Hani fiyatlar sabitti?

Hani fiyatlar sabitti?

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu 'Bülten'de...

2 ŞUBAT 2023 - KISA DALGA BÜLTEN


Pek çok zincir marketin Ocak ayı için fiyat sabitleme kararı almasına rağmen marketlerde 42 ürünün 36'sında fiyatlar arttı.../ Strep A için bakanlık uyarısı: 24 saat okula ya da kreşe gidilmesin.../ Kızamık vakaları yeniden görülmeye başladı.../ Özel okullarda neler oluyor? 250 bin öğrenci gitti, 20 bin öğretmen istifa etti.../ Hollanda ve İngiltere'nin ardından Almanya Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.../ HDP ön alacak, cumhurbaşkanı adayı 13 Şubat’tan önce açıklanacak.../ Schengen vizesinde yeni dönem... Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 'yeni slogan': Bay bay Kemal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Millet İttifakı'nın açıkladığı ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ne ilişkin “Bakmaz olaydık. Bu partilere umut bağlayanlar adına çok üzüldük” ifadesini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na seslenen Erdoğan, "Kendisine zaman zaman 'Bay Kemal' diye hitap ediyoruz. Madem Bay Kemal bu ifadeyi o kadar sevdi, kendisine bundan sonra kullanabileceği yeni sloganı da vereyim; bay bay Kemal" diye konuştu.

Erdoğan, partisinin milletvekillerine seslendi ve genel kurul yoklamalarına katılmayanlara tepki gösterdi. Erdoğan, “Milletvekili adayı olmuşsan, burada görevini hakkı ile yerine getireceksin. Eğergörevini yerine getirmiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez. Aldığınız maaşlar haramdır, haram. Bunu da böyle bilin” dedi.

HDP ön alacak, cumhurbaşkanı adayı 13 Şubat’tan önce açıklanacak

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için 14 Mayıs tarihi netleşmeye başlarken muhalefet partilerinin hazırlıkları da hızlandı.

Millet İttifakı’nda gözler cumhurbaşkanı adayının belirleneceği 13 Şubat tarihine çevrildi. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu millet ittifakının adayının Kılıçdaroğlu olacağını öne sürdü.

Kendi adayını çıkarma kararı alan HDP ise bu süreçte toplantıları sıklaştırma kararı aldı. HDP’nin içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ise cumhurbaşkanı adayını Millet İttifakı’ndan önce açıklaması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan adayın şubat ayının ilk haftası belli olacağını belirtti.

Akşener: Sosyal medya operasyonlarına kulaklarımızı tıkayacağız

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında ”14 Mayıs’tan sonra, her şey çok İyi, her şey çok güzel olacak. " 14 Mayıs’ta Beştepe’deki müdürü kovacağız!” dedi. İttifakın adayı konusuna da değinen Akşener,, "Sosyal medya operasyonlarına, sözde kulis bilgileriyle yapılan yönlendirmelere kulaklarımızı tıkayıp, sadece ve sadece, milletimizin sesini duyacağız!" Diye konuştu.

Sinan Ateş'in dayısı: Kırkının çıkmasını bekliyoruz, herkes konuşacak

Ülkü Ocakları eski başkanı Sinan Ateş 30 Aralık’ta Ankara’da öldürülmüştü. Ateş’in ailesi yas süreci bittikten sonra konuşacaklarını söylemişti.

Sinan Ateş'in dayısı Halil İbrahim Bozkurt, yeğeninin kırkı çıkana kadar kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istedi. Bozkurt. Sözler tutulmazsa yurdun her köşesinde bizi bekleyen dostlarımız konuşmaya başlayacak" dedi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Erdoğan'a "Sinan Ateş’in katilleri nerede? Sinan Ateş’in katillerini kim saklıyor?" diye sordu.

Hollanda ve İngiltere'nin ardından Almanya Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakılmasının ardından 'Türkiye'de olası misilleme saldırılarına karşı' ABD ve Avrupa güvenlik uyarısı yapmıştı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise güvenlik tedbirlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı belirtilmişti.

Bu gelişmelerin ardından Hollanda, İngiltere Almanya’nın İstanbul başkonsoloslukları güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı.

