Sandığa geri sayım

Sandığa geri sayım

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

11 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Ve seçim süreci resmen başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimine ilişkin kararı dün canlı imzaladı.

Erdoğan,"Anayasamızın 116'ıncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran’da 'yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum” dedi.

Erdoğan'ın, imzalamasının ardından karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Böyle süreç resmen başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk oylamada hiçbir aday yüzde 50 artı 1 çoğunluğunu sağlayamazsa bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü yani 28 Mayıs'ta seçmenler bir kez daha sandık başına gidecek.

İkinci turda seçime ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak. Geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

Millet İttifakı'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak geçtiğimiz günlerde kesinleştirilmişti.

Cumhur İttifakı'nın adayının da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklanmıştı.

Emek ve Özgürlük İttifakı ise aday çıkartıp çıkartmama ya da aday çıkartılırsa kim olacağı konusunda kesin bir karar almadı.

Seçim Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 14 Mayıs seçimleri için "Hayırlı olsun. "Yaşanabilir bir Türkiye"nin zamanı artık gelmiştir" dedi.

AKP: Meclis feshedilmeyecek

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan seçimin yenilenmesi kararı verildiği için Meclis’in feshedilmeyeceğini söyledi.

Kaboğlu’nun itirazları…

CHP Milletvekili ve Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise 14 Mayıs’ın “seçimlerin OHAL’de yapılması”, “Cumhurbaşkanı’nın aday olabilmesi” ve “Seçim yasası değişikliğinin uygulanması” açılarından sorunlu olduğunu belirtti.

Kaboğlu, “14 Mayıs'ta yapılacak bir seçim takvimi Mart ayında başlayacağı için uygulanacak yasa önceki yasa mı yeni yasa mı olacak tartışması da kaçınılmaz olacaktır” dedi.

HDP Eş Başkanı Sancar: Kapatma davası seçim sonrasına bırakılsın, muhatabımız Kılıçdaroğlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün resmen seçim kararı alırken muhalefet cephesi de hareketli. Millet ittifakı adayı CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret edeceğini açıklamıştı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP’nin HDP ile görüşebileceğini ancak masaya getiremeyeceğini söylemişti.

Anayasa Mahkemesi ise kapatma davası için sözlü savunma için 3 ay süre istemesine rağmen HDP’ye 11 Nisan’a kadar süre vermişti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, davayla ilgili kararın seçim sonrasına bırakılması için yeniden başvuru yapacaklarını söyledi.

Seçim süreci ile ilgili konuşan Sancar, “Masayla ayrı bir görüşmemiz söz konusu değil. Muhatabımız Kılıçdaroğlu. Kendisiyle somut yol haritası üzerinde konuşacağız " ifadesini kullandı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre ise HDP, seçimlerden önce partinin kapatılması olasılığına karşı, başka parti listelerinden aday gösterilmesi dahil, bütün seçenekleri değerlendiriyor. HDP, adaylarını seçime girme yeterliliği taşıyan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) listelerinden gösterebilir.

Bu arada EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun randevu talebi olduğunu belirtti. Akdeniz, “Görüşmeyi gerçekleştireceğiz" dedi.

Ümit Özdağ, 'Ata İttifakı'nı açıklayacak

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, bugün saat 14.00'te Adalet Partisi, Doğru Parti, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi'nden oluşan 'Ata İttifakı'nı kamuoyu ile paylaşacak. Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

Adli Tıp Uzmanları Derneği: Depremde 2 bin 500 cenazenin kimliği tespit edilemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 kenti etkileyen Maraş depremlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 47 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

Adli Tıp Uzmanları Derneği deprem bölgesindeki incelemelerini rapor haline getirdi. Bölgedeki son durumu anlatan Adli Tıp Uzmanları Derneği Prof. Dr. Ahmet Hilal, "Geçen hafta sonunda 2 bin 500 civarında kimliği tespit edilememiş cenaze vardı ama her gün bu sayı azalıyor” dedi.

Adıyaman valisi istifa etti

Depremin vurduğu kentlerden olan Adıyaman’ın Valisi Mahmut Çuhadar görevinden ayrıldı. Vali Çuhadar yaptığı açıklamada, sağlık sorunları nedeniyle görevden affını istediğini duyurdu.

JİTEM’e beraat talebi

Türkiye, Bursaspor’un Amedspor’la oynadığı maçta açılan Beyaz Toros ve Mahmut Yıldırım pankartlarıyla yeniden faili meçhulleri konuşurken Ankara’daki JİTEM Davası’nda savcı, aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık için beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının mütalaaya ilişkin yazılı beyanlarını sunabilmeleri için davayı 26 Mayıs’a erteledi.

