Okullar açılırken StrepA uyarısı

Okullar açılırken StrepA uyarısı

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu 'Bülten'de...

4 ŞUBAT 2023 - KISA DALGA BÜLTEN


Konsoloslukların kapatılması gerilimi sürüyor: Mevlüt Çavuşoğlu "Maksatlı" dedi, Bakan Soylu ABD Büyükelçisi'ne yüklendi... / Erdoğan ‘kişilik hakları’ diyerek başvurmuştu: Demirtaş’ın ‘kronometre’ yanıtına erişim engeli geldi.../ Ateş Kara: Strep A erken tedavi edilmezse ölüm oranı yüksek.../ Enflasyon TÜİK'e göre yüzde 57, ENAG'a göre yüzde 121 oldu.../ AKP'li Elitaş EYT için tarih verdi: 7 Şubat.../ ABD, askeri sahaları üzerinde 'Çin'e ait bir gözetleme balonunun' uçtuğunu açıkladı.../ 27 Ocak'ta Dünya felaketin eşiğinden dönmüş... / Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Konsoloslukların kapatılması gerilimi

İsveç’te Kuranı Kerim yakılmasından sonra Türkiye’de misilleme eylemleri yapılacağı iddiasıyla dokuz ülkenin İstanbul konsoloslukları kapatılmıştı. Bu ülkelerin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, birçok Avrupa ülkesinin İstanbul'daki temsilciliklerini terör tehdidi nedeniyle kapatmasıyla ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Somut bir bilgi paylaşımı yok, istihbarat paylaşımı yok. Burada bu açıklamaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz.

Burada Türkiye istikrarsız, Türkiye'de terör tehdidi var imajı vermek istiyorlarsa, bu dostluğa da sığmaz, müttefikliğe de sığmaz. Bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor.

Hangi açıdan bakarsanız bakın, bu kapatma eylemleri maksatlıdır.”

İçişleri Bakanı Soylu da psikolojik harp olarak yorumlamıştı.

Soylu dün yeni bir açıklama yaparak, ABD Büyükelçisi'ne seslendi ve şu ifadeleri kullandı:

"Amerikan büyükelçisine buradan söylüyorum. Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum.”

ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake Boğaz'a demirleyen savaş gemisini ziyaret etti

ABD savaş gemisi USS Nitze İstanbul'a gelerek, Dolmabahçe açıklarında demirledi. ABD Büyükelçisi Jeffry L.Flake gemiye ziyarette bulundu. Flake yaptığı açıklamada "Türkiye ve ABD iyi birer müttefik. Burası muhteşem bir şehir” dedi.

Kılıçdaroğlu: Dayatma yok

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı'nın adayıyla tartışmalar üzerine, "Altı lider mutabakat içinde adayı belirleyecek, dayatma yok" dedi. CHP lideri "İsmim üzerinde mutabakat olursa elbette bu görevi yapmak onurlu bir şey" diye konuştu.

İYi Partili Özlale: Biz onay makamı değiliz

Kılıçdaroğlu

İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz ettiği kulisleri gelirken Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı geçen hafta Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde kendi adaylarını çıkaracakları yönünde açıklama yapmıştı. cHP’lilerin tepkiyle karşıladığı bu açıklamadan sonra Paçaçı partideki görevinden istifa etmişti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’den altılı masa ve CHP’ye ilişkin açıklamalar geldi. İttifakın adayının 13 Şubat’ta belirleneceğine dair bilgilerinin olmadığını bunu Kılıçdaroğlu’nun televizyondaki açıklamasından öğrendiklerini söyleyen Özlale, CHP’li Bülent Kuşoığlu’nun daha önceden yaptığı açıklamaları hatırlattı.” Gerçekten CHP o masayı Sayın Kuşoğlu’nun dediği gibi, Kemal Bey’in Cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz” dedi.

Erdoğan ‘kişilik hakları’ diyerek başvurmuştu: Demirtaş’ın ‘kronometre’ yanıtına erişim engeli geldi

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "2018'de kronometre sıfırlandı" sözlerine Twitter’dan yanıt vermişti. Demirtaş’ın "Seçim akşamı halk senin kronometreni durdurunca sıfırı görürsün" şeklindeki yanıtına erişim engeli getirildi.

Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu öne sürerek, erişim engeli talep etmişti.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Ali Arif Özzeybek oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı"na Ali Arif Özzeybek atandı.

Özzeybek, 2011-2018 yılları arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını yaptı. 2018 yılında CHP'den istifa etti.

Daha sonra AK Parti'ye katılan Özzeybek, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun danışmanlığı görevini yürütüyordu.

Tüm illere kılavuz gönderildi: Okullarda ücretsiz yemek nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat'ta başlayacak ve ağırlıklı olarak okul öncesi öğrencilerini kapsayacak "ücretsiz yemek" uygulamasına ilişkin 81 ile kılavuz gönderdi. Buna göre kendi mutfağında yemek hazırlama olanağı olmayan okullar için meslek liseleri, öğretmenevleri ve yemek hazırlayan kamu kurumları devreye sokulacak. Her il ve ilçede müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında kurulacak komisyon süreci takip edecek.

Ateş Kara: Strep A erken tedavi edilmezse ölüm oranı yüksek

Avrupa’da onlarca çocuğun ölümüne neden olan StrepA enfeksiyonu Türkiye’de görülmüştü. Enfeksiyonla ilgili peş peşe uyarılar geliyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Erken dönemde tedavi yapılmazsa her 10 vakanın 2 ila 4’ünde hastanın kaybedilme riski var" dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, Strep A'nın en fazla görüldüğü yaş aralığının 3-18, en yoğun görüldüğü yaş aralığının 7-11 olduğunu ama şu an yetişkinler de dahil hemen hemen tüm yaş grubunu etkilediğini kaydetti.

EKONOMİ

Enflasyon TÜİK'e göre yüzde 57, ENAG'a göre yüzde 121 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,68 arttı. Aylık enflasyon ise yüzde 6,65 olarak açıklandı. Ocak ayında görülen aylık enflasyon son 9 ayın en yüksek enflasyonu oldu.

Ekonomistler, ocakta enflasyonun aylık yüzde 3,8 artmasını bekliyordu. Yıllık bazda enflasyonun 53,5’e gerileyeceği hesaplanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon oranını şöyle yorumladı: , "Mevcut veriler, enflasyonda en zorlu dönemi ardımızda bıraktığımızı, önümüzdeki ayların çok daha iyi olacağını işaret etmektedir.”

Enflasyon Araştırma Grubu'na göre ise Ocak’ta enflasyon aylık 9,26, yıllık ise yüzde 121 oldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), gıda enflasyonunu verilerini açıkladı. En yoksul yüzde 20'lik grubun enflasyonu yüzde 104,8 oldu.

Enflasyon sepeti güncellendi: Penye kadın taytı belirleyici oldu

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), 2023 yılı için enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında TÜFE mal ve hizmet sepetine yeni giren tek madde ‘Kadın Tayt (Penye)’ iken sepetten çıkan maddeler; Kakaolu Toz İçecek, Pamuklu Kumaş, Çocuk Gömlek, Plastik Mutfak Eşyaları, Hastane Yatak Ücreti ve Diğer Kültürel Faaliyetler oldu.

AKP'li Elitaş EYT için tarih verdi: 7 Şubat

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, teklifin salı günü Genel Kurul'da görüşüleceğini ve muhtemelen aynı gün yasalaşacağını söyledi.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT konusunda aylık bağlama oranlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Ortalama aylık tutarı; SSK'dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira. Bağ-Kur'dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira olacak. Emekli Sandığı'ndan emekli olacaklar 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira.