ABD ve Avrupa’dan sora Kanada da Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi, 'her an bir terör saldırısının meydana gelebileceğini' öne sürdü.

Özel okullarda neler oluyor? 250 bin öğrenci gitti, 20 bin öğretmen istifa etti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl özel okullardaki zammı yüzde 65 olarak duyurmuştu. Okullar zammı sınırlı tutsa da veliler bu kez yemek, kırtasiye, giysi gibi ek giderlerle karşılaştı. Özel okullarda hem öğrenci hem öğretmen sayısı azalmaya başladı.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk şu bilgileri verdi:

Özel okullarda pandemiden önce 170 bin öğretmen vardı, 150 bine düştü. 1,5 milyon öğrenci vardı, şimdi 1 milyon 250 bine düştü. Resmi verilere göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında 14 bin 179 özel okulda 1 milyon 578 bin 233 öğrenci eğitim gördü. Özel öğretim kurumlarındaki öğrencilerin örgün eğitimdeki oranı yüzde 9 oldu.

Kızamık vakaları yeniden görülmeye başladı

Pandemi sırasında çocukluk çağı aşılama oranlarının düşmesi ve aşı takiplerinin zorlaşması, yıllardır görülmeyen kızamık vakalarının yeniden ortaya çıkmasına neden oldu.

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, yıllar sonra ilk kez bir kızamık vakasını hastaneye yatırdıklarını söyledi. Çokuğraş, kızamık için aşılanma oranının yüzde 95’lerin altına inmesi durumunda, salgınların yeniden çıkabileceğini vurguladı.

Strep A için bakanlık uyarısı: 24 saat okula ya da kreşe gidilmesin

Avrupa’da onlarca çocuğun ölümüne sebep olan Strep A enfeksiyonu Türkiye’de de görüldü. Endişe verici enfeksiyonla ilgili Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmeye göre enfeksiyon, kızıl hastalığı, ateş, boğaz ağrısı ve döküntüyle seyrediyorTemasla bulaşan bu enfeksiyonunu aşısı bulunmuyor.

Hasta olan kişilerde antibiyotik tedavisinin 24 saatinden sonra bulaştırıcılık sona eriyor. Belirti gösterenlen 24 saat içinde okula veya kreşe gitmemesi gerekiyor.

Hastalığın ana belirtileri arasında ani başlayan ateş, ani başlayan boğaz ağrısı, lenf bezlerinde büyüme ve ağrı, baş ağrısı ile halsizlik bulunuyor.

Strep-A enfeksiyonunu en iyi önleme yolu ellerin sıklıkla sabun ve suyla yıkanması.

EKONOMİ

Markette 42 ürünün 36’sında fiyatlar arttı

Pek çok zincir marketin Ocak ayı için fiyat sabitleme kararı almasına rağmen marketlerde 42 ürünün 36'sında fiyatlar arttı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla olduğu ürün yüzde 248,4 ile elma oldu. Elmadaki fiyat farkını yüzde 223 ile kırmızı mercimek, yüzde 218 ile pırasa takip etti.

Markette, fiyatı en fazla artan ürün, yüzde 79,8 ile patlıcan oldu. Patlıcanı yeşil fasulye kabak, salatalık ve domates takip etti.

Bayraktar bu verileri yorumlarken “Fahiş fiyatlara dayanma gücü yok”

dedi ve tüketicilerin fahiş artış yapan marketlerden alışveriş yapmamalarını istedi.

İstanbul’un enflasyonu açıklandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye enflasyonu için öncü gösterge olarak nitelendirilen, İstanbul'daki perakende ve toptan fiyat artışına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, yılın ilk ayında tüketici fiyatları yüzde 5,94, toptan eşya fiyatları da yüzde 5,52 oranında arttı. İTO’nun verilerine göre, İstanbul'un enflasyonu ocak ayında yüzde 92,97'den yüzde 79,68'e geriledi.