EKONOMİ

Ramazan öncesi kırmızı et fiyatında büyük zam

Ramazan öncesi kırmızı et fiyatında artış sürüyor. Kırmızı etin fiyatı bir ayda, yüzde 30 yükseldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre, dana karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde 180 lirayı görürken, ortalama 175 lira oldu. Kasaplarda kıymanın kilosu 300 liraya yaklaştı. Ette yaşanan bu yükselişin nedeni bazı illerde görülen şap hastalığına bağlı olarak hayvan pazarlarının kapatılmasına bağlanırken, hastalığın henüz fiyatlara yansıyacak boyutta bir sorun yaratmadığı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fahiş fiyatlara karşı, Avrupa ve Güney Amerika’dan kasaplık hayvan, Avrupa’dan ise karkas et ithal edileceğini bildirdi.

TÜİK: İşsizlik oranı Ocak'ta yüzde 9,7'ye düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında işsizlik oranının yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu.

TÜİK’e göre işsiz sayısı ocak ayında bir önceki aya göre 166 bin kişi azaldı. 3 milyon 424 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puan geriledi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,7 iken kadınlarda yüzde 13,7 olarak tahmin edildi.

TÜİK: İnşaat maliyetleri ocak ayında yüzde 15,32 oranında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inşaat maliyetleri ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15,32 oranında arttı. Maliyetlerdeki yıllık artış da 78,52 oldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

AB’den yardım oturumu

Avrupa Birliği (AB), 20 Mart'ta Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için Uluslararası Bağış Konferansı düzenleyecek. Brüksel'de yapılacak konferansı, birliğin yürütme organı Avrupa Komisyonu ve İsveç'in dönem başkanı olduğu AB Konseyi organize ediyor.

Türkiye ile koordinasyon içinde yapılacak konferans tüm AB üyesi ülkelere, aday ülkelere, potansiyel adaylara, komşulara, Rusya dışındaki G20 üyelerine, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ve Birleşmiş Milletler üyelerine, insani yardım kuruluşları ile finansal kurumlara açık olacak.

AİHM’den deprem bölgesinden yapılan başvurulara kolaylık

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Maraş depremlerinden etkilenen kişilerin mahkemeye yaptığı ve yapacağı başvurular ile ilgili bazı kolaylaştırıcı kararlar aldığını duyurdu. karar kapsamında deprem bölgelerinden yapılan başvurularla ilgili hükümetin görüşlerine karşı ek bir bilgi talep edilmesi veya maddi tazminatlara ilişkin ihbar süresi de uzatıldı.

Hamburg'da kiliseye silahlı saldırı: 8 kişi hayatını kaybetti

Almanya'nın Hamburg kentindeki bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda sekiz kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ağır yaralandı.

Hamburg polisi, hayatını kaybedenler arasında silahlı saldırganın da olduğunu açıkladı. Almanya medyasından aktardığına göre, güvenlik birimleri Yehova Şahitleri'ne ait kilisedeki katliamı "öfkeden kaynaklanan" bir saldırı olarak değerlendirdi. Saldırganın da Yehova Şahitlerinin eski bir üyesi olduğu ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Şi Cinping, 3'üncü kez Çin Devlet Başkanı seçildi

Çin Ulusal Halk Kongresi Pekin'de devam eden 14'üncü Dönem 1'inci Genel Kurulu'nda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'i üçüncü kez devlet başkanı seçti.

10 yıldır görev yapan Devlet Başkanı Şi Cinping, ülke tarihinde devlet başkanlığını 3'üncü dönme taşıyan ilk isim oldu.

İsrail Cumhurbaşkanı’ndan hükümete yargı düzenlemesi çağrısı: ‘Ya felaket ya çözüm’

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakan Benjamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlamayı öngören ve ülke çapında protestolara yol açan yargı düzenlemesi hakkında açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Herzog, sağ koalisyon hükümetine ‘yargı düzenlemesini durdurun’ çağrısı yaptı.

Başta Tel Aviv olmak üzere 2 ayı aşkın süredir ülke genelinde on binlerce İsrailli hükümetin yargı düzenlemelerine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

NASA'dan 2046'daki Sevgililer Günü için kötü haber

ABD uzay ajansı NASA, olimpik havuz büyüklüğünde bir asteroidin 23 sene sonra, 2046 yılının 14 Şubat Sevgililer Günü'nde dünyaya çarpma ihtimali olduğunu söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı, asteroidin Dünya'ya çarpma ihtimalinin 625'te bir olduğunun öngörürken, NASA oranı 560'ta bir olarak hesapladı. NASA'nın Torino Temas Tehlikesi Ölçeği'nde 1, insanların endişe etmemesi gerektiği ve asteroidin dünyaya çarpma ihtimalinin çok düşük olduğu anlamına geliyor.

KISA DALGA’DAN

Yeşim Özdemir, Kitap-Konuk-Kahve’de, edebiyat dünyasının tanınmış isimlerini konuk alıyor ve konuklarıyla kahve eşliğinde; edebiyata, kitaplara, yazma hallerine dair sohbet ediyor…

Ece Temelkuran…