Avrupa Merkez Bankası faiz artırdı

Amerika Merkez Bankası’nın ardından Avrupa Merkez Bankası (AMB), yüksek enflasyona karşı faiz yükseltme politikasını sürdürdü. Üç temel politika faizi 50'şer puan artırıldı. Bankanın son kararıyla faizler, 2008 Kasım ayı sonrasının en yüksek seviyesine çıktı. İngiltere Merkez Bankası da 50 baz puanlık artışa giderek faiz oranını yüzde 4'e çıkardı. Bankanın bu kararı sonrası faiz oranı son 14 yılın zirvesini gördü. FED de faizi 25 puan arttırmıştı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD'li 29 senatörden Biden'a Türkiye mektubu: İsveç ve Finlandiya’ya onay çıkmadan F-16 satılmamalı

ABD’de her iki siyasi partiden senatörler, Başkan Biden’a mektup yazarak Türkiye’ye F-16 satışının, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolleri onaylanana kadar geciktirilmesi çağrısında bulundu.

Senatörler iki ülkenin iyi niyetli çaba göstermesine rağmen, Türkiye’nin protokolleri onaylamadığını savundu.

ABD Dışişleri Sözcüsü Net Price ise senatörlerin mektuba yanıt verdi. Price "Başkan Biden, Türkiye'ye F-16 tedarikini destekliyor. Türkiye, elbette bir NATO müttefiki ve meşru güvenlik kaygıları var" yorumunu yaptı.

NATO üyeliği: İsveç ve Finlandiya süreci birlikte yürütecek

Türkiye, Kuran yakma eyleminden sonra İsveç’in NATO üyeliğine kırmızı ışık yakmış, Finlandiya'ya ise olumlu mesajlar vermişti.

NATO üyelik başvuruları Türkiye'nin onayına takılan İsveç ve Finlandiya başbakanları Stockholm'de bir araya geldi. İki lider görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında NATO üyelik sürecini birlikte götürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Türkiye iki ülkenin NATO'ya katılmalarına "teröristlerle mücadele konusunda yeterince kararlı olmaması” gerekçesiye çekince koymuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stockholm'de Kuran yakılması eylemlerinin ardından İsveç'in NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti.

ABD, askeri sahaları üzerinde 'Çin'e ait bir gözetleme balonunun' uçtuğunu açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ülkenin üzerinde uçan ve askeri sahaları gözetliyor gibi görünen şüpheli bir "Çin istihbarat balonunu" tespit ettiklerini açıkladı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi ABD Başkan Joe Biden'ın talebi üzerine balonu düşürmeyi düşündüklerini ancak enkazının yerdeki çok sayıda insanı tehlikeye atacağı için vazgeçtiklerini söyledi.

Çin ise balona dair iddiaları doğrulamaktan kaçındı. Çin Dışişleri Bakanı Mao, “Çin, uluslararası hukuka uygun hareket etmektedir. Hiçbir ülkenin egemenliğini ve hava sahasını ihlal etmeye niyetimiz yok. Umarız ilgili taraflar, meseleyi sakin kafayla ele alır" dedi.

AP'de yolsuzlukla suçlanan iki milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Avrupa Parlamentosu, Katar ve Fas'la bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında adı geçen milletvekilleri Andrea Cozzolino ile Marc Tarabella'nın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

İki milletvekil AB üyesi olmayan ülkelerin çıkarları doğrultusunda AP kararlarının engellenmesi karşılığında para almakla suçluyor. Her iki milletvekili de suçlamaları reddediyor.

27 Ocak'ta Dünya felaketin eşiğinden dönmüş

Uydu izleme firması LeoLabs, ıskartaya çıkarılmış iki uzay aracının birbirlerini 6 metre farkla ıskaladığını açıkladı. Independent Türkçe'nin haberine göre çarpışma, Sovyetler Birliği'nden kalma bir roket gövdesi ve casus uydu arasında meydana gelecekti. LeoLabs'in açıklamasına göre 27 Ocak'ta iki nesne arasındaki mesafe sadece metrelerle ölçülür hale geldi. Ancak neyse ki çarpışma gerçekleşmedi. Uzmanlar böyle bir çarpışmanın Dünya yörüngesinde binlerce tehlikeli parçanın ortaya çıkmasına neden olacağını söylüyor.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da bu hafta insan hakları hukukçusu Beril Önder, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Oya Ataman Grubu/Türkiye davalarını ve Kural 9.2’yi anlatıyor.