Bloomberg HT anketi: Yıllık enflasyon yüzde 53,7'ye gerileyecek

Bloomberg HT anketine göre yıllık tüketici enflasyonu (TÜFE) ocak ayında yüzde 53,7'ye gerileyecek. Aylık enflasyon ise üst üste 49. ayda da yükselerek yüzde 3,8 olarak gerçekleşecek.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 8,5'e geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi'nin ocak dönemine ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı. Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta aylık yüzde 0,4 azalırken, yıllık bazda enflasyon yüzde 8,5'e geriledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İki sağıcı siyasetçiye soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kuran- Kerim yakan ve yırtan aşırı sağcı siyasetçiler Rasmus Paludan ve K Edwin Wagensveld hakkında soruşturma başlattı. İki sağcı siyasetçi ’halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak’la suçlandı.

Erdoğan’dan İsveç’e: Evet demeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü konuşmasında bu konuya değinerek şunları söyledi: "İsveç, boşuna uğraşma; sen benim mukaddes kitabım Kuran'ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz. Finlandiya konusunda bakışımız olumludur, ama İsveç konusunda olumlu değildir."

İsveç Başbakanı Kristersson'dan Kuran yakanlara tepki: Kullanışlı aptallar

Kuran yakma eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulunan İsveç Başbakanı eylemleri düzenleyen grup ve kişileri İsveç'e zarar vermek isteyen güçlerin kullandığı “kullanışlı aptallar” olarak nitelendirdi.

Mitsotakis: Savaştan değil Türk kamuoyundan endişeleniyorum

Yunanistan Başbakanı, Ukrayna'ya Leopard sevkiyatını Türkiye'ye karşı savunma ihtiyaçlarını gerekçe göstererek reddetti. Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliklere de değinen Mitsotakis sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile bir çatışma olasılığından endişe etmiyorum. Savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ediyorum.”

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra Tahran ve Moskova arasındaki yakınlaşma dikkat çekerken iki ülkenin bankalar arası iletişim ve transfer sistemlerini birleştirmek üzere anlaştığı belirtiliyor. İran Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Mohsen Karimi kurulan sistemin teminat mektupları, para transferleri gibi işlemler için kullanılabileceğini söyledi. Rusya Merkez Bankası konuyla ilgili yorum yapmadı.

İngiltere'de dev grev: Yaklaşık 500 bin kişi iş bıraktı

İngiltere’de öğretmenler, devlet memurları, demiryolu ve otobüs görevlileri ile üniversite çalışanları aynı anda grevde. Yaklaşık 500 bin kişi aynı gün iş bıraktı.

Ülkede en az son 10 yılın en büyük ve en kapsamlı grevinin yapıldığı belirtiliyor.

İngiltere'de enflasyon geçen yıl artmış ve Kasım ayında yüzde 11 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı. Grevlerin en önemli nedenlerinden biri ücret artışı tekliflerinin fiyatlardaki bu dev artışın gerisinde kalması.

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ABD Başkanı Biden ile görüşecek

Brezilya Devlet BaşkanLula da Silva, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Lula'nın 10 Şubat'ta başkent Washington'da Biden ile bir araya geleceğini duyurdu.

Görüşmede Biden'ın, "ABD'nin Brezilya'nın demokratik değerlerine olan sarsılmaz desteğini ileteceği" belirtildi.

ABD’deki Cumhuriyetçilere göre salgın bitti

ABD’de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi 2020 yılında ilan edilen 'halk sağlığı acil durumu’nu sona erdiren yasa tasarısını oyladı. 'Salgın Bitti' başlığını taşıyan yasa tasarısı, 210 'hayır' oyuna karşın 220 'evet' oyu ile kabul edildi.

Tasarının Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'dan geçmesi beklenmiyor. Ancak Senato'dan da geçerse Biden, tasarıyı veto edeceğini açıklamıştı.

Schengen vizesinde yeni dönem

Avrupa Parlamentosu’nun Sivil Özgürlükler Komitesine sunulan raporda Schengen vizesi başvurularının dijital ortamda yapılabilmesi önerisi yer aldı. Bu rapor 5'e karşı 34 milletvekilinin oyu ile kabul edildi.

Sürecin bitmesi için AB Konseyi, AB Komisyonu ve AP'nin ortak müzakerelerle sonuca varması gerekiyor.

AB kurumlarının anlaşması halinde vizeler artık pasaportlara basılmayacak, bunun yerine dijital sisteme işlenecek.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci Ersan Atar, Nasıl Oldu programının ilk bölümünde

Sinan Ateş’ cinayetinin ayrıntılarını anlatıyor