞİD’e karşı 60 operasyon düzenlendiği ve 95 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

Barış bildirisi imzacılardan akademisyen Dinçer Demirkent hakkında göreve iade kararı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza attığı için KHK ile ihraç edilen akademisyen Dinçer Demirkent hakkında göreve iade kararı verildi.

Takvimdeki 13 aşıdan dördü yok, bebekler aşı yapılmadan gönderiliyor

Ulusal aşı takvimine HPV aşısının eklenmesi beklenirken verem, çocuk felci, hepatit B, tetanos gibi temel bebek ve çocuk aşıları bulunamıyor.

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'a konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aile Hekimi Dr. Saffet Ercan, ilçe sağlık müdürlüklerine sınırlı sayıda aşı gönderildiğini söyledi. Ercan, “Çocuklar aşı olmadan geri dönüyor. Ulusal aşı takviminde bulunan 13 aşıdan 4’ü yok. Bu hem bebeğin sağlığı hem toplum sağlığı için risk teşkil ediyor. Hastalık çocuklar arasında yayılmaya başlıyor” diye konuştu.

Umut Vakfı: 2022'de silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürüldü

Bireysel silahlanmaya ve silahlı şiddetteki artışa dikkat çekmek için çalışan Umut Vakfı, 2022 Türkiye Şiddet Haritası'nı yayınladı.

Vakfın yerel ve ulusal medyada yayınlanan haberlerle hazırladığı raporda göre medyaya 3 bin 984 silahlı şiddet olayı yansıdı. Türkiye genelinde yaşanan bu silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürüldü, 4 bin 231 kişi de yaralandı.

Umut Vakfı’nın açıklamasında şu değerlendirme yer aldı: “Göz yumulan bireysel silahlanma sonucu her çapta silaha kolaylıkla ulaşan şiddet yanlıları, hem insanları, hem de sokaklarda kedileri, köpekleri, yani her türlü canlıyı hedef göstererek yaralıyor, öldürüyorlar. Adalet ve yasal düzenlemeler, bireysel silahlanmanın önlenmesi, adaletin hakkıyla uygulanması herkese, ama herkese lazım.”

Şiddet faili eşler…

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 verilerini açıkladı. Rapora göre, Hatta geçen yıl toplam 5 bin 15 çağrı geldi. Kayıt açılan bin 527 vakanın bin 103’ünü ev içi şiddet ihbarı oluşturdu. Ev içi şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti olarak bildirilirken, 232 çağrıda sığınma evi talep edildi. İhbar edilen şiddet vakalarının yüzde 42,31’ini psikolojik şiddet, yüzde 34,45’ini fiziksel şiddet oluşturdu

EKONOMİ

Vatandaş kredi kartında ‘limitleri’ zorluyor: Haftalık harcamada rekor kırıldı

Türkiye’de son dönemde tüketici kredilerinde yaşanan hızlı artışın yanı sıra banka ve kredi kartı harcamaları da rekor kırdı. Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın Merkez Bankası verilerinden aktardığına göre, banka ve kredi kartı harcamaları 4 haftalık ortalamada 100 milyar 85 milyon 182 bin liraya yükseldi. Yıllık artış oranı ise yüzde 150’nin üzerinde oldu. Kart bakiyesinin bireysel kredilerdeki payı yüzde 30’a dayandı.

TÜİK açıkladı: Dış ticarette rekor açık!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2022 Aralık ayı Dış Ticaret İstatistikleri yayımlandı. Verilere göre, 2022 yılının tamamında dış ticaret açığı yüzde 137 artarak yıllık bazda rekor açık kaydedildi.

IMF Türkiye için büyüme tahminini sabit bıraktı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu güncelledi. IMF, 2023 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,9 olarak açıkladı.

IMF Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 3 olarak korudu.Türkiye ekonomisinin 2024'te de yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü.

Türkiye Yolsuzluk Algı Endeksi'nde son 10 yılın dibinde

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün (Transparency International) 2022 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı. Türkiye, 36 puanla endekste yer alan 180 ülke arasında 101. sırada yer aldı. Türkiye, son 10 yılın en düşük puanını da almış oldu. Türkiye, endeksin ilk açıklandığı 2012'de 49 puanla 54. sırada yer alıyordu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Finlandiya, NATO’ya İsveç’le birlikte katılacak

İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyelik süreciyle ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

İki ülke üyelik için birlikte başvurmuştu.

Ancak, İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen Kur'an yakma eyleminin ardından Türkiye ile İsveç arasında gerilim tırmandı. Ve üçlü görüşmeler de askıya alındı.

Türkiye, Finlandiya’nın adaylığına yeşil ışık yakarken Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç olmadan NATO'ya katılmaları gibi bir seçeneğin olmadığını söyledi.

Bu arada Finlandiya Ulusal Polis Kurulu, kutsal kitapları hedef alan eylemlerin suç sayılacağını ve polisin bu tür eylemlere izin vermeyeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada "Şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil" dedi.

ABD ve Brezilya Ukrayna’ya mühimmat göndermeyecek

ABD Başkanı Joe Biden, Ukraynalı yetkililerin hava desteği çağrılarına rağmen Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermeyeceklerini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Ukrayna’ya uçak göndermeyeceğini söylemişti.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva da Ukrayna’ya mühimmat desteği sağlanmayacağını söyledi.

Brezilya'nın, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmada taraf olmadığını söyleyen Lula Bir taraf savaşmadığında, diğer taraf da savaşamaz" dedi

Ukrayna "yerli" İHA üretimi için düğmeye bastı

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, 2023'te İHA'lara yatırım yapılacağını, Ukraynalı 16 şirketle tedarik anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Taliban sorumluluğu reddetti: Pakistan'da ölü sayısı 83'e ulaştı

Pakistan'ın Peşaver kentinde camiye düzenlenen bombalı saldırıda can kaybı 83'e yükseldi. Kasım ayında Pakistan’da ateşkesi sonlandıran Pakistan Talibanı ise saldırıda sorumluluğu reddetti.

İngiltere'de grevleri kısıtlayan yasa tasarısı Avam Kamarası'ndan geçti

İngiltere'de bazı sektörlerdkie grevler sırasında minimum düzeyde hizmet sağlanmasını öngören yasa tasarısı, Avam Kamarası'nda 246’ya karşı 315 oyla kabul edildi. Tasarı, Lordlar Kamarası’nın da onayı halinde yasalaşacak.

Kanada’da 2.5 grama kadar uyuşturucu madde bulundurmak suç olmayacak

Kanada’da British Columbia eyaletinde 3 yıl boyunca 2.5 grama kadar uyuşturucu madde bulundurmak suç olmayacak. Bu muafiyet kokain, eroin ve morfin gibi uyuşturucu maddeleri kapsayacak. Yetkililer, bu kişilere bağımlılıktan kurtulma hizmetleri konusunda bilgi verecek. Uygulama 17 yaşının altındakileri kapsamayacak.

KISA DALGA’DAN

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 3K: Kitap-Konuk-Kahve’nin bu haftaki konuğu Siyasetçi-Yazar Selahattin Demirtaş…

Edirne Cezaevi’nde olan Demirtaş’ın cevaplarını , tiyatro sanatçısı Cenk Dost Verdi seslendirdi. Demirtaş’ın kitaplarından alıntıların okunmasını ise Demirtaş için sanatçı Ercan Kesal yaptı.